:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

Karzajovo impérium  

19.09.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 


Blízki príbuzní alebo známi rodiny Karzajovcov vlastnia alebo obývajú v Dubaji nehnuteľnosti v celkovej hodnote 90 miliónov libier šterlingov.  Tieto fakty vyšli najavo, keď sa pán Karzaj - prezident najchudobnejšej a najviac ukracovanej krajiny na svete - pokúšal zachrániť najväčšiu súkromnú banku Kabul Bank, cez ktorú sa nákup nehnuteľností uskutočňoval.  Najrozsiahlejšie vlastníctvo predstavuje 14 víl na Palm Džumeiráh, čo je ukážková dubajská štvrť, ktorej vlastníkom je Šer Chán Farnúd, bývalý šéf kábulskej banky.  Táto banka v Dubaji vlastní aj byt, dva stavebné pozemky a stratové aerolinky Pamír Airlines.  

Mahmúd Karzaj, brat prezidenta Karzaja a tretí najväčší spoluvlastník kábulskej banky, podobne ako Farnúd, obýva vilu "Signature" v hodnote 4 milióny libier šterlingov.  Iné nehnuteľnosti stoja 3 milióny a 1 milión libier ľterlingov.  Pán Karzaj navyše zarobil pol milióna na predaji za pomoci pôžičky od kábulskej banky. 

A Mahmúd nie je jediným členom tejto afgánskej politickej rodiny, ktorá žije vo vilách na miestach, kde vlastnia nehnuteľnosti také celebrity ako David Beckham, Michael Schumacher alebo Brat Pitt a Angelina Jolie.  Hasín Fahím, ďalší kábulský vlastník účastín a brat bývalého vojvodcu a viceprezidenta Mohammed Qásim Fahim tiež bývajú hneď vedľa.  

Poprední vládni britskí ministri sú v súkromní zúrivo nahnevaní, že kábulskú banku používajú na nakupovanie nehnuteľností v Perzskom zálive.  Priamo síce odmietajú komentovať správanie Karzajovcov kvôli ich podnikateľským záujmom, ale poslanci hovoria, že očividná korupcia v Kábule podkopáva pokusy Západu stabilizovať krajinu. Z kábulskej banky si mnoho zákazníkov vybralo peniaze, odkedy Centrálna banka krajiny začala vyšetrovať.  ...  

 


Richard Spencer, James Kirkup a Damien McElroy, Telegraph: "The Kazrai empire, villas in Dubai and fears over Afghan aid"  
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews//middleeast/dubai/7994754/The-Karzai-empire...

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.|