:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

Názor na chystanú novelu zákona 190/2003 o zbraniach a strelive

19.09.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

 

Za rok 2008 sa v Bratislave zaznamenalo 12 tisíc dopravných nehôd. To je zhruba 32 nehôd každých 24 hodín. Následkom dopravnej nehody zomrelo 51 ľudí, ťažko zranených bolo 176 osôb (podľa www.minv.sk/?dopravne_nehody).

Ako to súvisí so snahou ministra vnútra zakázať 90 percent LEGÁLNE držaných zbraní?

Keďže neexistujú štatistiky trestných činov spáchaných LEGÁLNE držanými zbraňami, domnievam sa, že je to číslo tak malé, že si nezaslúži svoju položku. Nie je to zvláštne? Minister vnútra kriminalizuje LEGÁLNYCH držiteľov zbraní, ktorých trestná činnosť so zbraňou de facto neexistuje, ale motoristi, ktorí vedú priečky ostatnej kriminalitu  mu nevadia? Keď váš sused nasadá do auta, je veľká pravdepodobnosť, že bude účastníkom dopravnej nehody. Tak isto je veľmi pravdepodobné, že niekomu spôsobí ujmu na živote či zdraví. Nepozeráte na neho ako na vraha. Váš ďalší sused je LEGÁLNYM  držiteľom zbrane. Mračíte sa na neho a hovoríte si: „vrah“. Pritom si neuvedomujete nasledovné veci:

  1. ten „vrah“ musel zažiadať o vydanie zbrojného preukazu a žiadosť zdôvodniť
  2. ten „vrah“ musel preukázať zdravotnú i psychickú spôsobilosť (kedysi sa vyžadovala)
  3. ten „vrah“ musel preukázať, že je bezúhonný a spoľahlivý odpisom z registra trestov, bez jediného prehrešku (polícia chodí po susedoch a overuje si žiadateľa o zbrojný preukaz)
  4. ten „vrah“ musel preukázať odbornú spôsobilosť pred štvorčlennou skúšobnou komisiou
  5. ten „vrah“ musel zažiadať o nákupné povolenie na svoju zbraň
  6. ten „vrah“ musel svoju nadobudnutú zbraň priniesť na políciu na zaevidovanie
  7. ten „vrah“ musel svoju zbraň doma zabezpečiť proti zneužitiu trezorom
  8. ten „vrah“ musí svoju zbraň držať zabezpečenú na mieste napísanom v preukaze zbrane
  9. ten „vrah“ vás môže LEGÁLNE držanou zbraňou ochrániť pred zlodejom alebo násilníkom

Pýtam sa, sú takéto nároky kladené na majiteľov motorových vozidiel?

Účelom LEGÁLNE držanej zbrane je hlavne OCHRANA osoby a majetku. Účelom LEGÁLNE držanej zbrane je útok zastaviť, nie zabiť útočníka. Účelom LEGÁLNE držanej zbrane je zachrániť životy dva!

Naproti tomu účelom NELEGÁLNE držanej zbrane je hlavne ÚTOK na život osoby alebo majetok. Držiteľ NELEGÁLNEJ zbrane nepôjde na políciu žiadať o zbrojný preukaz, nevykoná skúšku odbornej spôsobilosti, nevyžiada si nákupné povolenie a nezaregistruje si zbraň na policajnom útvare rovnako, ako si nenašetrí na trezor, kde by mohol svoju NELEGÁLNU zbraň bezpečne uložiť.

Prečo minister vnútra kriminalizuje LEGÁLNYCH držiteľov zbraní ?
Prečo minister vnútra zámerne vyvoláva strach z ľudí, ktorí sú takmer pod dokonalou kontrolou ?
Prečo minister vnútra nevyhlási boj NELEGÁLNYM zbraniam ?
Prečo minister vnútra nevyhlási boj zúfalej situácii v polícii ?
Prečo minister vnútra zámerne kryje fatálne zlyhanie policajného zásahu v Devínskej Novej Vsi  bublinou okolo zbraňového zákona ?
Prečo minister vnútra presadzuje zmenu zákona v skrátenom pripomienkovom konaní do 16.9 ? 
Komu tým minister vnútra prospeje ?

Že by mu išlo o bezpečnosť občanov? Nebuďte naivní vážení. Naša bezpečnosť je až na poslednom mieste.
Často krát počujem názory, že zbrane by mala mať iba polícia. Ak si myslíte, že je tu na ochranu občanov a ich majetku, šeredne sa mýlite. Citujem zákon 171/1993 o Policajnom zbore:
§ 2 Úlohy Policajného zboru
(1) Policajný zbor plní tieto úlohy:
a) spolupôsobí pri ochrane základných práv a slobôd, najmä pri ochrane života, zdravia, osobnej slobody a bezpečnosti osôb a pri ochrane majetku,
Vo mne slovo spolupôsobí dôveru nevyvoláva. Skôr si ho vykladám tak, že mňa a môj majetok ochrániť nemusí (a často to ani nerobí – o tom by vedeli občania z východu rozprávať hodiny).
Ešte stále máte pocit, že svoj život môžete zveriť im? Ja radšej volím sebaobranu LEGÁLNE držanou zbraňou. Prosím neberte mne a ostatným túto možnosť.

= Vláda, ktorá nedôveruje svojim občanom natoľko, aby im zverila zbraň si sama nezaslúži dôveru = Človek je tvor omylný a to žiadna vláda žiadnym zákonom nezmení = Otroci zbrane nevlastnia, občania áno =

 


Rudolf Kotrčka (otázky rád zodpoviem na rudolf.kotrcka@gmail.com)

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.|