:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Navigačný systém GLONASS zachytí koncom roka celú Zem

15.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

 

Riazaň – 10.august (Ria Novosti) Ruský navigačný systém GLONASS zachytí pravdepodobne koncom roka celú Zem.

Povedal to predseda vlády Ruska, Vladimír Putin v utorok, pri porade v meste Riazaň. "Do konca roku by malo ešte vyštartovať 6 satelitov. Tým by bola orbitálna skupina kompletná. Zároveň bude naraz krúžiť okolo Zeme 24 až 28 kozmických aparátov", povedal Putin. Signály GLONASS-u budú podľa jeho slov bezpečne prijímané na ľubovoľnom mieste Zeme.

V krajine sú už signály GLONASS-u prijímané potom, čo vyštartoval 18. satelit. Pre celosvetovú prevádzku systému je potrebných 24 satelitov. Zhruba ďalšie 4 satelity ako záloha. Podľa Putina  bude v tomto a budúcom roku investovaných zhruba 48 miliárd rubľov (1,214 miliardy Euro) do infraštruktúry GLONASS-u na Zemi.

Ruský navigačný systém GLONASS je konkurentom amerického systému GPS a bol daný do služby v roku 1993. Podľa prezidentského výnosu z 18. februára 1999 je GLONASS systémom dvojakého určenia a je ponúknutý k dispozícii tak vojenským, ako aj civilným užívateľom.

Systém GLONASS sa hodí pre zisťovanie polohy a určovanie rýchlosti pozemných, námorných a leteckých objektov, medzi nimi aj ľudí, s presnosťou na 1 meter. Uvedenie systému do prevádzky bolo v posledných rokoch viackrát odložené z technických a finančných dôvodov.

 


Navigationssystem GLONASS wird zum Jahresende ganze Erde erfassen – Putin
http://de.rian.ru/technology/20100810/257082534.html

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|