:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

 


Tlač - august 2010

 

Nový ruský prístroj vidí cez steny
MOSKVA, 29. júla (RIA Novosti). Nový radarový prístroj, ktorý dostane najprv k dispozícii ruské ministerstvo vnútra dokáže zisťovať živé bytosti za nepriehľadnými stenami.
Prenosný radarový prístroj DANNIK-5 zisťuje pohyblivých a nepohyblivých ľudí, poprípade zvieratá, za drevenými, tehlovými, alebo betónovými stenami. Pritom sa nemusí bezpodmienečne dotýkať steny, ale može sa nachádzať až vo vzdialenosti do 10 metrov od nej, povedal viceminister vnútra Sergej Gerasimov. Vo štvrtok navštívil jedno výrobné centrum pre špeciálnu a komunikačnú techniku v Moskve.
Radar má dva módy: „Dych“ a „Pohyb“. Stačí nanajvýš 10 sekúnd na to, aby bol objavený nepohyblivý človek za múrom, hovorí sa ďalej. Radar bol „najprv“ daný k dispozícii ministerstvu vnútra. Zrejme to bude zaujímať aj civilnú ochranu a bude užitočný pri záchranných akciách.
Neues russisches Gerät sieht durch Wände                                http://de.rian.ru/science/20100729/127297928.html

 

Trápne zlyhanie bezpečnosti na budapeštianskom letisku
Kontrolóri EU preniesli atrapu bez prekážky cez kontrolu - letisko Ferihegy je zaradené ako "unclear"
Budapešť – Kontrolórom Európskej komisie sa podarilo prepašovať cez bezpečnostnú kontrolu budapeštianskeho letiska Ferihegy „bombu“. Informujú o tom v stredu maďarské médiá. Táto atrapa sa bez prekážky dostala do bezpečnostnej zóny letiska. Attila Marton, poverenec maďarskej vlády pre letectvo, nechcel uviesť žiadne ďalšie podrobnosti k bezpečnostným nedostatkom, "aby sa nedával žiadny tip teroristom".
Ferihegy prepadlo
Európska komisia naštartovala nové bezpečnostné kontroly v Maďarsku, pri ktorých letisko Ferihegy, prevádzkované budapeštianskym letiskom a.s. „potupne prepadlo“ povedal Marton. Ako následok bolo letisko v hodnotení znížené ako "unclear", to značí, že pasažieri z Budapešti budú pri prílete do iných štátov EÚ  braní ako pasažieri z tretích krajín. Podľa vlastných vyjadrení chce budapeštianske  letisko nedostatky odstrániť najneskôr do 12 týždňov.
Peinliches Versagen der Sicherheit am Budapester Flughafen http://derstandard.at/1277339092220/EU-Bombe-geschmuggelt-Peinliches-Versagen-der-Sicherheit-am-Budapester-Flughafen

 

Polícia zničila beduínsku dedinu v Negevskej púšti
Domy 300 ľudí bolo strhnutých buldozérmi. Stovky olivovníkov vytrhaných s koreňmi
El Arakib – Napriek protestom skupín pre ľudské práva zaútočili izraelskí policajti na dedinu v Negevskej púšti a zničili domy cca 300 Beduínom. Ako v utorok oznámili izraelskí aktivisti, napochodovalo skoro ráno cca 1.500 policajtov do oficiálne neuznaného sídliska El Arakib. "Prišli s tuctami vozidiel a začali s tým, že ničili všetky domy", povedala Chaya Noach z Fóra pre Negevskú-koexistenciu, skupiny, ktorá sa zasadzuje za ochranu Beduínov v Negevskej púšti.
S piatimi buldozérmi sa v priebehu troch hodín zničilo okolo 40 domov, postavených z blata a slamy, povedala Noach spravodajskej agentúre AFP. Aj stovky olivovníkov obyvateľov dediny bolo vytrhaných aj s koreňmi, povedala aktivistka pre ľudské práva. Medzi obyvateľmi dediny, aktivistami a políciou došlo potom k bitke. Pritom bolo niekoľko ľudí zranených a viacerí zatknutí.
Policajný hovorca Mickey Rosenfeld potvrdil nasadenie polície proti "ilegálne zriadeným“ domom. "Okolo 30 chatrčí bolo odstránených", povedal Rosenfeld AFP. Niekoľko sto ľudí bolo premiestnených späť na územie okolo mesta Rahat, "odkiaľ pôvodne prišli". V Izraeli žije cca 160.000 Beduínov, zväčša v na zrážky chudobnej Negevskej púšti. Asi polovica z nich býva za chudobných podmienok v oficiálne neuznaných sídlach, bez vody a elektriny. (APA)
Polizei zerstört Beduinen-Dorf in Negev-Wüste                      http://derstandard.at/1277339081219/Polizei-zerstoert-Beduinen-Dorf-in-Negev-Wueste

 

British Petroleum uznáva, že zverejňovala klamlivé fotomontáže  
Britská ropná spoločnosť British Petroleum, zodpovedná za únik ropy v Mexickom zálive priznala, že ako oficiálne zábery z miesta nehody, zo záchranných prác a z rokovaní na americkej pôde zverejňovala na svojej webstránke klamlivé fotomontáže. 
Vo vysvetľujúcom liste britskému denníku Telegraph tvrdí, že už nariadila svojim zamestnancom skoncovať s touto praxou.  
Ropná morská plošina Deepwater Horizon v Mexickom zálive, ktorú si od amerického vlastníka prenajala spoločnosť British Petroleum, dňa 20. apríla toho roku vybuchla.  Pri výbuchu zahynulo 11 osôb a havária predstavuje najhoršiu katastrofu životného prostredia v Amerike.  Z vrtu dosiaľ uniklo do vôd Mexického zálivu 94 až
184 miliónov galónov ropy a katastrofa stála BP okolo 4 miliardy dolárov.  ...  
Andrew Hough, Telegraph: "BP admits it `Photoshopped` official images as oil spill `cut and paste` row escalates"  
http://www.telegraph.co.uk/earth/energy/oil(7904221/BP-admits-it-Photoshopped-official-i...

 

Predseda NR SR Sulík nepovažuje Deň Ústavy za dôležitý
BRATISLAVA 29. júla 2010 (TASR) - Deň otvorených dverí v Národnej rade SR (NR SR) mení termín. Nový predseda parlamentu Richard Sulík vo štvrtok rozhodol, že otvorí dvere verejnosti nie 1. septembra pri príležitosti štátneho sviatku Dňa ústavy, ako bolo doteraz tradíciou, ale 17. novembra na výročie tzv. nežnej revolúcie, ktorý je Dňom boja za slobodu a demokraciu.
"Udalosti 17. novembra priniesli našej krajine po desaťročiach komunistickej nadvlády slobodu a demokraciu. Tento deň považujem za jeden z najvýznamnejších v našich novodobých dejinách. Nebyť odhodlania ľudí bojovať za svoje ideály by dnes ani náš parlament nebol skutočným reprezentantom vôle ľudu," povedal na margo svojho rozhodnutia šéf NR SR.
Počas dňa otvorených dverí budú môcť návštevníci vidieť okrem budovy parlamentu na Námestí Alexandra Dubčeka aj historické priestory na Župnom námestí v centre mesta. Sprievodný program sa uskutoční i v areáli Bratislavského hradu a na Námestí SNP, informovala TASR Sulíkova osobná tajomníčka Tatiana Tóthová.
http://www.extraplus.sk/content/page/spravy/65/predseda-nr-sr-sulik-nepovazuje-den-ustavy-za-dolezity

 

Jobbik chce uhorskú korunu na vlajku a národnú modlitbu
Extrémistické hnutie, parlamentná strana Jobbik žiada, aby sa krajina vrátila k používaniu národnej vlajky spred roka 1945. Strana chce tento cieľ dosiahnuť prostredníctvom prijatia ústavných zmien, ktoré už predložila do Národného zhromaždenia MR.
Tlačovú agentúru MTI o tom informoval poslanec Jobbiku Sándor Pörzse. Ak by návrh prešiel, znamenalo by to, že na maďarskú vlajku by sa opäť vrátila uhorská kráľovská koruna, ktorú podľa S. Pörzseho „odstránili komunisti”. Okrem zmeny vlajky chce Jobbik presadiť aj to, aby sa na všetkých maďarských školách povinne vyvesoval text takzvanej národnej modlitby. Tá pochádza ešte z roku 1920 a vznikla krátko po tom, ako vstúpila do platnosti v Maďarsku stále široko odmietaná Trianonská zmluva. Modlitba sa končí slovami: „Verím vo vzkriesenie Maďarska ”
http://www.luno.hu/content/view/10316/1/

 

Katastrofa v Mexickém zálivu – jak to vidí ruský odborník
K současné diskuzi o katastrofě v Mexickém zálivu se vyjádřil ruský odborník Anatolij Sagalevič. Tento člověk z ruské Akademie věd byl BP přizván ke konzultacím krátce po výbuchu Deepwater Horizon. A jeho slova nejsou příliš uklidňující.
Zpráva doktora Sagaleviče přišla na stůl premiéra Vladimíra Putina. V této zprávě konstatují odborníci z Širšovova Institutu pro oceanografii a z ruské Akademie věd, že mořské dno bylo nevratně poškozeno a planeta se musí připravit na ekologickou katastrofu „za hranici veškerého chápání“.
Důvodem, proč BP pozvala dr. Sagaleviče, bylo to, že je světový odborník na hlubinný výzkum, držitel Leninovy ceny za návrh a postavení ponorek MIR-1 a MIR-2 schopných ponořit se do hloubky 6 km – nejhlubší místo, které kdy ponorka dosáhla.
Podle doktora Sagaleviče ropa unikající do Zálivu nepřichází jen z jediného místa, jak tvrdí média, ale z 18 různých míst. Zpráva uvádí, že ruští vědci přizvání Amerikou jsou vázaní mlčenlivostí o tom, co zjistili – další potvrzení toho, že média nám nesdělují vše.
Podle článku v Komsomolské Pravdě ruští odborníci prosazují u Američanů použití jaderné nálože k uzavření úniků ropy dřív než ropa zničí Atlantský oceán. Sovětský Svaz údajně použil v letech 1966 až 1981 jadernou nálož pětkrát k uzavření problematických vrtů na dně, z toho čtyřikrát úspěšně.
Doktor Sagalevič se domnívá, že co se týče jaderného výbuchu k uzavření vrtu, Obamova administrativa se spíše obává efektu, jaký by to mělo na pokračující těžbu ze dna zálivů než vlivu katastrofy Deepwater na životní prostředí.
Ruští vědci rovněž varují před používáním jedovatých rozpouštědel, kterými BP bojuje s ropou. Tyto chemikálie pak v podobě kyselých dešťů padají jinde a ničí rostlinstvo, se kterým přijdou do kontaktu, říkají ruští odborníci.
http://www.zvedavec.org/komentare/2010/08/3881-katastrofa-v-mexickem-zalivu-jak-to-vidi-rusky-odbornik.htm

 

Polsko vydá agenta Mossadu do Německa

Polský odvolací soud ve čtvrtek rozhodl vydat do Německa agenta Mossadu Uriho Brodského. Je podezřelý, že se tam podílel na přípravách lednového útoku na předáka Hamásu Mahmúda Mabhúha. Vydán musí být do deseti dnů.

