:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

OSN: Útok na flotilu pre Gazu bol ťažký prečin proti právu

03.10.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

„Nedotknuteľní“– to je jediné výstižné slovo, ktoré charakterizuje postoj Izraela, USA a štátov EÚ k výsledkom vyšetrovacej komisie Rady pre ľudské práva OSN na neprimeraný útok izraelskej armády v medzinárodných vodách na flotilu dopravujúcu humanitárnu pomoc pre dlhodobo blokované pásmo Gazy, zdevastované izraelskou vojenskou akciou „Liate olovo“ začiatkom minulého roku. Medzinárodní experti OSN poverení vyšetrovaním okrem iného zistili, že okolnosti usmrtenia najmenej šiestich obetí sa rovnajú „svojvoľnej poprave“!! Slovenská delegácia v OSN samozrejme poslušne hlasovala proti rezolúcii odsudzujúcej tento masaker.


Postup izraelskej armády bol neprimeraný, kritizuje Rada pre ľudské práva OSN vo svojej správe. Útok na flotilu pre Gazu nemožno ničím ospravedlniť.
Vyšetrovacia komisia Rady pre ľudské práva OSN obviňuje Izrael za ťažké previnenia voči medzinárodnému právu a ľudským právam pri májovom útoku na flotilu s pomocou pre Gazu. Postup ozbrojených síl bol neprimeraný a predstavoval "neakceptovatelnú mieru brutality", hovorí sa v správe predloženej v stredu. Naviac bola izraelská námorná blokáda, vzhľadom na humanitárnu krízu na autonómnych územiach, protiprávna.
Pri útoku na flotilu, ktorá mala dopraviť pomocný materiál do pásma Gazy, blokovaného Izraelom, bolo 31. mája v Stredozemnom mori zabitých deväť tureckých aktivistov. Izrael vyhlasoval, že vojaci boli napadnutí obuškami a nožmi a potom strieľali pri sebaobrane.

V tejto 56-stranovej správe sa hovorí, že vojaci sa počas a po tomto nasadení dopustili pravdepodobných zločinov, ako sú úmyselné usmrtenie a mučenie. Pri tejto akcii komanda došlo k „úplne zbytočnému a neuveriteľnému násiliu“. Prepadnutie tureckej lode "Mavi Marmara" "na voľnom mori, bolo jasným porušením práva". Útok nie je možné ničím ospravedlniť, tiež nie Článkom 51, Charty OSN. Tento pasus umožňuje štátom sebaobranu na odvrátenie teroristov. 

Ministerstvo zahraničia v Jeruzaleme vyhlásilo v stredu, že Izrael je "demokratická a zákony uznávajúca krajina", ktorá sa drží medzinárodného práva a keď to bude potrebné,  môže sama vykonať vyšetrovanie. Vláda odmietla spoluprácu s vyšetrovacím výborom Rady pre ľudské práva. Toto grémium OSN má predpojatý prístup, vyhlásilo ministerstvo zahraničia. Rada pre ľudské práva odsúdila v júni izraelský vojenský útok svojou rezolúciou.

Radikálne islamský Hamas vyhlásil, že Správa ukazuje, že izraelské obsadenie palestínskych území nepoškodzuje len ľudské práva Palestíncov, ale aj "nevinných, ktorí prišli, aby preukázali svoj súcit". Výsledky vyšetrovacieho výboru musia byť teraz prevedené na činy a zodpovední pohnaní pred súd, povedal hovorca Hamasu, Fawzi Barhum.

 


UNO: Sturm auf Gaza-Flotte schwerer Rechtsverstoß
http://diepresse.com/home/politik/aussenpolitik/596501/index.do?_vl_backlink=/home/politik/aussenpolitik/index.do

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.|