:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Oni sú raz takí - sociálni netvori

04.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 


(Príspevok do Stálej konferencie Panslovanskej únie)
31. júl 2010

Ako sa má človek rozhodnúť po tohtoročných parlamentných voľbách? Má veriť vlasti, že si poradí s krízou a nájde teda uplatnenie doma? Takéto úvahy sú naivné. Už v predvolebnej kampani bolo jasné, čo sa stane, ak sa k vláde dostane terajšia nová vláda. Bolo to jasné každému.

Slovensko už malo skúsenosť s každou politickou garnitúrou. Voliči teda mali na základe čoho vyberať. Bolo im od počiatku známe, čo sa stane, ak opäť zostaví vládu SDKÚ. Strana postavená Mikulášom Dzurindom a Ivanom Miklošom. Osem rokov, kedy boli pri vláde v rokoch 1998 až 2006 bolo dostatočných na poučenie.

Na počudovanie sa však zrazu divia aj známi politológovia, ktorí horekujú nad výrokmi nového ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Jozefa Mihála zo SaS prirovnávajú k sociálnemu netvorovi Ľudovítovi Kaníkovi. Mihál si totiž dovolil uvažovať nad tým, ako ľudia môžu vyžiť zo 400 eurových platov?

Pánovi ministrovi takýto príjem stačí na deň, najviac na dva. Odporúča preto ľuďom, aby si hľadali prácu v zahraničí, ak jej nemajú dosť doma. Namiesto toho, aby minister práce hľadal nástroje na väčšiu domácu zamestnanosť, ľudí vyzýva opustiť svoju domovinu. A vraj je to od neho cynické.

Kto čakal niečo iné? Veď po roku 1998 bolo niekoľko vĺn vysťahovalectva zo Slovenska. A časy sa jednoducho opakujú, ak k moci prídu tí, čo ich iniciovali kedysi. Je čudné, ak opäť vo vláde ovládanej Dzurindom a Miklošom sa objavil minister práce, ktorý má slabé sociálne cítenie? Veď premiérkou je bývalá Kaníkova poradkyňa...

Je to teda logické. V súlade s dnešnou dobou. Čomu sa to vlastne ľudia a politológovia čudujú? Nemali by takí politológovia vrátiť náhodou diplomy? Veď to mali očakávať. Malo im to byť jasné, že nič nové strany ako SDKÚ, či ich klon SaS nevyprodukujú a ľuďom neponúknu.

Politológovia dokonca uvažujú, že ak by ľudia s nízkymi príjmami poslúchli rady Mihála, kto by ďalej na Slovensku pracoval vo verejných službách, akými sú školstvo, či zdravotníctvo? Dokonca slovutní politológovia uvažujú nad tým, či by si Mihál takúto radu trúfol dať aj kolegom ministrom z Európskej únie?

A to nehovoriac o jeho predchádzajúcej činnosti, keď radil podnikateľom ako odvádzať minimálne odvody a kľučkovať medzi pokrútenými paragrafmi zákonov. Sám sa dokonca k tomu hrdo v denníku Plus 1 deň hlási, že on platil len najnutnejšie minimum, takmer nič, len 29 eur zdravotných odvodov. Vraj sa tak svojsky vysmieval tomu, ako vyzerajú u nás zákony. Bez začervenania sa priznal, že využíval tzv. legislatívne diery. Mihál sám seba nazval krásnym príkladom toho, ako to u nás zle funguje.

Iste, Mihálove výroky sú odsúdeniahodné. Lenže nič iné nik čakať nemohol. V známej Ezopovej bájke žaba preváža škorpióna na chrbte cez rieku po jeho prísľube, že ju nepichne, lebo inak sa obaja utopia. A škorpión ju predsa v strede rieky pichol. Keď mu to žaba vyčítala, že zomrú teraz obaja, iba odvetil: ja som už taký.

 


Stanislav Háber

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|