Uri Brodského přivádějí k soudu

Varšava  - Soud potvrdil předchozí verdiklt, že Uri Brodsky má být vydán, nikoli však za špionáž, nýbrž za padělání. Špionáž proti Německu není v Polsku trestná. A protože je vydán kvůli padělání, nemůže být v Německu souzen za špionáž.
Brodsky je podezřelý, že v Německu působil jako agent cizí tajné služby a pomáhal padělat německý pas, který v Dubaji použil jeden z atentátníků při likvidaci Mabhúha, jenž pro Hamás nakupoval zbraně.
Jeho právník Krzystof Stepinsky se snažil zabránit extradici s poukazem, že podle polských zákonů nelze vydávat lidi z politických důvodů.

Proti vydání byl Izrael, podle kterého měl být muž předán do rukou židovského státu a tamní justice. Brodsky tak postavil Polsko do prekérní situace, kdy se muselo rozhodnout, kterému ze svých blízkých spojenců dá přednost. Rozhodlo se pro Němce. Polský premíér Donald Tusk sdělil, že doufá, že to nezhorší dobré vztahy Varšavy a Jeruzaléma.
Brodsky byl zatčen v červnu ve Varšavě na základě zatykače Evropské unie, který ho viní ze špionáže a z toho, že podvodem získal německý pas na jméno Michael Bodenheimer, který byl použit při likvidaci Mabhúha.

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/207952-polsko-vyda-agenta-mossadu-do-nemecka.html

 

 

Izraelčan podozrivý z organizovania obchodu s orgánmi na Ukrajine
Podľa armádneho rozhlasu, ukrajinská polícia v piatok spolu s dvanástimi inými osobami zatkla istého Izraelčana kvôli podozreniu, že riadi sieť obchodu s orgánmi na Ukrajine.  Sieť obchodovania s ľudskými orgánmi údajne fungovala približne tri roky.  Darcov lákali prostredníctvom internetu a išlo zväčša o mladé dievčatá, ktoré súhlasili, že sa vzdajú svojej ľadviny za 10 000.- dolárov.  Nemocnica, podozrivá z ilegálneho odoberania obličiek, obvinenia popiera.
Šéf ukrajinskej organizácie pre boj proti obchodovaniu s ľudským mäsom na tlačovej konferencii po zatknutiach povedal, že orgány potom dopravovali k Izraelčanom, ktorí potrebovali transplantovať obličku, čo stojí približne 200 000.- dolárov. Ukrajinská polícia odhaduje, že sieť zarobila približne 40 miliónov dolárov.  
Haaretz: "Report: Israeli suspected of running Ukraine organ trafficking ring"  
http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defence/report-israeli-suspected-of-running-ukrain...

 

Pochod za Svätopluka
Asi 60  mladých ľudí  sa zišlo na Župnom námestí na tzv. národnú púť k soche Svätopluka na Bratislavskom hrade, aby protestovali proti jeho odstráneniu.

Sobotňajší (7. 8.) zásah polície proti mladým ľuďom, ktorí chceli vyjadriť svoj názor k snahám o odstránenie sochy Svätopluka, označilo za brutálne a neprimerané Svetové združenie bývalých československých politických väzňov. "Až príliš pripomínal temné obdobie komunizmu a zneužívania jej represívnych zložiek proti vlastným občanom," vyhlásili jeho predstavitelia s tým, že so znepokojením sledujú hystériu, ktorá sa rozpútala okolo inštalácie spomínanej sochy.

Proti mladým ľuďom prišli protestovať ľavicoví extrémisti známi z demonštrácií proti vlasteneckému zákonu či  za pochod homosexuálov. Ich plagát „Stop politizácii umenia“ bol v rozpore s vyjadrením iniciátora odstránenia sochy R. Sulíka, podľa ktorého socha má byť posúdená aj z politického hľadiska. Extrémistov prišiel podporiť s igelitkou v ruke Ondrej Dostál z OKS.

Vratko

 

Minister za SAS vyháňa Slovákov do zahraničia

Viete si predstaviť, že by ste žili zo 400 eur mesačne?
– To v žiadnom prípade. To je nonsens a viete, mrzí ma, že takto žijú desaťtisíce, či státisíce ľudí na Slovensku. Mám však pocit, že síce nadávajú, ale že sa prispôsobili. To nie je dobré. Mali by niečo urobiť, keď nič iné, tak aspoň vycestovať do zahraničia. Samozrejme, pre starších ľudí to nie je riešenie. Minimálne mladí ľudia by však mali pohnúť rozumom. Mali by si vybrať také školy, ktoré ich vychovajú pre prax. Tiež nie je jedno, či sa učia cudzie jazyky.

Koľko potrebujete peňazí na mesiac?
– Mám rodinný rozpočet kvôli vysokej hypotéke okolo päť- až šesťtisíc eur. Takže tých 400 eur mám na deň, dva. Platím hypotéku 2 700 eur mesačne.
Rozhovor s Jozefom Mihálom (SaS), Plus jeden deň, 26. 7. 2010
http://www.noveslovo.sk/clanok.asp?id=19254&cislo=33/2010

 

 

Majitelia Empire State Building majú problém s Matkou Terezou
Majitelia Empire State Building v New Yorku odmietli rozsvietiť budovu pri príležitosti 100. výročia narodenia Matky Terezy, no neprotiví sa im to pre potešenie speváčky Mariah Carey, pri príležitosti psích výstav, na boj proti rakovine, či dokonca na 60. výročie komunizmu v Číne či židovskej Chanuky.  Nepomohlo ani apelovanie médií, či mestskej rady New Yorku. Katolícka liga chápe zamietavý postoj týchto realitných aristokratov ako odpor voči katolíkom.
Majiteľmi Empire State Bulring je rodina Malkinovcov – konkrétne  Peter Malkin, ktorého menovec pracoval pre Mosad a podieľal sa a dolapení Eichmana v Brazílii.

disi
http://blog.taragana.com/e/2010/06/09/empire-state-building-owners-still-refusing-to-light-up-for-mother-teresa-139121/
http://spravy.pravda.sk/newyorsky-mrakodrap-ma-problem-s-matkou-terezou-f6l-/sk_svet.asp?c=A100609_112249_sk_svet_p09

 

Nová iniciatíva NEPRISPOSOBIVI.SK

Neprisposobivi.sk je  novovzniknutá iniciatíva, venujúca sa problematike neprispôsobivých občanov. Dennodenne sme v médiách bombardovaní vyčíňaním, rôznych skupín nášho obyvateľstva. Úlohou stránky  http://neprisposobivi.sk/ je zhromažďovať informácie, ktoré sa objavia v médiách, aby ľudia, ktorých táto problematika zaujíma mali „pokope“ čo najväčšie množstvo informácií. Nie je účelom stránky šíriť a vyvolávať negatívne nálady v spoločnosti voči akejkoľvek skupine obyvateľov. Iniciatíva sa tiež dištancuje od akýchkoľvek politických strán a hnutí!

Mnohým z vás bude určite divné, načo vôbec táto stránka vznikla. Je to úplne jednoduché. Chceme poukázať na spoločenské problémy „šokovou terapiou“. Ak si hocikto z nás vypočuje raz za týždeň správu o autonehode, ktorú spôsobil vodič pod vplyvom alkoholu, prejde nami krátky záchvev zlosti, ale stratí sa ihneď, akonáhle sa ponoríme do uponáhľaného kolobehu bežného života. Na našej stránke však tieto incidenty do zabudnutia neupadnú, naopak, budú neustálym mementom a dúfame, že aj hybnou silou, ktorá vytvorí tlak na ústavných činiteľov, a tí sa začnú tematike neprispôsobivých občanov úprimne a seriózne venovať.

Stránka neprisposobivi.sk sa venuje najmä kriminalite alkoholikov, narkomanov, sexuálnych deviantov a neprispôsobivej časti rómskeho etnika. Radi Vás privítame na našej stránke.
 Redakcia Neprisposobivi.sk

 

Írán údajně získal systémy S-300
Íránská agentura Fars news oznámila, že Írán získal od Běloruska a od dalšího neuvedeného dodavatele čtyři pozemní protiletadlové raketové systémy S-300. Zmiňuje se o čtyřech systémech, nikoliv o raketách. Systém S-300 začleňuje řadu prvků - odpalovací zařízení, vyhledávací, sledovací a ozařovací/naváděcí radary, ad.

Současný íránský systém protivzdušné obrany je zastaralý a velmi slabý. Systém S-300 je považován za velmi dobrý a účinný a jestliže bude uveden do plného provozu, mohl by výrazně posílit celkový systém protivzdušné obrany Íránu a současně i výrazně zvýšit náklady na jakýkoliv americký, či izraelský útok proti této zemi. Většina íránských mobilních protiletadlových raketových systémů středního dosahu, jako např. Improved Hawk, byla vyrobena ve Spojených státech koncem 70. let.

Pokud něco íránské protivzdušné obraně chybí, pak je to hlavně moderní, účinný a spolehlivý pozemní protiletadlový raketový systém velkého dosahu, schopný ničit vzdušné cíle ve velkých výškách. A tuto závažnou mezeru má vyplnit právě zmíněný systém S-300. Systém S-300 je schopen sestřelit letouny, řízené střely s plochou dráhou letu a bojové hlavice balistických raket ve vzdálenosti až 144 km ve výšce až 27 432 m. Írán si to včas uvědomil a to byl ten hlavní důvod, proč usiloval o získání systémů S-300. Kontrakt s Ruskem na nákup neupřesněného počtu systémů S-300 byl uzavřen v prosinci 2007.

