:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Od lesbickej ateistky k matke šiestich detí: príbeh novinárky z Quebecu

17.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 


20. mája, 2010 (LifeSiteNews.com) – Brigitte Bedardová fascinuje dav 200 ľudí svojím príbehom obrátenia počas Konferencie za Život 15. mája v Quebec City.“Bola som ateistkou tak dlho ako si len pamätám,” spomína 41 ročná žurnalistka mladého vzhľadu.

Matka šiestich detí v domácnosti s krátkymi hnedými vlasmi a štýlovými okuliarmi hrubého rámu oslovila davy počas Pro-Life konrefencie usporiadanou organizáciou Quebec Life Coalition.

Brigitte Bedardová

Aj keď je Bedardová menej známa ako hlavný hosť konferencie kardinál Marc Ouellet, ktorého neochvejné pro-life výroky neskôr ten deň napadli quebecké médiá, bola hosťom, ktorý sa v to sobotňajšie popoludnie najviac dotkol sŕdc prítomných. Pani Bedardová vyrastala v čase, keď quebecká spoločnosť prechádzala niečím, čo historici nazývajú “tichou revolúciou,” obdobie od ranných 60-tych až do stredných 70-tych rokov.

V tom čase sa quebecká spoločnosť striasla kresťanského dedičstva a prisvojila si sekulárne hodnoty. “Narodila som sa v roku 1968 – aký nešťastný osud,” žartovala. Bedardová mala typické detstvo v neveriacej rodine. Navštevovala vychýrenú ľavicovú Université du Québec a Montréal, kde študovala literatúru a skončila s titulom MA. “Naplnila som si myseľ so všetkou radikálnou feministickou literatúrou – zhltla som to všetko,” povedala.

Začala sériu heterosexuálnych vzťahov, ktoré všetky skončili zle. “Bola som pobádaná tým, čo som čítala, a myslela som si, že keďže všetky moje heterosexuálne vzťahy zlyhali, že som teda asi lesbička.” A potom sa ponorila do lesbického životného štýlu, a pripúšťa, že sa tomu oddávala dosť dlho. “Určitým spôsobom to bola zábava, tráviť čas s bandou báb, vývádzajúcich v meste, fajčiac ako turek. Bola som tiež veľmi sexuálne aktívna. ”Napriek zábave a vzrušujúcemu životnému štýlu sa však cítila zlomená. “Bola som mentálny vrak. Cítila som, že sa rútim bez kontroly, pretvarovala som sa, ale vo vnútri som bola nešťastná.” Všetko vyvrcholilo, keď sa raz o tretej nadránom nevysvetliteľne rozplakala, a začala kričať vo svojom prázdnom byte v modernej montrealskej štvrti, prosiac Boha, aby “ju zobral preč.”  

“Ja – militantná feministická lesbická ateistka, ležiaca na podlahe svojho bytu, usedavo rozplakaná, som volala k Bohu. Nebola som pri zmysloch, ale zúfalo som potrebovala pomoc.”Začala hľadať pomoc, skúšajúc nespočítateľne veľa programov typu „plán na 12-krokov“, v nádeji, že nájde nejaké riešenie na svoju úzkosť a „dopletený život“.

Na zhoršenie situácie ešte prestala aj fajčiť: „zrazu som bola nútená pozrieť sa na svoj život zoči-voči, bez akejkoľvek ochrany alebo nárazníka.“Ironicky, spomenula si na jedného známeho, ktorý kedysi rozprával o svojej návšteve “mníchov” v známom Saint- Benoît Abbey v Saint-Benoît-du-Lac, Quebec. Ten nápad, aj keď bol totálne bláznivý, ju fascinoval, a tak šla – nie však bez výhrad. “Šla som do kláštora vyzbrojená všetkou neúctou a nenávisťou voči patrimoniálnej cirkvi, ktoré som si hromadila roky počas svojho štúdia radikálneho feminizmu.

Pre radikálne feministky je cirkev nepriateľ číslo 1. ”Prišla do kláštora, kde mala pridelenú izbu pod dohľadom mnícha, s ktorým sa mohla rozprávať dvakrát do dňa. “Prvé tri dni, dve hodiny denne som sužovala, kričala, a v podstate penila do tváre toho mnícha, vyťahujúc každú urážku, klišé a špinavosti, ktoré ma len napadli, alebo ktoré som bola schopná o kresťanstve vymyslieť. Bola som tak rozčúlená, tak ranená a nahnevaná, že som to všetko chŕlila na toho mnícha, a on nikdy nepovedal ani slovo, len sa na mňa pozeral a pritakával.”

Saint- Benoît Abbey

Na konci tých troch dní sa stalo niečo, čo navždy zmenilo môj život. “Bol to tretí deň, šiesta hodina kričania. Boli sme práve na konci. V podstate som už dokričala, a keď som skončila, mních sa na mňa pozrel a povedal mi: “ani netušíš ako veľmi Ťa Boh miluje. Stvoril Ťa z ničoho, pozná Ťa. Ani by Ti vo sne nenapadlo, ako veľmi Ťa miluje, Teba, svoju dcéru. Tak nebuď zahanbená, nechaj to všetko vyjsť von. Vzdaj sa toho všetkého – všetkého, a odovzdaj svoj život Jemu…On Ťa tak miluje.”Tieto jednoduché slová v tom osudovom momente “ju úplne uzemnili, spomína". “Som Jeho dcéra, inak to nebude, a nemôžem to ani vysvetliť.” Priznáva, že sa snažila vysvetliť presne, čo zapríčinilo jej obrátenie: “Boh ma uzemnil, ohromil ma. Ja som sa sama neobrátila, on si ma k sebe privedol.”Teraz pracuje ako nezávislá žurnalistka, je šťastne vydatá matka šiestich detí v domácnosti.

Jej terajší život však nie je len med lízať. “Keď potrebujem ticho, nezostáva mi nič iné len vstať o štvrtej ráno. A to aj robím, dokonca dosť často, len aby som si našla aspoň trochu pokoja.” Podotýkajúc rozdiely medzi svojím predošlým a súčasným životom, žartuje: “Život s mužom je boj, ale život so ženou non stop je hotové peklo.”Brigitte Bedardová píše pre Nouvel Informateur Catholiq. Bola jedna zo štyroch hostí konferencie (plus hlavný hosť Kardinál Marc Ouellet) počas každoročnej konferencii Quebeckej Koalície za Život v meste Quebec City 15. mája. Videozáznam príhovorov (v origináli – vo francúzštine, alebo v dabovanej angličtine) sú sprístupnené cez stránku Quebec Life Coalition.By Georges Buscemi

 


http://www.lifesitenews.com/ldn/2010/may/10052001.html

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|