:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Clintonová tvrdí, že USA poskytne 15 miliónov dolárov na zachovanie Osvienčimu

17.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

 

Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová vyhlásila, že USA darujú 15 miliónov dolárov na zachovanie miesta nacistického tábora v Osvienčime-Birkenau.

Pani Clintonová bola na návšteve v Poľsku, kde dohliadala na podpísanie kľúčovej dohody o protiraketovej základni.

Varovala pred "oceľovým zverákom" represie drviacim demokraciu a aktivistov občianskych slobôd v krajinách ako Irán, Egypt a Zimbabwe.

Vyzdvihla Poľsko, ktoré v nedeľu volí nového lídra, ako model demokracie.

Viac ako milión ľudí, väčšina z nich Židov, bolo zavraždených nacistami v Osvienčime počas druhej svetovej vojny.

Peniaze na zachovanie Auschwitz-Birkenau, závisia od schválenie Kongresom.

Clintonová obhajovala americké finančné prostriedky pre záujmové skupiny v iných krajinách, ktoré niektoré vlády odsudzujú ako vmešovanie sa.

Clintonová povedala, že sociálni aktivisti v mnohých krajinách boli prenasledovaní, cenzúrovaný, zatknutí alebo zabití.

Železná opona už neexistuje, povedala, "ale musíme byť na pozore pred oceľovým zverákom v ktorom vlády po celom svete pomaly drvia občiansku spoločnosť a ľudského ducha".

Clintonová neskôr odcestovala do Azerbajdžanu, a tiež hodlá navštíviť Arménsko a Gruzínsko.

'Vznikajúce hrozby'

Ministerka zahraničných vecí bola tiež prítomná pri podpise novely zmluvy o protiraketovej obrane s jej poľským náprotivkom, Radoslawom Sikorskim, v meste Krakov.

Dohoda zriaďuje stálu americkú protiraketovú základňu, ako súčasť vylepšenej verzie kontroverzného protiraketového štítu.

Rusko sa stavia proti poľskej základni hostiacej americké rakiety. Clintoná povedala, že nová dohoda neohrozuje Rusko.

Clintonová povedala, že dohoda bude "chrániť Poľsko a našich spojencov pred vznikajúcimi hrozbami, ako napríklad tými z Iránu".

V Azerbajdžane a Arménsku bude Clintonová presadzovať riešenie regionálnych konfliktov a bude sa snažiť posilniť prístup USA k pozemnej trase pre zásobovanie jednotiek v Afganistane, "hovorí  David Stern z BBC v Kyjeve.

V Gruzínsku bude Clintonová musieť uistiť oficiálnych činiteľov, že vláda bojovne naladeného prezidenta Michaila Saakašviliho má ešte stále americkú podporu aj napriek snahe Washingtonu zlepšiť vzťahy s Ruskom, dodáva náš korešpondent.

 


http://www.bbc.co.uk/news/10500207

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|