Nyní tedy Írán i navzdory tomu, že Rusko dodávky systémů S-300 na základě platného kontraktu zrušilo, tolik potřebné sofistikované systémy pro zajištění obrany země nakonec, jak se zdá, přece jen získal. Není překvapením, že Bělorusko jakékoliv dodávky raket do Íránu důrazně popřelo.
http://www.atmonline.cz/news/2010/srpen/100810b.htm

 

 

Čína reaguje na manévry USA. K nebi posílá stíhačky i špionážní letouny
Čínské vojenské letectvo zahájilo pětidenní cvičení, při kterém otestuje své stíhačky, špionážní letouny i bojové vrtulníky. Rázně tak odpovídá na společné námořní manévry USA s Jižní Koreou. Čína chce do cvičení zapojit až 12 tisíc vojáků a stovky kusů bojové techniky.  Část manévrů, které probíhají v centrální provincii Che-nan a také v pobřežním regionu Šan-tung, se prý uskuteční i v noci.
Cvičení s názvem Předvoj 2010, které navazuje na vojenské manévry čínského námořnictva ve Žlutém moři, jen přiostří už tak napjaté vztahy mezi Washingtonem a Pekingem.
Zjitřené vztahy Spojených států a Číny
Ty zjitřilo společné čtyřdenní námořní cvičení USA s Jižní Koreou, kterého se na konci července účastnilo 200 letadel a osm tisíc vojáků. Čína uvedla, že manévry ohrozily regionální stabilitu a její bezpečnost.
Washington se bránil tím, že cvičení sloužilo jen k zastrašení KLDR. Manévry si však okam-žitě vyžádaly čínskou reakci v podobě několika cvičení, které mají jednu novinku. Čína vždy držela vojenské akce v tajnosti. Teď o nich otevřeně hovoří.
Další svár do americko-čínských vztahů vnesly poznámky Washingtonu o územním sporu v Jihočínském moři. Zdejší strategickou oblast si nárokuje i Čína, Tchaj-wan, Vietnam, Malaj-sie nebo Filipíny.
http://zpravy.idnes.cz/tiskni.asp?r=zahranicni&c=A100803_083352_zahranicni_stf

 

Fico s Radičovou v rozhlase
Zaujímavá debata Radičovej s Robertom Ficom.
http://www.rozhlas.sk/inetportal/uploaded_sounds/auto_m3u_relID_16-2010-08-14-1210.m3u

 

V Šarišských Michaľanoch v sobotu polícia proti kotlebovcom nezasiahla
ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY 14. augusta (SITA) - Asi 50 prívržencov Ľudovej strany - Naše Slovensko prišlo v sobotu do východoslovenskej obce Šarišské Michaľany v okrese Sabinov na verejné zhromaždenie, ktoré ako fyzická osoba ohlásil Marián Kotleba, líder Ľudovej strany - Naše Slovensko. Stretnutie bolo avizované v čase od 14:00 do 18.00. Demonštranti prišli do Šarišských Michalian až okolo 16:00, aby sa prispôsobili príchodu vlaku do obce. Sústredili sa na ohlásenom mieste pred obecným úradom. Viedol ich Kotleba, ktorého pred týždňom v Bratislave po snahe dostať sa k soche Svätopluka na Bratislavskom hrade, zobrala na výsluch polícia. Tento scenár sa dnes nezopakoval. Zhromaždenie malo charakter politického mítingu, rozišlo sa bez konfliktov.
Demonštranti vstúpili do obce s národnými zástavami a vlajkami Ľudovej strany - Naše Slovensko. Pred zhromaždením prešlo obcou auto s ampliónom, z ktorého vyzývali miestnych občanov, aby si prišli vypočuť „bojovníka proti cigánskej kriminalite". Na kotlebovcov sa prišlo pozrieť asi 200 domácich obyvateľov, z ktorých mu mnohí potleskom a pokrikmi proti Rómom verejne prejavovali sympatie. Kotleba ako hlavný rečník pripomenul udalosti spred roka, keď podľa jeho slov tichý a pokojný protest sa stal terčom policajného útoku. "Ministerstvo vnútra na čele s Kaliňákom a polícia nám ukázali, akí sú neschopní poradiť si s týmto problémom," povedal Kotleba. Verejne ocenil, že dnes tu nevidno „kukláčov ani policajné korytnačky". Celé zhromaždenie sa nieslo v znamení propagácie Kotlebovej strany. Ten vyzdvihol, že v Šarišských Michaľanoch získala jeho strana v parlamentných voľbách osem percent hlasov. Uviedol, že ak by sa dostali do NR SR, „bránili by záujmy slušných a pracovitých ľudí aj po voľbách". Vyzval domácich, aby išli do komunálnych volieb s ich podporou. „Hľadáme kandidátov, ktorí chcú na komunálnej úrovni presadzovať správnu politiku," povedal na záver svojho vystúpenia Kotleba. Prisľúbil, že sa v Šarišských Michaľanoch budú každoročne stretávať v rovnakom čase a urobia z toho tradíciu.
Oveľa tvrdší slovník použil vo svojej plamennej reči Marián Mišun - matičiar z Púchova. O Rómoch prehlásil, že väčšina z nich vie iba „klamať, vraždiť, požierať psov a robiť dementné deti". Nazýval ich asociálmi a parazitmi. Netajil sa tým, že by voči Rómom použil najradikálnejšie opatrenia. Detí z kriminálneho prostredia by odňal rodičom a umiestnil ich v detskom domove. Dospelých by poslal do pracovných táborov. „V opačnom prípade zažijeme druhé Kosovo," vyhlásil.
Zhromaždenie monitorovali štátni policajti v civile. K nijakým incidentom neprišlo. Termín sobotného verejného zhromaždenia prívržencov extrémnej pravice sa časovo približne zhodoval s protirómskym pochodom spred roka (9. augusta). Vtedy účastníkov zhromaždenia rozohnali kukláči a vodné delá, vzduchom lietali kamene, fľaše a poháre. Niektorí jeho účastníci skončili na polícii. Rany obuškom sa vtedy ušli aj miestnym obyvateľom, ktorí sympatizovali s kotlebovcami. Obyvatelia obce v tom čase veľmi citlivo vnímali čerstvé tragédie, za ktorými boli Rómovia zo susednej osady v Ostrovanoch. Išlo o zabitie majiteľky predajne, ktorú ubodal na smrť 19-ročný mladík pre fľašu vodky a ťažké zranenie správcu futbalového klubu, ktorý chcel pred zlodejmi uchrániť televízor a prišiel o oko. Hoci zásah polície bol vyhodnotený ako adekvátny, miestni obyvatelia mali opačný názor. Z tvrdého zásahu vinili starostu Jozefa Brendzu a políciu. Prejavili to aj petíciou za referendum, ktoré malo smerovať k odvolaniu starostu, nakoniec sa však na referende nezúčastnil potrebný počet voličov.
http://www.extraplus.sk/content/page/spravy/67/v-sarisskych-michalanoch-v-sobotu-policia-proti-kotlebovcom-nezasiahla

 

 

Mihály – platený Sorosom?
Hlavný organizátor demonštrácie proti Vlasteneckému zákonu a tiež nedávnej demonštrácie za odstránenie sochy Svätopluka spred hradu  je študent maďarskej národnosti, ktorý sa pred spolužiakmi údajne chválil dostatkom finančných prostriedkov, ktoré na tieto aktivity dostáva od Sorosovej Otvorenej spoločnosti. 
Mihály je študentom, ktorý okrem vytrvalého boja proti Vlasteneckému zákonu  brojil aj za práva homosexuálov a lesieb pochodovať na Slovensku a Slovákov označoval za ľudí s pomýleným názorom.
Vzhľadom k značnému zdroju finančných prostriedkov, ktoré na podobné aktivity zrejme dostáva, niet sa čo diviť jeho oduševneniu.
Vratko

 

Poľský novinár sa po zatknutí stratil 
Poľský investigatívny novinár Rafael Gawronski sa stratil po tom, čo ho polícia minulý týždeň zatkla pred varšavskou rezidenciou novozvoleného prezidenta Bronislawa Komorowského.  Hovorca polície povedal, že Gawronski podpísal dokument, kde prehlasuje, že si "neželá, aby niekto vedel, kde sa nachádza" a potom ho vraj
prepustili.  Odvtedy ho nikto nevidel. 
Gawronski vyšetroval leteckú haváriu v Smolensku a zaznamenal rozhovory so svedkami,
ktorí vraveli, že na mieste nehody nebolo vidieť žiadne mŕtve telá, čo spochybňuje
oficiálnu verziu.  Na amatérskom videu, o ktorom sa medzitým ukázalo, že je autentické, vidno ako ozbrojení muži strieľajú na mieste nehody štyroch členov posádky.  Špekuluje sa, že prezidenta Lecha Kaczynského a 96 popredných poľských vládnych predstaviteľov, vrátane vrchných armádnych veliteľov a guvernéra centrálnej banky, v Poľsku alebo niekde inde uniesli - už preto, že pravidlá zakazujú, aby sa toľko popredných postáv viezlo v jednom lietadle.  Podľa oficiálnej verzie nemohli novinári cestovať v lietadle preto, lebo bolo plné, lenže Tupolev má 152 sedadiel a na zozname mŕtvych sa nachádza len 96 mien. 
Gawronski, ktorý žil 25 rokov mimo Poľska, než sa vrátil domov, ostro kritizoval Komorowského a premiéra Donalda Tuska za to, ako sa vysporiadavali s nehodou v Smolensku.  Súdil sa s vládou, pretože skonfiškovala 70 hektárov jeho pôdy a obrátil
sa kvôli tomu aj na Európsky parlament, ale napokon si za to v Poľsku vyslúžil 4 mesiace väzenia za osočovanie. 
Jeho zmiznutie po zatknutí políciou sa dostavuje v čase, kedy sa rozmáha konflikt
kvôli tomu, či má upomienkový kríž obetiam nehody v Smolensku zostať na námestí pred
prezidentským sídlom alebo nie.  Komorowský nedávno nariadil, aby kríž
premiestnili. 
Skupinu Poliakov, ktorá kríž bránila, neodradili ani posilnené policajné jednotky a nepresvedčili ich ani kňazi.  Demonštranti sa kňazov v hnevlivej potýčke vyzývavo pýtali, či sú kňazi alebo "agenti KGB".  Kríž je pre mnohých symbolom odhodlania dozvedieť sa pravdu o záhadnom leteckom nešťastí v Smolensku, kde zahybulo toľko popredných predstaviteľov. 
Word Press: "Polish Invesgtigative Journalist Disappears After Being Arrested" 
http://birdflu666.wordpress.com/2010/08/04/polish-investigative-journalist-dissappears-after... 

