:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

Odchodné napriek novým zamestnaniam

25.09.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

Ako hovorí staré porekadlo: „čo fígeľ, to groš!“ Na nášho super-etického, širokospektrálneho ministra za KDH, Figeľa to platí ako uliate. Plánované zníženie platov slovenských ministrov o cca 600 Euro mesačne zvládne pri mesačnom príspevku odchodného z EU vo výške cca 11.000 Euro mesačne, vyplácaného po 3 roky, tak hovoriac „ľavou zadnou“. Nárok na tento preklenovací príjem majú exčlenovia Komisie tri roky. Má im pomôcť pri návrate na pracovný trh a k zachovaniu nezávislosti, pričom má zabrániť tomu, aby boli nútení prijať akúkoľvek pracovnú ponuku, vysvetľuje Komisia. Napriek tomu ale nie je celkom jasné, prečo tento príspevok poberajú aj komisári, ktorí už svoje uplatnenie našli, o to viac, že v niektorých prípadoch tieto posty – ako napríklad úrad prezidenta, či ministra nie sú – minimálne čo sa prestíže týka - o nič horšie. Pritom Figeľ je naviac ešte predseda strany ...

 17 ex-EU-komisárov kasíruje 100.000 Euro ročne
Štrasburg – Odstupujúci komisári EÚ obdržia po tri roky tzv. odchodné peniaze po svojom odchode z bruselských úradov – aj vtedy, keď už majú nové posty. Ako minimálny nárok im prináleží cca 100.000 euro ročne.

Včera, vo štvrtok informovali Financial Times, že 17 bývalých komisárov dostáva ešte stále odchodné, hoci väčšina z nich po svojej činnosti v Bruseli pracuje ako lobisti, alebo politici. Komisia EÚ potvrdila tento počet, bývalá rakúska komisárka EÚ Benita Ferrero-Waldner nie je medzi týmito 17.

Ako prominentný, dvojnásobne zarábajúci je uvádzaný ex-komisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy. Tento Ír sa krátko po svojom odchode presunul do dozornej rady Ryanair-u a zarába tam podľa výpočtu Spolku anti-lobistov starej EÚ až do 47.000 Euro ročne. K tomu dostáva odchodné z EÚ, mesačne 11.000 Euro. Mimoriadne kritické sú platby Danute Hübnerovej a Louisovi Michelovi: títo dnes pracujú ako poslanci EÚ a pravdepodobne stratili svoj nárok na odchodné.

Právna služba Komisie však označila oba prípady ako bezzávadné. Aj prevody na Franca Frattiniho, ktorý po svojej dobe ako komisár sa stal ministrom zahraničia v Ríme, sú otázne.
Tri roky majú odstúpení komisári nárok na 40 až 60 % svojho základného platu 20.278 Euro mesačne, celkove teda skoro 300.000 Euro v týchto troch rokoch.

 


(red/DER STANDARD, Printové vydanie, 24.9.2010) Übergangsgeld trotz neuer Jobs 
http://derstandard.at/1285199106422/Uebergangsgeld-trotz-neuer-Jobs

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.|