:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

Investovanie do drahých kovov

19.09.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

                                                                          

 

 Už od nepamäti ľudia vo všetkých kultúrach po celom svete prikladali zlatu väčší význam než iným kovom. Slúžilo ako platidlo a v minulom storočí ním bolo podložených veľa mien ktoré sa týmto spôsobom chránili pred vysokým znehodnotením.

Dnes je to najlepší uchovávateľ hodnoty a jeho cena stále rastie.Za posledných desať rokov sa skoro zdvojnásobila ale nemyslím si že by bolo v býčom trende. Je to len odozva na svetovú ekonomickú a politickú situáciu ,pretože mena spojených štátov stráca svoje vedúce postavenie vo svetovej ekonomike ako hlavnej meny.

Znehodnocuje ju vysoká inflácia spôsobená finančnou krízou ktorá postihla veľké množstvo bánk a spoločností .Preto im prišla na pomoc centrálna banka FED ,ktorá vytvára veľké množstvo nových dolárov a lieva ich do ekonomiky a tým sa vytvárajú nové a nové bubliny. Tiež najvedší veriteľ USA ,Čína postupne prestáva so skupovaním amerických štátnych dlhopisov a tieto prostriedky využíva na nákup veľkého množstva zlata a ukladá si ho do svojich hmotných rezerv.

 No však pri tomto všetkom vidím iný kov ešte perspektívnejší. A tým je striebro. Zatiaľ bolo vždy len v tieni žltého kovu ale jeho význam stále rastie! Má nenahraditeľné elektrotechnické a antibakteriálne vlastnosti. Využíva sa v šperkovníctve ,zdravotníctve ,vyrábajú sa z neho mince a tiež sa používa v priemysle(výroba LCD televízii ,vysokokapacitných batérii a pod.).

Jeho spotreba každým rokom zvyšuje no produkcia za ňou začína zaostávať pretože sa získava hlavne ako vedľajší produkt pri ťažbe zlata ,zinku ,olova a medi ,tiež obnova strieborných baní trvá roky. Striebru nahráva historicky pomer ku zlatu ktorý je 1:15 ale v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 63:1.Takže pri vyrovnávaní sa k tomuto bodu by mal byť jeho výnos oveľa väčší ako pri zlate (za desať rokov sa zvýšila jeho hodnota takmer 4krát).

 Tak či onak drahé kovy tu boli vždy ako spolutvorcovia hodnoty vecí ktoré sa dajú vyčísliť. A slúžili ako uchovávateľ majetku a menovej stability svojich majiteľov.

 


Matúš Holečka

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.|