 

Popredný sionistický rabín obvinený z pohlavného zneužívania 
Polícia po uzavretí vyšetrovania odporučila, aby prominentného sionistického rabína Mordechaia (Moti) Elona súdili v súvislosti s pohlavnými trestnými činmi.  Podľa polície je po vyšetrovaní k dispozícii dosť dôkazov na to, aby ho brali na zodpovednosť za násilné sexuálne motivované útoky a za donucovanie k sexu maloletých.  Generálny prokurátor Jehuda Weinstein vo februári nariadil polícii vyšetrovanie na základe ponôs, že Elon sa dopúšťa pohlavného zneužívania mladých chlapcov, ktorí sa naňho obracajú, aby im poradil.  ... 
Tomer Zarchin, Haaretz: "Police recommend trying top religious Zionist rabbi for sex
crimes" 
http://www.haaretz.com/news/national/police-recommend-trying-top-religious-zionist-rabbi-for-sexd-crimes... 
http://www.thetruthseeker.co.uk/article.asp?ID=13201 

 

Zoznam externých poradcov predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej
BRATISLAVA 13. augusta (TASR) - Tlačový odbor ÚV SR zverejnil zoznam externých poradcov predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej:
1. Zdravotníctvo: MUDr. Peter Križan, CSc. predseda Etickej komisie Ministerstva zdravotníctva SR
2. Životné prostredie: Mgr. Juraj Smatana Ekofórum, pracovná skupina Ochrana prírody
3. Hospodárstvo a investície: Mgr. Martin Novotný senátor v Európskom hospodárskom senáte
4. Financie a ekonomika: Ing. Ján Marušinec ekonomický analytik občianskeho združenia MESA 10, poradca pre viaceré medzinárodné organizácie na projektoch v postsocialistických krajinách a na Balkáne
5. Rozvoj demokracie a boj proti korupcii: JUDr. Jozef Vozár, CSc. Ústav štátu a práva SAV - zástupca riaditeľa
6. Politika zamestnanosti: Ing. Karol Morvay, PhD. člen Vedeckej rady Ekonomického ústavu SAV
7. Školstvo: Mgr. Renáta Králiková Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť - zástupkyňa riaditeľa; expertka na vysoké školstvo.
http://www.extraplus.sk/content/page/spravy/68/zoznam-externych-poradcov-predsednicky-vlady-sr-ivety-radicovej-

 

USA má vojakov v 75 krajinách sveta
Bushovo výrazné zvýšenie špeciálnych jednotiek ďalej navýšil súčasný prezident Barack Obama. Keď prišiel do úradu americké vojská boli v menej ako 60 krajinách. Robert Gates, minister vnútra prikázal Pentagonu ušetriť viac ako 100 miliárd dolárov, aby viac ostalo pre armádu.
Obama požiadal o 5.7% navýšenie zdrojov pre špeciálne operácie na rok 2011, čo predstavuje sumu 6.3 miliardy dolárov.
Obama secretly deploys US special forces to 75 countries across world
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/us_and_americas/article7144445.ece

 

Vznikla nová Strana patriotov

V Nitre sa sformovala nová politická strana s názvom Strana patriotov. O priazeň voličov sa bude uchádzať v novembrových komunálnych voľbách. Zatiaľ funguje len prostredníctvom internetu. Na svojej stránke www.patrioti.sk neuvádza žiadne mená členov strany, jediným kontaktom je e-mail a P.O. Boxová adresa. Kandidátov strany do volieb majú navrhnúť samotní občania prostredníctvom stránky www.mysmenitra.sk.

Po letných prázdninách vytvorí strana zoznam potenciálnych občianskych kandidátov – nestraníkov, ktorým ponúkne podporu a miesto na kandidátke Strany patriotov. „Veríme, že jedinou formou demokracie je skutočná vláda ľudu – nie profesionálnych karieristov a parazitov, ktorí sa dokázali preplaziť minulým a úspešne sa plazia aj súčasným systémom,“ uvádza strana na svojom internetovom portáli.

Ako ďalej píše, projekt My sme Nitra vznikol ako alternatíva k moci, ktorá sa postupne cez aroganciu prepracovala až k bezvládiu. „Inak nemožno nazvať stav, keď počet stoličiek, na ktorých politik sedí a berie za ne plat alebo akúkoľvek formu odmeny, je dôležitejší, ako kvalita jeho práce, bez ohľadu na spúšť, ktorú po sebe zanecháva,“ kritizujú Patrioti.

Svoje základné politické pohľady strana zhrnula do šiestich bodov: nebudem cudzincom vo vlastnej zemi, vymožiteľnosť práva pre každého, za prácu plácu a nie žobračenku, dotácie a daňové úľavy najmä pre domácich podnikateľov, absolútna podpora domácemu poľnohospodárstvu, školstvo a lekárske ošetrenie skutočne zadarmo. „Toto všetko sme tu už dávno mali mať – keby sa nerozkradli miliardy, boli by sme sebestační a nepotrebovali by sme zahraničných investorov, ktorí z nás robia "motrokov", teda moderných otrokov,“ píše sa na internetovej stránke Strany patriotov. Potrebných 10-tisíc podpisov na založenie strana vyzbierala za šesť týždňov.
čp

 

Traubner podporil pochod extrémistov
Po židovskom poslancovi starého mesta  a poslancovi NRSR za Most –Híd Dostálovi, ktorý sa osobne dostavil na extrémistický pochod, ktorého cieľom bolo odstránenie sochy slovenského kráľa Svätopluka, pochod extrémistov podporil aj Traubner, ďalší člen Slovenskej Ústrednej rady židovských obcí.
Predstavitelia židovského náboženstva by možno mali vysvetliť slovenským občanom čo im tak na soche Svätopluka vadí.
Vratko

 

Najvyšší súd podal trestné oznámenie pre snahu ministra Mikloša o nezákonný audit
BRATISLAVA 10. augusta (TASR) - Najvyšší súd (NS) SR podal na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie v súvislosti so snahou ministra financií Ivana Mikloša vykonať nezákonný vládny audit na NS. TASR o tom v utorok informoval tlačový a informačný odbor NS SR.
Minister financií napriek vysvetľujúcemu listu predsedu NS SR Štefana Harabina verejne znevážil súd, ako aj jeho predsedu tvrdením, že ten namiesto toho, aby zákonnosť chránil, šliape po nej. Minister Mikloš sa tiež vyhrážal uložením pokuty NS SR a jeho predsedovi - sudcovi, hoci takýto postup nemá zákonné opodstatnenie. Sudcovi môže uložiť sankciu iba súd v trestnom alebo disciplinárnom konaní. Okrem toho sa predsedovi NS SR verejne vyhrážal podaním trestného oznámenia pre takýto jeho postoj, uvádza sa v tlačovej správe NS SR.
Ako sa v nej ďalej píše, faktickou garanciou nezávislosti NS SR je jej samostatná rozpočtová kapitola, o ktorej sú verejne šírené informácie, že má byť odňatá NS SR a zaradená do rozpočtu Ministerstva spravodlivosti SR, teda do rozpočtu člena vlády, ktorej členom je aj minister financií.
"Toto Najvyšší súd považuje za skutočný cieľ aj ohlasovaného vládneho auditu na NS SR, výsledky ktorého by mohli byť účelovo použité ako argument na odôvodnenie inak neospravedlniteľného zásahu do nezávislosti NS SR. Preto je nielen právom, ale aj povinnosťou predsedu súdu chrániť ústavnú nezávislosť, nestrannosť súdu a ekonomickú samostatnosť súdu všetkými zákonnými prostriedkami," konštatuje predseda NS SR Harabin. Podľa neho medzi ne patrí aj povinnosť nepripustiť akékoľvek zasahovanie, ktoré by mohlo ovplyvniť nezávislé a nestranné postavenie a rozhodovanie tohto súdu. MF SR je častým účastníkom správneho konania na NS SR a tiež preto nemôže pôsobiť ako kontrolný orgán tohto súdu.
To, že v minulosti bola kontrola niekde vykonaná, nie je relevantný právny argument na potvrdenie práva ministerstva financií na vykonanie kontroly, ktorej sa minister financií v rozpore so zákonom domáha. Hospodárenie s finančnými prostriedkami na NS SR kontroluje podľa zákona jedine Najvyšší kontrolný úrad SR. Zo žiadneho iného právneho predpisu nevyplýva inému orgánu právo vykonávať na NS SR kontrolu hospodárenia. Aj rozpočtové opatrenie ministra financií o viazaní počtu zamestnancov NS SR je dôkazom vyššie uvedených snáh a zároveň krokom, ktorý výrazne zabrzdí vybavovanie starších vecí na súde, čo zároveň bude znamenať zníženie úrovne vymožiteľnosti práva, čoho sa paradoxne právom domáha verejnosť aj vláda SR, uzatvára tlačový a informačný odbor NS SR.
http://www.extraplus.sk/content/page/spravy/65/najvyssi-sud-podal-trestne-oznamenie-pre-snahu-ministra-miklosa-o-nezakonny-audit-

 

