:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Diplomatická kríza medzi Bukurešťou a Moskvou

23.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 


Ako reakcia na zatknutie jedného rumunského diplomata z podozrenia špionáže, bol vyhostený ruský diplomat z Rumunska

Bukurešť - Ako reakcia na zatknutie jedného rumunského diplomata z podozrenia špionáže, bol vyhostený ruský diplomat z Rumunska Ako v utorok večer oznámilo rumunské ministerstvo zahraničia, bol prvý tajomník ruského veľvyslanectva v Bukurešti  označený za nežiadúcu osobu a mal by do 48 hodín opustiť krajinu. Rumunské ministerstvo zahraničia predtým protestovalo proti najnovšiemu zatknutiu jedného rumunského diplomata v Moskve, kvôli podozreniu zo špionáže. Podnikneme "nutné opatrenia", oznámilo ministerstvo v utorok v Bukurešti bez toho, aby uviedlo podrobnosti. Zatknutie prvého tajomníka veľvyslanectva predstavuje "ťažké previnenie" voči ustanoveniam Viedenskej konvencie z 1961, ktoré garantujú diplomatom imunitu. Ministerstvo zahraničia kritizovalo "úplne nenáležité zaobchádzanie" s jeho pracovníkom zo strany ruských úradov, ako aj spôsob a postup, ktorým ruská strana prezentovala prípad verejnosti. Ruskému veľvyslanectvu v Bukurešti bola doručená protestná nóta.

Prichytený pri čine
Rumunský diplomat bol zatknutý v pondelok. Hovorca ruskej vnútroštátnej tajnej služby FSB povedal, že vyšetrovatelia ho „prichytili pri čine", keď sa pokúšal, získať od jedného ruského občana informácie o vojenských tajomstvách. U diplomata bola nájdená "špionážna výbava", ktorá jeho "nepriateľské aktivity proti Ruskej federácii plne prezradila". Tento muž bol krátko po svojom zatknutí označený za „personu non grata“, (za nežiaducu osobu). Má byť vyhostený v priebehu 48 hodín.
Vzťahy medzi Rumunskom a Ruskom sú z historických dôvodov tradične podchladené. Aj ako člen Varšavského paktu sa Rumunsko pod diktatúrou Nicolae Ceausesca riadilo vzbúrenecko-nacionalistickým kurzom. Nevôľu u ruského vedenia vyvolal predovšetkým vstup ex-komunistickej východoeurópskej krajiny do NATO v 2004. V poslednej dobe zosilnila Bukurešť svoju angažovanosť pre prozápadné približovanie susednej republiky Moldavsko, ktorého väčšina obyvateľstva je rumunská, ale ktorá je Moskvou nárokovaná ako jeho sféra vplyvu. (APA/dpa)

 


Diplomatische Krise zwischen Bukarest und Moskau
http://derstandard.at/1281829408278/Diplomatische-Krise-zwischen-Bukarest-und-Moskau

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|