:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Komunista vedľa úradu vlády nevadí

15.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

 


V nedeľu 6. júna 2010 odhalili traja najvyšší ústavní činitelia SR a ministri s poslancami za stranu Smer na nádvorí Bratislavského hradu so všetkou pompéznosťou a v priamom prenose Slovenskej televízie, osem metrov vysokú bronzovú sochu Svätopluka sediaceho na koni. Autorom sochy je komunistický sochár Ján Kulich. A práve komunistická minulosť autora tohto súsošia vyvolala vlnu protestov výtvarníkov a ďalších umelcov proti tomu, že takýto človek dostal právo vyjadriť sa dvadsať rokov po nežnej revolúcii vo verejnom priestore. Neskôr sa k protestom pridali aj rôzne občianske združenia ako Ľudia proti rasizmu, Človek v ohrození, ale aj mimovládne organizácie bojujúce za ľudské práva. Chcú vyvolať diskusiu o tom, či je socha Svätopluka vystavená na tom správnom mieste a žiadajú jej odstránenie. Proti odstráneniu tejto sochy sa postavila Ľudová strana Naše Slovensko s jej predsedom Mariánom Kotlebom a samozrejme strana Smer.

Predseda parlamentu R. Sulík už vymenoval odbornú komisiu historikov, ktorá mu má do konca septembra poradiť, ako so sochou Svätopluka naložiť.
Nebolo by na tom nič zvláštne, keby priamo pri úrade vlády SR na Námestí Slobody v Bratislave ešte dnes, dvadsať rokov po páde komunistického režimu, nestála socha zakladateľa Komunistickej strany Československa a usporiadateľa Ľubochnianskeho zjazdu strany v roku 1921 Marka Čulena.

Je zaujímavé, že proti odstráneniu tejto sochy vedľa úradu vlády SR ani dvadsať rokov po nežnej revolúcii nikto z umelcov a výtvarníkov nikdy verejne a za takej silnej asistencie médií neprotestoval, ako je to v prípade sochy Svätopluka.
Je zaujímavé, že od pádu komunistického režimu až do dnešného dňa nie je verejnosti známe, že by bola ustanovená na podnet predsedu parlamentu, predsedu vlády, alebo prezidenta SR komisia historikov, ktorá by zvážila, či je v demokratickej spoločnosti vhodné, aby socha zakladateľa KSČ a tento symbol boľševizmu, normalizácie a kolektivizácie stála ešte dnes hneď vedľa úradu vlády.

Je zaujímavé, že do dnešného dňa žiadna organizácia na ochranu ľudských práv verejne, so širokou podporou médií a s takou razanciou neprotestovala proti tomu, že táto socha predstaviteľa symbolizujúceho obludný komunistický režim, ktorý nechával zatvárať, deportovať a popravovať svojich odporcov a mnohých nevinných ľudí, ešte dnes stojí hneď vedľa úradu vlády SR.

Je zaujímavé a na zamyslenie, že nám nevadí socha zakladateľa KSČ hneď vedľa úradu vlády SR, ale paradoxne nám vadí socha Svätopluka, historickej postavy našich dejín a to hlavne z toho dôvodu, lebo ju zhotovil komunistický sochár.

Až by človek s toho všetkého pomaly začal nadobúdať dojem, že tu nejde o nič iné, len o odstránenie sochy Svätopluka už len preto, že je to Svätopluk. A socha Marka Čulena je hneď vedľa úradu vlády SR preto, aby bolo už pri pohľade na ňu každému jasné, kto tu vlastne, aj dvadsať rokov po nežnej revolúcii, stále vládne. Veď ani v časoch normalizácie by tu určite nikto žiadnu sochu Svätopluka, Rastislava, Pribinu alebo ktorejkoľvek inej historickej postavy našich dejín nepostavil. Žiaľ, takto tomu bolo v minulosti a takto tomu je aj dnes.


http://azn.nawebe.net/view.php?nazevclanku=komunista-vedla-uradu-vlady&cisloclanku=2010080002

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|