Štefan Harabin požiadal lorda Thomasa o stanovisko k návrhu novely Ústavy SR
BRATISLAVA 9. augusta (TASR) - Predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin požiadal prezidenta Európskej siete súdnych rád, lorda justície Johna Thomasa ako medzinárodnú autoritu o zaujatie stanoviska k vládnym návrhom novely Ústavy SR a novely zákona o Súdnej rade SR. Informovala o tom v pondelok Kancelárie Súdnej rady SR.
Podľa Harabina má návrh novely zákona o Súdnej rade SR iba jeden cieľ, a to zmeniť zloženie Súdnej rady pred uplynutím riadneho funkčného obdobia. "Diskriminácia predsedov a podpredsedov súdov, ktorí by si podľa vládneho návrhu museli vybrať, či budú zastávať post v Súdnej rade alebo funkciu vo vedení súdu, sa uchádzali o post v Súdnej rade v demokratických, priamych, rovných a tajných voľbách medzi sudcami, je popretie základných princípov demokracie," tvrdí šéf Súdnej rady s tým, že návrh destabilizuje Súdnu radu SR ako celok, ako aj jednotlivých členov.
Pokiaľ ide o imunitu sudcov, pripomenul, že v súčasnosti súhlas na trestné stíhanie alebo vzatie do väzby sudcu dáva Ústavný súd SR, ktorý pri rozhodovaní o takýchto žiadostiach dôsledne skúma, či je splnená nevyhnutná podmienka na udelenie súhlasu na trestné stíhanie.
"Tento kontrolný mechanizmus dáva sudcovi dostatočnú ochranu pred krivým obvinením a svojvôľou policajných orgánov, o ktorých návrhoch sudca rozhoduje. Ak by bol schválený vládou predkladaný model, mohol by ktorýkoľvek policajný vyšetrovateľ aj na najnižšej úrovni začať kedykoľvek trestne stíhať sudcu. Vylúčil by sa kontrolný mechanizmus, ktorého nezávislým garantom je jedine Ústavný súd SR. Minister spravodlivosti by mohol okamžite sudcovi pozastaviť výkon funkcie sudcu. Vzniká tak riziko, že by sa nástroje trestného práva stali prostriedkom na odstránenie nezávislého zákonného sudcu," zdôraznil Harabin v liste lordovi Thomasovi.
Za zmienku podľa Harabina stojí aj skutočnosť, že návrh na zmenu ústavy vláda predkladá bez pripomienkového konania, nehovoriac o absencii odbornej diskusie. "Postup vlády smerujúci k zúženiu imunity sudcov likviduje už ústavne garantovanú nezávislosť súdov a sudcov. To pokladáme za snahu o oslabovanie súdnej moci a spochybňovanie nezávislosti sudcov a súdov. Závislý sudca nemôže rozhodovať zákonne a spravodlivo," dodal.
http://www.extraplus.sk/content/page/spravy/72/stefan-harabin-poziadal-lorda-thomasa-o-stanovisko-k-navrhu-novely-ustavy-sr-

 

Matičiarka založila Stranu chudoby
KOŠICE 10. augusta (SITA) - Podpisy potrebné pre zaregistrovanie Strany chudoby začali od utorka zbierať zakladajúci členovia strany - členka Matice slovenskej Viera Ďurašová, Marián Piotr Glowaty a Václav Zalcer. Ako informovali v utorok na tlačovej besede, potrebných desaťtisíc podpisov chcú vyzbierať do polovice októbra. „Osloviť chceme nielen staršiu generáciu, ale aj mladých, vzdelaných, ekonomicky činných ľudí. Vznik našej strany podporujú aj niektorí podnikatelia, ktorí vyšli zo skromných pomerov," povedala Ďurašová. Ustanovujúci snem Strany chodby, ktorá má mať celoslovenskú pôsobnosť, by sa mal konať 17. novembra. Strana má mať sídlo v Moldave nad Bodvou.
„Občania sú nespokojní so súčasnými pomermi. Slovensko potrebuje Stranu chudoby, lebo chudobných je u nás dosť a nik neháji ich záujmy. Chceme obhajovať záujmy ľudí chudobných nielen materiálne, ale aj tých, ktorí nemohli rozvíjať pre materiálny nedostatok svoje duševné schopnosti. Záujem prejavujú ľudia nielen z východného Slovenska, ale aj z Kysúc, Oravy ba i západného Slovenska. Máme stanovené základné ideové priority, no do programových materiálov chceme v koncentrovanej podobe zahrnúť aj námety a podnety, ktoré získame od ľudí počas zbierania podpisov," povedala Ďurašová. Chcú napríklad navrhnúť, aby štát založil vlastnú banku, lebo najmä starí ľudia ostatným bankám neveria, a tak úspory držia doma. Ďalšou ich požiadavkou je, aby sa príspevok pri úmrtí člena rodiny zvýšil na tisíc eur, pretože starí ľudia majú strach, že ich nebude za čo pochovať. Presadiť chcú aj vyššiu podporu mladým rodinám.
Ako uviedla Ďurašová, už v súčasnosti chcú oslovovať koaličných aj opozičných poslancov parlamentu a ponúkať im návrhy riešenia problémov, či predkladať požiadavky jednoduchých ľudí. Doložila, že určite nájdu sympatizantov aj v radoch vysokoškolsky vzdelaných odborníkov, ktorí pomôžu najmä pri formulovaní návrhov.
http://www.extraplus.sk/content/page/spravy/66/maticiarka-zalozila-stranu-chudoby

 

Zajac sa ospravedlnil Malinovej, františkánom, Kazaške, Cigánom i Maďarom. Slovákov nespomenul.
BRATISLAVA 10. augusta (SITA/Extra plus) - Ľuďom, ktorým vraj za bývalej vlády ukrivdil štát, sa v parlamentnej rozprave ospravedlnil poslanec za OKS Peter Zajac, ktorý sa do Národnej rady SR dostal na kandidátke strany Most-Híd. „Považujem za dôležité, aby to bolo povedané na tejto pôde a v tejto chvíli," konštatoval Zajac s tým, že princípy slobodnej a demokratickej spoločnosti u nás nie sú zakotvené ani 20 rokov po páde komunizmu.
Poslanec adresoval ospravedlnenie Hedvige Malinovej, hoci vyšetrovanie jej prípadu nie je ešte ukončené. Ďalej sa ospravedlnil rádu františkánov, Ernestovi Valkovi, Ladislavovi Rehákovi, kazašskej novinárke Balli Marzecovej, nedobrovoľným obetiam policajnej akcie v Poprade, aktivistom, proti ktorým zasiahla polícia pri protičínskom proteste, rómskym chlapcom tyranizovaným policajtmi a zbitým fanúšikom v Dunajskej Strede.
Nie všetci poslanci prijali Zajacovo gesto s nadšením. „Keď sa ospravedlňujete mladým Cigánom, neviem, či by ste sa nemali ospravedlniť aj tým našim starým ľuďom, ktorí sa nevládzu brániť a ktorých tí Cigáni napádajú a bijú a dokonca za pár korún aj zabíjajú, zamyslite sa nad sebou," reagoval poslanec za SNS Dušan Švantner.
http://www.extraplus.sk/content/page/spravy/71/zajac-sa-ospravedlnil-malinovej-frantiskanom-kazaske-ciganom-i-madarom-slovakov-nespomenul

 

FBI má podozrenie na spreneveru financií určených pre obete holokaustu
 Podvod bol objavený v decembri na konferencii v New Yorku, kde sa jednalo o židovských materiálnych nárokoch voči Nemecku (o dávkach pre pozostalých, obete holokaustu). Podvod sa pôvodne týkal pohľadávok predložených Mimoriadnemu fondu (založený pre Židov, ktorí boli nútení utiecť počas holokaustu na východ a po vojne tam aj ostali), no podozrenie prešlo aj na penzijný program, v ktorom malo dôjsť k sprenevere 7 miliónov dolárov za posledné desaťročie. Nemecko takto mohlo prísť o milióny dolárov. Traja z desiatich pracovníkov fondu, ktorí sa zaoberali spracovaním žiadostí, boli vyhodení ešte v čase, keď nebolo jasné, či boli spoluúčastní na podvode.
 Nemecko vyplatilo 7 000 žiadostí v roku 2008 a 18 000 v minulom roku. Po prevalení informácie o vyšetrovaní podvodov počet žiadostí citeľne klesol.
 Ježo
http://www.thejewishweek.com//news/national/exclusive_fbi_expands_probe_fraud_holocaust_claims_conference (15.august, 2010, 11:15)

 

"Chmel prehodnotí 20-percentnú hranicu pre používanie jazykov menšín"
Chmel prehodnotí 20-percentnú hranicu pre používanie jazykov menšín
BRATISLAVA. Slovensko prehodnotí 20-percentnú hranicu pre používanie jazykov národnostných menšín v úradnom styku. Po dnešnom rokovaní vlády to pre TASR potvrdil vicepremiér Rudolf Chmel. Predmetný limit je stanovený zákonom o používaní jazykov národnostných menšín.
"Budeme ju prehodnocovať v zmysle odporúčaní," poznamenal. Tie SR dal Výbor ministrov Rady Európy k uplatňovaniu Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov. Správu o priebehu a výsledkoch druhého kola monitorovania úrovne implementácie Charty na Slovensku schválila vláda ešte v stredu 11. augusta.
Hranica by sa mala podľa Chmela znížiť na 10 percent. To by však podľa vypracovanej správy neodstránilo problém pre bulharský ani poľský jazyk. Vicepremiér reagoval, že v prípade týchto, ale aj iných menej početných menšín na Slovensku sa bude táto otázka riešiť na inom princípe. Podrobnosti zatiaľ nekonkretizoval, keďže to ešte nebolo predmetom koaličných rokovaní. "Budeme na tom pracovať," dodal.
http://www.sme.sk/c/5505436/chmel-prehodnoti-20-percentnu-hranicu-pre-pouzivanie-jazykov-mensin.html

 

Izrael vyšetřuje své vojáky kvůli krádežím na mezinárodních flotilách
Izraelští vojáci nejspíš kradli počítače a mobilní telefony pasažérům mezinárodní flotily, která v květnu vezla humanitární pomoc do palestinské Gazy. O vyšetřování informují hlavní izraelské deníky.
Za mřížemi už skončil jeden důstojník a tři vojáci, kteří prý od něj vědomě koupili ukradené notebooky. Izraelci na jaře flotilu zadrželi v mezinárodních vodách. Sedm set cizinců pak Izrael poslal do věznice a lodi dlouho stály zakotvené v přístavech. Právě tehdy mělo ke krádežím docházet.
Čtyři podezřelí jsou ve vazbě a vojenská policie prý zvažuje zadržení dalších. V tuto chvíli se ví o krádeži asi pěti počítačů a několika mobilů. Předpokládá se ale, že elektroniky bylo více. Nejmenovaný důstojník připustil, že podezření vypadají velmi průkazně.
Na zmizení svého majetku si stěžují někteří zahraniční aktivisté i novináři, kteří byli na palubě. Izrael jim ani dva a půl měsíce po zadržení flotily nevrátil všechny věci. Někteří zjistili, že někdo telefonoval ze zabavených mobilů.
Italský novinář zase nahlásil, že někdo použil k nákupu jeho zabavenou kreditní kartu. Armáda všechny stížnosti odmítala s tvrzením, že veškeré věci už poslala do zahraničí a že v Izraeli z nich nic nezůstalo.
http://www.rozhlas.cz/zpravy/blizkyvychod/_zprava/izrael-vysetruje-sve-vojaky-kvuli-kradezim-na-mezinarodnich-flotilach--772595

 

Izraelské pravicové skupiny kritizují Wikipedii. Prý poškozuje Izrael
Izraelské pravicové skupiny zahájily kursy pro přepisování Wikipedie – internetová encyklopedie totiž podle nich poškozuje Izrael. Na internetu se schyluje k dalšímu kolu bojů o popisování blízkovýchodního konfliktu.
Ústředí židovských osadníků a další izraelské pravicové organizace zahájily kurzy pro přepisování Wikipedie. Největší internetová encyklopedie prý totiž podle nich málo zohledňuje sionistické názory a hodnoty. Vyškolení aktivisté by prý tedy měli být schopní vybraná hesla opravovat. Židovské skupiny upozorňují, že podobně se na Wikipedii činí i kritici Izraele, a to prý v daleko větším rozsahu.

