:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

Maďarič: Vláda SR bezdôvodne vychádza v ústrety Budapešti

25.09.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

 

Vláda Ivety Radičovejnavrhovanou zmenou zákona o štátnom jazyku bezdôvodne vychádza v ústrety požiadavkám Budapešti. V reakcii na novelu, o ktorej bude v stredu 22. septembra rokovať vláda SR, to uviedol bývalý minister kultúry Marek Maďarič.

„Iný dôvod na zmenu zákona v súčasnosti neexistuje,” dodal s tým, že dôkazom toho je fakt, že prax nepriniesla po 1. septembri minulého roka, keď nadobudla predchádzajúca novela účinnosť, žiadne zásadné problémy. Rovnako ho prekvapuje skutočnosť, že súčasná vláda s predloženým návrhom nepočkala na stanovisko Benátskej komisie. Na jej právny názor, o ktoré Slovensko požiadalo, sa čaká už rok. Komisia najbližšie zasadne v polovici októbra a očakáva sa, že bude mať na programe aj túto otázku.

„Zarážajúce je aj to, že návrh novelizácie sa vyhol riadnemu pripomienkovému konaniu,” upozornil Maďarič. Podľa ministerstva kultúry a cestovného ruchu návrh novely prešiel iba skráteným pripomienkovým konaním, keďže je politická dohoda, aby sa o nej rokovalo na októbrovej schôdzi parlamentu. Ako pripomenula hovorkyňa rezortu Eva Chudinová, diskusia ministra Daniela Krajcera a predstaviteľov poslaneckých klubov vládnej koalície naďalej pokračuje.

Maďarič tiež poukázal na to, že navrhované zmeny budú okrem iného znamenať, že príslušné orgány už nebudú povinné chrániť štátny jazyk. Z legislatívnej normy by totiž mal vypadnúť odsek, ktorý hovorí o povinnosti ochraňovať štátny jazyk štátnymi orgánmi, orgánmi územnej samosprávy a inými orgánmi verejnej správy. Tým pádom museli kontrolovať dodržiavanie zákona. Túto kompetenciu má zo zákona len ministerstvo kultúry a určené orgány.

„V obciach, kde žije minimálne 20 percent príslušníkov národnostnej menšiny, stratí štátny jazyk svoje prioritné postavenie,” pokračoval ďalej Maďarič. Nepozdáva sa mu ani to, že ministerstvo už nebude mať povinnosť pri opakovanom porušení zákona uložiť pokutu, ale túto právomoc využije iba ako poslednú možnosť pri zámernom neodstránení problému. Je toho názoru, že v súčasnosti platný jazykový zákon zabezpečuje všetkým občanom SR právo na informácie v štátnom jazyku na celom území Slovenska bez toho, aby obmedzoval práva menšín.

Novela si kladie za hlavný cieľ odstrániť niektoré pretrvávajúce nedostatky v zákone, ktoré spôsobujú interpretačné ťažkosti pri praktickej aplikácii najmä v súvislosti s používaním jazykov národnostných menšín. Sankcie z predkladanej novely nevypadli, ale boli z nich vypustené niektoré ustanovenia. „Ak chceme ochraňovať štátny jazyk, je potrebné mať aj nástroj na jeho ochranu, a to je možnosť uloženia pokuty,” konštatuje ministerstvo. Tá slúži ako ochrana práv občanov bez ohľadu na národnosť v prípade neochoty dodržiavať zákon.

MK SR nechce zrušiť pokuty v jazykovom zákone

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky nechce zrušiť sankcie za porušovanie jazykového zákona, ktoré v hodnote od 100 do 5000 eur zaviedla bývalá vláda SR. Vyplýva to z novely zákona, ktorou sa bude 22. septembra zaoberať kabinet Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Ukladanie pokút však už podľa návrhu nebude automatické, ale bude závisieť od vôle ministra.

Zámer zrušiť pokuty pritom minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) naznačil na svojej prvej tlačovej konferencii. Novela, ktorú predložil, ráta iba s jednou výnimkou. Postihy, kritizované maďarskou menšinou i v zahraničí, platia od septembra 2009. Po novom by sankcionovanie podľa ministerstva malo byť poslednou možnosťou „v istých krajných situáciách”. V paragrafe o pokutách ministerstvo navrhlo slovo „uloží” nahradiť spojením „môže uložiť”. Vláda, ktorej súčasťou je aj Most-Híd ako zástupca maďarskej menšiny, sa pritom v programovom vyhlásení zaviazala, že „odstráni nezmyselné reštrikcie a obmedzenia v zákonoch týkajúcich sa národnostných menšín”.

„Je to riešenie, ktoré vyplýva z programového vyhlásenia vlády,” sľuboval zrušenie pokút začiatkom augusta Krajcer. Nakoniec však ministerstvo v novele navrhlo zrušiť len pokuty pre vydavateľov príležitostných tlačovín, napríklad programov kín, divadiel či bulletinov. Tie ak sú v inom jazyku, musia v súčasnosti obsahovať slovenský preklad. Ministerstvo navrhuje, aby zmeny platili od nového roka. Musí ich však odobriť vláda, parlament i prezident. Zavedenie pokút bývalou vládou Roberta Fica (Smer-SD), ktorej súčasťou bola aj národne orientovaná SNS, vyvolalo odpor maďarskej menšiny, zahraničných inštitúcií i maďarskej vlády. Kritiku sčasti uznal aj vysoký komisár Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Knut Vollebaek. Osobne sa postavil proti sankciám, pred rokom však na návšteve Bratislavy poznamenal, že je to legálne a majú ich aj iné krajiny. Bývalý minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) tvrdil, že bez pokút by bol jazykový zákon nefunkčný. V rokoch 2001 až 2006 ministerstvo dosiahlo nápravu len v desiatich percentách prípadov porušenia zákona o jazyku.

 


http://www.luno.hu/content/view/10510/1/

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.|