:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

Grékom ku kríze pomohli americkí bankári z Goldman Sachs

19.05.2010

 

 

Goldman Sachs je vyšetrovaná za pomáhanie Grécku schovávať jeho rozsiahle dlhy.
Kontroverzná banka z Wall Street - prezývaná ako upírska chobotnica pretože jej chápadlá rozťahuje široko a ďaleko - je obvinená z profitovania z komplexných menových obchodov, ktoré Grécku pomohli sfalšovať jeho financie.

V rámci kontrolného podania v USA, Goldman odhaľuje, že je "predmetom viacerých vyšetrovaní a preverovaní rôznymi vládnymi a kontrolnými orgánmi" v rámci spojenia jej finančných transakcií s Gréckom.

Európska komisia už začala vyšetrovanie vzájomných vzťahov medzi bankou a Aténami. Z odhalenia nie je jasné koľko iných krajín by mohlo vyšetrovať jej obchody s týmto stredomorským štátom.
Gigant z Wall Street, podľa tvrdení, obdržal 192 miliónov libier za poplatky za uskutočnenie komplexných menových transakcií v roku 2001, ktoré pomohli Aténam požičať si hotovosť bez toho, aby sa to udávalo do kníh ako pôžička.

Tzv. "swapové" obchody pomohli Grécku dodržať limity eurozóny v rámci vládneho zadlžovania.
Táto dohoda bola povolená na základe pravidiel Európskej únie, ale po finančnom zrútení stredomorského štátu sa dostala pod oveľa prísnejšiu kontrolu.

Grécky deficit predstavuje bezmála 13 percent HDP a verejný dlh je takmer dvojnásobný ako oficiálny strop, a to 113 percent HDP.
Goldman Sachs bola kedysi považovaná za neporaziteľnú banku, ktorá mohla prebiť každú ponuku iných firiem. Vždy platila obrovské sumy svojim zamestnancom, t. z. že mohla zamestnávať najväčšie talenty finančného sveta.

V posledných týždňoch sa ale nadvláda tejto banky na finančných trhoch dostala do ohrozenia z dôvodu odhalenia, že je vyšetrovaná americkými orgánmi za podvod.
Americká komisia pre cenné papiere a burzu obvinila Goldman zo zavádzania jej vlastných klientov a ich povzbudzovania k investovaniu do produktu, ktorý bol odsúdený na neúspech.
Súdny spor sa zameriava na obchody uskutočnené hypotekárnym obchodníkom Fabricom Tourre, ktorý je odvtedy na správnej dovolenke.
Obchody Goldman Sachs sú taktiež vyšetrované kontrolórmi Veľkej Británie, orgánom finančných služieb.

 

 


'Vampire Squid' Goldman Sachs confesses it is being investigated for helping Greece hide its debts
http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1277038/Goldman-Sachs-probed-financial-transactions-Greece.html

Súvisiace:
Gréci hľadajú príčinu dlhov. Aj v amerických bankách
Gréci sa snažia zistiť, či ku zhoršeniu ich dlhovej krízy čiastočne neprispeli investičné banky zo Spojených štátov. Uviedol to v nedeľu grécky premiér Jorgos Papandreu. Americká prokuratúra začala už pred niekoľkými dňami hĺbkové vyšetrovanie v šiestich bankách na Wall Street.  "Áno, je tam veľká zodpovednosť. Nevylúčil by som, že tam bude aj nejaký postih," odpovedal Papandreu na otázku, či by Grécko mohli voči bankám z USA podniknúť právne kroky.
http://spravy.pravda.sk/greci-hladaju-pricinu-dlhov-aj-v-americkych-bankach-fw9-/sk_ekonomika.asp?c=A100516_170041_sk_ekonomika_p01

Súvisiace:
Stroj na výrobu bublín

 

 

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.|