Chybí Golanské výšiny
Aktivistům například vadí, že mapa Izraele na Wikipedii nezahrnuje také Golanské výšiny a západní břeh Jordánu, které Izrael od roku 1967 okupuje. Nelíbí se jim ani to, že židovská osada Ariel je označována za osadu - podle nich se jedná o izraelské město. Podobné boje se na internetu vedou i o status Jeruzaléma.
Milióny hesel na Wikipedii může přepisovat úplně každý. Organizátoři kampaně ale tvrdí, že jim nejde o frontální útok – už proto, že přepisující aktivisté by mohli být zablokováni. To se před dvěma lety stalo proizraelské lobbistické skupině Camera ve Spojených státech, která chtěla ve velkém měnit sporná hesla.
http://www.rozhlas.cz/zpravy/blizkyvychod/_zprava/izraelske-pravicove-skupiny-kritizuji-wikipedii-pry-poskozuje-izrael--772682

 

Nová orientácia v Číne: americké cenné papiere už nie sú atraktívne
MOSKVA, 16. august (RIA Novosti). Čína redukuje svoje investície do amerických štátnych dlhopisov a stavia teraz na európske a japonské ceniny.
„Diverzifikácia sa musí stať základným princípom“, povedal v pondelok Yu Yongding, bývalý poradca Čínskej národnej banky v interview pre agentúru Bloomberg. Peking najnovšie kúpil „pomerne veľa“ európskych obligácií. „Čína verí európskemu hospodárstvu, Euru a EÚ“, povedal Yu Yongding. 
Teraz zakladá Peking nové rezervy silnejšie v japonských štátnych tituloch. Tak od začiatku roka kúpil japonské dlhopisy za cca 20 miliárd dolárov.
Podiel amerických dlhopisov na menových rezervách Číny bol v máji okolo 867,7 miliárd dolárov, oproti 894,8 miliardám v januári.
Vzhľadom na dlhovú krízu v priestore EÚ berie Čína pod lupu aj európske štátne dlhopisy: rentabilita dlhopisov niektorých štátov výrazne stúpla. Zároveň podľa najnovších údajov Európskej centrálnej banky odradila nestabilita európskych dlhopisov mnoho investorov: v máji bolo predaných za 37,4 miliárd Euro dlhopisov, oproti 49,7 miliardám Euro v apríli.
Mimo Číny obmedzili nákupy amerických dlhopisov aj Južná Kórea, Malajzia a India. Ázijskí investori uprednostňujú teraz investovanie do európskych cenných papierov, pretože majú pochybnosti o samoobnoviteľnosti hospodárstva USA. 
Neuorientierung in China: US-Papiere nicht mehr attraktiv                    http://de.rian.ru/business/20100816/257112146.html

 

Jeden z najvyšších policajných úradníkov prichytený ako pašerák drog
Bankauskas sedí v Bielorusku vo väzení – Ministerstvo vnútra vo Vilniuse zatiaľ mlčí
Minsk/Vilnius – Jeden z najvyšších policajných úradníkov Litvy, Laimonas Bankauskas, bol v susednej krajine Bielorusku zatknutý pre údajné pašovanie drog. Podľa správy litovského vysielača LRT, bol Bankauskas v pondelok večer zatknutý na hranici západne od mesta Ašmjany a prevezený do väznice v Grodne.
Podľa údajov litovského veľvyslanectva v Minsku, je šéf litovskej jazdeckej polície obvinený tak z držby, ako aj pašovania drog. Ministerstvo vnútra vo Vilniuse nechcelo k týmto správam predbežne zaujať stanovisko.
Pasca úradov?
Hovorilo sa len, že Bankauskas sa nachádza v súčasnosti na dovolenke. Členovia Bankauskasovej rodiny si myslia, podľa údajov veľvyslanca v Minsku, Edminasa Bagdonasa, že ide o pascu nastavenú úradmi susednej krajiny. (APA)
Einer der höchsten Polizeibeamten als Drogenschmuggler erwischt         http://derstandard.at/1281829431793/Einer-der-hoechsten-Polizeibeamten-als-Drogenschmuggler-erwischt

 

Predstaviteľ Talibanu hovorí, že Bin Láden je mŕtvy  
Pakistanský denník Observer uverejnil výpoveď istého talibanského predstaviteľa, že Osama bin Láden zomrel pokojnou smrťou na komplikácie pľúcneho ochorenia a on osobne sa zúčastnil jeho pohrebu.  
Koaličné jednotky sa ho silou-mocou snažia nájsť, ale to sa im nikdy nepodarí; nenájdu ho živého, ani mŕtveho, povedal.  Bin Láden dostal vážne komplikácie v súvislosti s ochorením pľúc a zomrel v polovici decembra v blízkosti pohoria Tora Bora.  Zdroj vraví, že ho úctivo pochovali a hrob mu pripravili podľa vierovyznania Wahabí.  Pohrebných obradov sa údajne zúčastnilo okolo 30 blízkych spolupracovníkov z al-Kajdá, vrátane telesných strážcov, ktorým najviac dôveroval, členov rodiny a pár "priateľov z Talibanu".  "Veľkolepého vodcu" odprevadili na poslednej ceste salvy čestnej stráže.  
Predstaviteľ Talibanu ďalej tvrdí, že videl jeho tvár ešte pred pochovaním.  Vraj"vyzeral bledý... ale pokojný, relaxovaný a sebaistý".  Na otázku, či nemal tesne pred smrťou pocity ľútosti odvetil rozhodne, že nie.  Vraj bol hrdý na to, že sa mu medzi moslimami podarilo podnietiť presvedčenie o hegemonistických úmysloch pohanov
a ich a konšpiratívnych plánoch voči islamu.  Bin Láden bol vraj toho názoru, že pár stoviek obetí v Afganistane nič neznamená, pretože tých, čo položili život, aby utvorili atmosféru odporu, adekvátne odmení Všemohúci Alah.  
Na otázku, kde je pochovaný odvetil:  "Som presvedčený, že podobne ako iné miesta v Tora Bora, aj to konkrétne miesto sa už stratilo."  
Fox News: "Bin Laden Already Dead"  
http://fufor.twoday.net/stories/6472382/  

 

Francúzsko vyhosťuje cigánov z krajiny. EÚ záhadne mlčí
Rozhodnutie Francúzska vyprázdniť a odstrániť ilegálne rómske tábory a vyhostiť cigánov z krajiny nevyvolalo žiadne reakcie zo strany Európskej únie. Keďže rumunskí a bulharskí cigáni  sú občanmi Európskej únie, môžu sa do Francúzska kedykoľvek vrátiť.
Podľa oficiálnych odhadov žije vo Francúzsku, krajine so 65 miliónmi občanov,  okolo pol milióna cigánov.
Pred porovnanie: Na Slovensku, krajine s 5 miliónmi občanov žije rovnaké množstvo cigánov.
Možno by sa naši europoslanci  mali v európskom parlamente  spýtať nasledovnú otázku: Ak Francúzsko vyhodnotilo takmer mizivú cigánsku populáciu k populácii celkovej ako hrozbu, čo máme robiť my?
Vratko, podľa:
http://spravy.pravda.sk/francuzsko-poslalo-letecky-dalsich-130-romov-do-rumunska-pjh-/sk_svet.asp?c=A100820_173032_sk_svet_p29

 

Diplomatický lobizmus ambasád tlačí Rumunsko k zmene zákonov v prospech homosexuálov
Rumunsko, jún 2010 (LifeSiteNews.com)  - Desať zahraničných diplomatov, vrátane veľvyslancov z Veľkej Británie a USA, podpísalo vyhlásenie na vyjadrenie „podpory" a „solidarity" s rumunskými hnutiami homosexuálov. Vyhlásenie zverejnené na webových stránkach Britského veľvyslanectva v Bukurešti bolo publikované 20. mája, v čase uskutočnenia „Gayfestu" - týždenného výročného festivalu organizovaného národnou lobistickou skupinou homosexuálov.Signatári vyhlásenia pokladajú Gayfest za „tradičnú príležitosť" na „vyjadrenie podpory a solidarity komunitám lesbičiek, gayov, bisexuálov a transsexuálov v Rumunsku."„Niektorí jedinci sa stále stretávajú so systémovou i zjavnou diskrimináciou na základe ich sexuálnej orientácie a rodovej identity," uvádza sa vo vyhlásení.

„Naše vlády sa snažia proti tejto diskriminácii bojovať podporou ľudských práv pre všetkých ľudí. Všetci vrátane gayov, lesbičiek, bisexuálov a transsexuálov by mali byť slobodní a užívať práva i slobody. Na tie majú právo ľudia všetkých národov."

Ďalšími signatármi boli zástupcovia abmasád z Holandska, Austrálie, Francúzska, Českej republiky, Kanady, Španielska, Južnaj Afriky, Nemecka a Švédska. Podpísal ho aj Mark Gitenstein, americký veľvyslanec v Rumunsku. Neskôr dostal list od rumunskej evanjelickej aliancie v USA a Kanade, ktorá požaduje ospravedlnenie. Aliancia povedala, že podpísanie vyhlásenia je „urážkou Rumunska, jeho kultúry a občanov."

