:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Masaryk udelil Mussolinimu Rad Bieleho leva

04.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

 

 

   Život je zvláštny režisér. V čase, keď vrcholí hystéria okolo Jazdeckej sochy kráľa Svätopluka, sa ukazuje, že ani pán profesor Tomáš G. Masaryk neprežil svoj život čistý ako ľalia. Keďže nadšení čechoslovakisti chystajú jeho sochu pred budovou Slovenského národného múzea v Bratislave, chceme upozorniť na najnovší „objav“, ktorý publikoval český časopis History  v auguste 2010 pod názvom „Řád bílého lva Za opustěné ideály“:

„Kalendár ukazuje rok 1926. Taliansky diktátor Benito Musssolini
(1883- 1945) hrdo pristupuje k československému prezidentovi T. G. Masarykovi (1850 – 1937) a ten mu slávnostne odovzdáva Rad Bieleho leva. „Udeľujem vám toto vyznamenanie za kladný postoj k husitstvu a  k československým légiám počas prvej svetovej vojny, ktorý v Taliansku propagujete.“ V mladosti totiž Mussolini napísal knihu Jan Hus, muž pravdy.

Neskoršie sa však k svojmu postoju už nehlásil. Väčšina toho, čo napísal, sa počas jeho vlády vo fašistickom Taliansku stiahlo z obehu, napriek tomu sa v Masarykovych očiach vďaka vlastnej literárnej tvorbe javil ako osoba, ktorá sa významne zasadila o Česko-Slovensko. Za to si zaslúžil Rad Bieleho leva, ktorý vznikol roku 1922.“ Ako vidno ani pán prezident Masaryk nebol neomylný!

 

 


čp

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|