:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Možná genetická totalita USA na svetových potravinárskych trhoch

15.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

 

Svetová banka nalieha na producentov obilia, aby nezavádzali zákaz jeho vývozu. Rusko tak urobilo s odvolaním sa na sucho ako príčinu. Ukrajina nasledovala ruský príklad, keď jej colníci zablokovali lode s obilím v prístavoch a oznámila, že tiež zvažuje úplný zákaz. Následkom toho získali geneticky upravené potraviny zo Spojených štátov úplnú výhodu na trhu.

Obrovským obilným korporáciám zákaz vyhovuje, pretože im ako mimoriadna vonkajšia udalosť umožňuje odstúpiť od zmluvy  a uzavrieť novú za omnoho výhodnejších podmienok.
Rusko potrebuje pre domácu spotrebu približne 78 mil. ton obilia. 31 miliónov sa nachádza na sklade a podľa premiéra Putina sa tohtoročná žatva odhaduje na 70-75 mil. ton.

Tento rok teda Rusku potravinová kríza nehrozí. Aj tak však nalieha na svojich spoločníkov v novovzniknutej colnej únii, Bielorusko a Kazachstan, aby rovnako svoje obilie nevyvážali. Kazachstan zvýšil prognózu tohtoročnej žatvy z 13.5 na 15 mil. ton, avšak nepredpokladá sa, že by tým dobyl svetové trhy. Austrália, Argentína a čiernomorské krajiny tak tiež neurobia. Spojeným štátom sa to však podarí.

USA oznámili, že tento rok dodajú 32.6 mil. ton, čo je o 9 mil. (30%) viac ako v minulej sezóne, pričom sa sialo na o 9% menšej rozlohe ako minulý rok!

Takmer 80-90% týchto produktov je geneticky upravených.

Americkí farmári sú tlačení k spolupráci korporáciami predávajúcimi geneticky upravené produkty, dokonca majú od nich nakupovať osivo. Patenty na 90% všetkého takéhoto osiva na svete vlastnia tri firmy: Syngenta (Švajčiarsko), Du Pont (USA) a AstraZeneca s Cosunom (VB + Holandsko).

Tieto konglomeráty spolu okrem toho ovládajú aj dve tretiny trhu s pesticídmi. Rusko, Bielorusko, Kazachstan a Ukrajina sa musia spojiť a spoločne tomuto stavu čeliť. Potenciál pestovania zdravých obilných výrobkov na území bývalého ZSSR je nesmierny, avšak mnohé zo spriatelených krajín Ruska zvažujú zakúpenie geneticky modifikovaného osiva, ktoré lepšie vzdoruje suchému prostrediu. 


Sergej Nikolajev, Pravda.ru

http://english.pravda.ru/business/companies/11-08-2010/114571-genetically_modified-0

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|