„...Nemyslíme si, že je vhodné, aby obyvateľstvo Rumunska dostávalo od veľvyslanca USA lekcie na tému homosexuality, " uviedla skupina. Aliancia predstavuje 139 rumunských evanjelických cirkví v USA a Kanade, a to s celkovým počtom členov cez 60 000.
http://www.facebook.com/notes/za-krestanske-sk/ro-diplomaticky-lobizmus-ambasad-tlaci-rumunsko-k-zmene-zakonov-v-prospech-homos/10150231015540076

 

Takmer 90 percent Nemcov už nechce kapitalizmus
Takmer 90 percent Nemcov nepovažuje kapitalizmus za dobré spoločenské zriadenie a radi by žili v inak usporiadanej spoločnosti. Vyplýva to z prieskumu inštitútu Emnid, ktorého výsledky zverejnili vo štvrtok. Prieskum odhalil vysoko odmietavý postoj Nemcov ku kapitalistickémo zriadeniu, ktorý ako nedobrý ohodnotilo až 88 percent opýtaných.
Nálady Nemcov výrazne poznamenala ekonomická kríza, ktorá podľa nich preukázala, že kapitalizmus nedokáže zabezpečiť sociálnu rovnováhu v spoločnosti. Podľa respondentov taktiež neberie ohľad na životné prostredie a nezodpovedne pristupuje k zdrojom nerastných surovín. Preto iba tretina Nemcov si myslí, že ekonomický rast má priaznivý dopad na správanie ľudí.
Prieskum taktiež odhalil, že väčšina opýtaných považuje za najdôležitejšie zdravie, nasleduje čisté životné prostredie a na treťom mieste sa nachádzajú dobré medziľudské vzťahy.
http://www.sme.sk/c/5513195/takmer-90-percent-nemcov-uz-nechce-kapitalizmus.html

 

Päť vojakov izraelskej armády zatknutých za drancovanie na palube Marmarisu
Vojenská polícia zadržala dôstojníka izraelskej armády, veliteľa jednej jednotky, ktorý ukradol prenosné počítače z paluby lode Marmaris, ktorá smerovala do pásma Gazy s nákladom humanitnej pomoci. Podporučík mal priamy dostup na palubu lode, keď loď vyviazli v prístave Ašdod. Dôstojník odovzdával ukradnuté osobné veci
cestujúcich jednému vojakovi, ktorému sa podarilo predať tri noteboky iným vojakom.
Predajca a kupujúci boli tiež zadržaní vojenskou políciou. U zadržaného predajcu sa našlo ešte niekoľko ďalších počítačov, drahé mobily a iné osobné veci účastníkov plavby Flotily slobody. Podľa portálu Ynet, počítače, ktoré sa predávali za 1 200 šekelov, neboli určené pre izraelský trh. Na ich klávesniciach nie je hebrejská
abeceda. Podľa jedného z vyšších dôstojníkov izraelskej armády, vojaci prejavili úplnú nezodpovednosť, nechápajúc, že drancovanie na palube Marmarisu môže vieť nielen k odsúdeniu za trestný čin, no aj k rozsiahlemu medzinárodnému škandálu za účasti predstaviteľov komisie OSN.
http://nashe.orbita.co.il/blogs/events/14159

 

Hlavného konštruktéra iránskych bezpilotných lietadiel zavraždili v jeho dome
Skupina diverzantov zavraždila hlavného konštruktéra iránskych bezpilotných lietadiel a vedúceho národného programu vo vývoji bezpilotných lietadiel novej generácie, Rézu Barúniho. K atentátu došlo 1. augusta v chránenej vile vedca v meste Ahváz (provincia Chúzestán) na juhu Irána. Podľa iránskych prameňov v Barúniho dome
nastal mohutný výbuch. Následne sa steny čiastočne a celá strecha úplne zrútili.
Jedna žena z obsluhujúceho personálu, ktorá vďaka šťastnej náhode sa zachránila, povedala, že k silnému výbuchu došlo zároveň v troch rohoch budovy. Tí, ktorí sa nachádzali vo vnútri budovy, nemali nádej prežiť. Požiarnici- záchranári, ktorým sa podarilo uhasiť oheň na mieste výbuchu, vyslobodili telo Barúniho a jeho najbližších príbuzných, ktorí sa nachádzali v dome. Barúni viedol samotársky život. Nikto z jeho
susedov nevedel, čo robí majiteľ vily, ktorá sa nachádzala v lepšej časti mesta.
Pripomíname, že v apríli tohto roku minister obary USA Robert Gates vyjadril znepokojenosť Bieleho domu kvôli iránskemu programu vývoja bezpilotných lietadiel. Gates uviedol, že iránske bezpilotné lietadlá môžu sťažiť činnosť koalície NATO v Afganistane.
http://nashe.orbita.co.il/blogs/middle_east/14103/

 

Poľskí bezdomovci v Londýne jedia opekané potkany a pijú alkohol na umývanie rúk  
Charitatívna organizácia pre bezdomovcov upozorňuje, že migranti z Východnej Európy, ktorí nemajú v Londýne kde bývať a pritom nemajú nárok na podporu, sú takí ubiedení, že jedia opekané potkany a pijú jedovaté koktaily z alkoholu na umývanie rúk.  
Jeremy Swain, šéf organizácie Thames Reach, jednej z britských najväčších charitatívnych organizácií pre bezdomovcov povedal, že je zhrozený z podmienok, v akých žijú bezdomovci zo štátov EÚ, ktorí teraz tvoria viac než jednu štvrtinu tých, ktorí sa v hlavnom meste ocitli na ulici.  "Narazili sme na Poliakov bez domova,
ktorí si v severnom Londýne opekali potkany.  Museli sme im vysvetliť, že na rozdiel od potkanov u nich doma, tí v Londýne sú plní otravy.  Riziko pre zdravie je ohromné", povedal.  
Východoeurópania z desiatich východných krajín, ktoré do EÚ vstúpili v rokoch 2004 až 2007, nemajú nárok na peniaze pre ubytovanie, ktoré domáci bezdomovci používajú v hosteloch, len v prípade, že minimálne jeden rok mali riadne zamestnanie.  Tí, čo jedli potkany povedali, že miestne firmy ich bez licencie zamestnávali na vykladanie nákladov a platili im trojlitrovými fľašami mimoriadne silného alkoholu White Ace.  
Organizácia Thames Reach naviazala kontakt s poľskými charitatívnymi organizáciami a snažia sa ich najprv detoxikovať a potom dostať domov k rodinám.  Swain hovorí, že tento program sa veľmi osvedčil.  Za posledných 18 mesiacov sa domov vrátilo 400 osôb.  ...  
Randeep Ramesh, Guardian: "Homeless Poles living on barbecued rats and alcoholic
handwash"  
http://www.guardian.co.uk/uk/2010/aug/12/homeless-poles-rough-sleepers...  

 

Nešťastné číslo 13?  
Keď je piatok trinásteho, ľudia to zväčša považujú za nešťastný deň.  A čo sa týka istého 13-ročného chlapca v Británii, v jeho prípade to naisto platí.  Tento 13-ročný chlapec sa dňa 13. augusta (piatok) zúčastnil leteckého dňa v britskom Suffolku a presne o 13. hodine a 13. minúte ho trafil blesk. Sanitka sv. Jána ho odviezla do nemocnice Jamesa Pageta, kde mu ošetrili menšie popáleniny a očakáva sa, že čoskoro sa zotaví.  
Telegraph: "13-year-old struck by lightning on Friday 13th at 13.13"  
http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/7945019/13-year-old-struck-by...

 

Budou v Jeruzalémě vadit palestinští spolucestující?
Konsorcium CityPass, které buduje rychlo-dráhu v Jeruzalémě (a v níž je hlavním podílníkem i v České republice působící koncern Alstom), připravilo pro obyvatele Jeruzaléma dotazníky, s jimiž chce zjistit, zda by jim vadilo, kdyby rychlodráhu používali i Palestinci.
Podle Haarecu se CityPass mimo jiné ptá: „V Šuafátu jsou tři zastávky, vadí vám to?" nebo „Všichni cestující, Židé i Arabové, mohou do vlaku nastoupit svobodně, bez bezpečnostní prohlídky. Vadí vám to?"
Izraelské ministerstvo dopravy tuto iniciativu konsorcia rázně odmítlo s tím, že to je oblast, do které soukromé firmě nic není, a označilo postup firmy za rasistický.
Tendr rychlodráhu, která má spojit Jeruzalém s židovskými koloniemi na okupovaném území, v roce 2002 získal CityPass, v němž je vedle Alstomu také dceřiná společnost gigantu Veolia Environment. Obě firmy už měly kvůli svým zakázkám na okupovaném západním břehu Jordánu a v arabském východním Jeruzalémě potíže v Evropě. V roce 2006 se nizozemská banka ASN Bank rozhodla vyřadit Alstom ze svého portfolia a předloni protesty veřejnosti zabránily, aby získala lukrativní kontrakt ve švédském Stockholmu. Švédský Národní penzijní fond následně zařadil Alstom na černou listinu právě kvůli jeho podnikání ve východním Jeruzalémě. Na jaře 2008 pak nátlak aktivistických skupin ochránců lidských práv zabránil, aby Veolia získala zakázku v hodnotě 750 milionů eur ve francouzském Bordeaux.
http://www.czechfreepress.cz/index.php?view=article&catid=63%3Ablizky-vychod&id=2502%3Abudou-v-jeruzalem-vadit-palestinti-spolucestujici&tmpl=component&print=1&layout=default&page=&option=com_content&Itemid=452

 

Čína stavia svoju prvú loď pre hlboko morské vŕtanie – najväčšiu na svete
PEKING, 23. august (RIA Novosti) Ako v pondelok informujú čínske médiá, začalo sa v doku v prístavnom meste Dalian, v provincii Liaoning so stavbou 500 miliónov dolárov drahého giganta. Projekt realizujú: čínsky podnik COSCO Dalian Shipyard Co. Ltd a Nemecká dopravná banka AG (DVB).
Vrtná loď „Jazdec z Dalianu“, ktorá bude patriť nemeckej DVB, má byť najväčším plávajúcim zariadením sveta. Dĺžka lode má byť 290 metrov a šírka 50 metov. Zariadenie bude môcť vŕtať až do hĺbky 9 144 metrov na dne mora a vziať na palubu jeden milión barelov ropy. Vrtná loď má byť dohotovená v treťom kvartáli 2012. Bude to prvé zariadenie tohto druhu z čínskej produkcie.
China baut sein erstes Schiff für Tiefseebohrungen - das größte der Welt         http://de.rian.ru/business/20100823/257151894.html

 

 Farmaceutické firmy v USA pod lupou vlády
Viac ako 12 hlavných farmaceutických firiem čelí vyšetrovaniu federálnymi žalobcami a bezpečnostnými správcami USA vo veci podplácania a nelegálneho uplácania doktorov a zdravotníkov v cudzích krajinách.
 Vyšetrovatelia oznámili, že niektoré firmy platia lekárov v zahraničí za to, aby ich podporili v predpisovaní ich produktov. V Spojených štátov je bežné, že firmy najímajú lekárov ako konzultantov, ktorí propagujú ich lieky a
zariadenia zdravotnému personálu na veľtrhoch a iných podujatiach. Toto je v USA legálna praktika, pokiaľ firmy neplatia lekárov priamo za to, že predpisujú lieky na ich produkty. Ale v ostatnom svete sú lekári
zamestnancami štátu. Akékoľvek konzultácie by porušovali zákon o korupcii v zahraničí (Foreign Corrupt Practices Act 1977, federálny zákon USA), hlavne vtedy, ak dohody nie sú predložené vláde.

 Obavy vyšetrovateľov sa týkajú hlavne vysokých súm peňazí, ktoré prijímajú lekári v zahraničí za klinické štúdie liekov a zariadení. Viac ako 80 percent liekov schválených v roku 2008 bolo klinicky skúmaných mimo USA,
spolu so 78 percent subjektov, ktorí sa podieľali na týchto štúdiách a pochádzali zo zahraničia.
Takmer 12 firiem sa už dohodlo na urovnaní sporov. Syncor zaplatil 2.5 milióna dolárov za uplácanie lekárov. Dánska firma Novo Nordisk súhlasila so zaplatením 9 miliónov dolárov.
(Zdroj:The <http://www.nytimes.com/2010/08/14/health/policy/14drug.html?_r=3&hp>  New York Times)

 

Irán navrhuje Rusku atómové konzorcium
MOSKVA, 26. august (RIA Novosti). Teherán navrhol Moskve založiť konzorcium, ktoré by zásobovalo prednedávnom otvorenú atómovú elektráreň Bushehr, ale aj ďalšie plánované AE palivovými článkami.
Palivové články by sa mali zhotovovať tak v Rusku, ako aj v Iráne s ruským Know-how, vysvetľoval Ali Akbar Salehi, šéf iránskeho Úradu pre atómovú energiu, vo štvrtok. Napriek svojim plánom na obohacovanie uránu nesleduje Irán ten cieľ, aby svoju budúcu potrebu palivových článkov kryl výlučne z domácej produkcie, citovala agentúra Irna.
Atómová elektráren Bushehr, postavená ruskými odborníkmi, bola 21. augusta uvedená do prevádzky. V súčasnosti sa zariadenie napĺňa palivovými článkami. Toto, z Ruska dodané jadrové palivo stačí zatiaľ, podľa Salehiho, na jeden rok. Vláda v Teheráne oznámila už stavbu ďalších jadrových elektrární.
Iran schlägt Russland Atom-Konsortium vor                                         http://de.rian.ru/politics/20100826/257173700.html

 

Súd v Moskve nariadil otvorenie prípadu vraždy cárskej rodiny
MOSKVA 27. augusta (Reuters) - Ruský súd vo štvrtok nariadil prokuratúre opätovné otvorenie vyšetrovania vraždy cára Mikuláša II. a jeho rodiny napriek skutočnosti, že boľševici, ktorí ich pravdepodobne v roku 1918 zastrelili, sú už dávno mŕtvi.
Hlavný vyšetrovací tím ruskej prokuratúry tento rok uviedol, že oficiálne ukončil vyšetrovanie cárovej vraždy z dôvodu, že prešlo už príliš veľa času a jej vykonávatelia medzitým zomreli.
Moskovský súd však nariadil opätovné otvorenie prípadu s tým, že rozsudok najvyššieho súdu, ktorý z vrážd obviňuje štát, považuje smrť skutočných páchateľov za irelevantnú, povedal právnik cárových potomkov.
"Je to významný krok v našom pátraní po pravde," povedal German Lukjanov, právny zástupca veľkovojvodkyne Marie Vladimirovny, ktorá je potomkom dynastie Romanovovcov a považuje sa za dedičku trónu. "Ruský národ má právo vedieť, čo sa stalo," dodal.
Mikuláša II., jeho manželku a päť detí zabila revolučná popravná čata v noci zo 16. na 17. júla 1918 v pivnici domu obchodníka v Jekaterinburgu, asi 1450 kilometrov východne od Moskvy. Pravdepodobné pozostatky cára a jeho rodiny exhumovali v roku 1991 a opätovne pochovali v roku 1998 v cárskej hrobke v Katedrále sv. Petra a Pavla v Petrohrade.
http://www.extraplus.sk/content/page/spravy/67/sud-v-moskve-nariadil-otvorenie-pripadu-vrazdy-carsej-rodiny

 

Televize nasadí do seriálů homosexuály. Aby splnila kvóty
Americká televize CBS v posledních letech zaostávala ve výrobě pořadů, v nichž se objevují homosexuálně orientované postavy. Radost všem gayům a lesbám tak nejspíš udělá nové rozhodnutí šéfky zábavy CBS Niny Tasslerové. Televize do pokračování svých seriálů "vpasuje" postavy, které preferují stejné pohlaví, píše web deníku The New York Times.
Jeden gay přijde na scénu v pokračování seriálu Dobrá manželka (The Good Wife), další v připravovaném sitcomu $#*! My Dad Says a v komediální sérii Pravidla zadaných (Rules of engagement) se objeví žena s lesbickými sklony; drobnými příběhovými změnami chce Tasslerová zmírnit výčitky Asociace gayů a leseb proti defamaci (Glaad).
Organizace, která už čtvrtým rokem sestavuje Index odpovědnosti stanice, v posledních dvou letech kritizuje CBS za nedostatečnou reprezentaci transsexuálů či homosexuálně a bisexuálně orientovaných lidí.
Podle letošních výsledků průzkumu se téma homosexuality, bisexuality a změny pohlaví objevila jen v sedmi procentech pořadů uváděných v hlavním vysílacím čase. Ve srovnání s konkurenčními stanicemi FOX (30 procent), ABC (26 procent), nebo NBC (13 procent) je jejich zastoupení skutečně nízké.
Podle šéfky zábavy se pro změnu stanice rozhodla sama. Ředitelka mediálních programů organizace Glaad Rashad Robinsonová to ale vidí jinak. "Myslím, že to byla součást přetrvávajícího tlaku, který vyvíjíme na CBS," řekla newyorským Timesům.
http://www.tyden.cz/rubriky/media/televize/televize-nasadi-do-serialu-homosexualy-aby-splnila-kvoty_177217.html

 

Južné Taliansko ohrozuje obrovská podmorská sopka  
Popredný taliansky vulkanológ Enzo Boschi, prezident Národného inštitútu geofyziky a vulkanológie (INGV), povedal denníku Corriere della Sera , že najväčšia európska podmorská sopka sa môže každú chvíľu rozpadnúť a ohroziť vlnou cunami Južné Taliansko.  
Sopka Marsili, ktorá obsahuje obrovské množstvo magmy, má veľmi "krehké steny", preto môže dôjsť ku kolapsu, povedal.  "A k tomu môže dôjsť dokonca už zajtra.  Náš posledný výskum ukazuje, že sopka nie je štrukturálne solídna; má krehké steny a komora s magmou má pozoruhodné rozmery.  To nám hovorí, že sopka je aktívna a každú chvíľu môže vybuchnúť."  Udalosť vraj bude mať za následok silnú vlnu cunami, ktorá môže zasiahnuť Kampaniu, Kalabriu a Sicíliu, povedal.  
Podmorská sopka Marsili je tri kilometre vysoká a nachádza sa v mori asi 150 km na juh od Neapola.  Počas zaznamenávaných dejín zatiaľ nevybuchla.  Je 70 km dlhá a 30 km široká a kráter sa nachádza 450 m pod hladinou Tyrenejského mora.  
"Keď steny prasknú, uvoľnia sa milióny kubických metrov materiálu, čo môže vyvolať veľmi silnú vlnu.  Keďže merania sú presné, možno predvídať, čo sa stane.  Hrozba je reálna, ale je veľmi ťažké predvídať detaily", povedal.   AFP: "Undersea volcano threatens southern Italy: report"  
http://www.google.com/hostednews/afp/ALeqM5iVh7YpItZ1Wm2yGJGkkEGekMwePw  

 

Ďalších 22 amerických štátov nasleduje príklad Arizony v prístupe k ilegálnej imigrácii  
Tretia najväčšia organizácia, bojujúca proti amnestii pre ilegálnych imigrantov oznámila, že zákonodarci z ďalších 22 amerických štátov presadzujú verzie zákonov o ilegálnej imigrácii, podobné arizonskému SB 1070.  Aktivisti organizácie Američania za legálnu imigráciu už od začiatku podporujú odkaz nového arizonského zákona a
pomohli presadiť aj iné opatrenia v iných amerických štátoch.  Stratégia tejto organizácie brániť Arizonu a jej nový zákon pred intenzívnymi útokmi Mexika a Obamovej administratívy sa teraz šíri aj do iných štátov, čo dokazuje múdrosť prijatej legislatívy.  Petíciu na ich webstránke (http://www.ALIPAC.us) medzitým podpísalo 13 tisíc osôb.   Medzi štáty, ktoré zvažujú prijatie tvrdých opatrení proti ilegálnej imigrácii, patria napríklad: Alabama, Arkansas, Colorado, Florida, Idaho, Indiana, Maryland, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Nevada, New Jersey, Severná Karolína, Ohio, Oklahoma, Pennsylvania, Rhode Island, Južná Karolína, Tennessee, Texas a Utah.  ...Americans for Legal Immigration: "22 States Now Following Arizona`s Illegal
Immigration Crackdown"  
http://www.alipac.us/article5574.html  
http://www.alipac.us/ftopicp-1105218.html  

 

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|