:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

Piata kolóna

rubrika: slovensko 2009

 

 

 

  Považujem sa za celkom dobrého znalca Hemingwayovho diela. Hru Piata kolóna napísal v hoteli Florida v Madride počas Španielskej občianskej vojny 1936-1939 v okamihu, keď sa fašistický generál Mola  v rozhlase vystatoval, že jeho štyri kolóny obliehajú Madrid a piata kolóna agentov generála Franca pracuje priamo v hlavnom meste. Nevedel som si predstaviť, že podobnú piatu kolónu bude mať pri vzniku, aj ďalších 20 rokov hlavné mesto demokratickej SR Bratislava.

Nie som ani naivný ani malicherný, ale predpokladal som, že skupinka Koordinačného výboru VPN, ktorá sa celým bytím postavila proti vzniku Slovenskej republiky 1.1. 1993 postoje časom prehodnotí. Čakal som 20 rokov, že niektorí nájdu odvahu a slušnosť, ktorej sa roky dovolávajú a požiadajú slovenský národ o odpustenie. Veď mýliť sa je ľudské. Veril som, že práve vzdelanosťou a tvorbou začnú nášmu štátu pomáhať. Nik nežiadal sebakritiku ani sebabičovanie. Dúfal som, že za básničku, ktorou znevažoval slovenský štátny znak Ľubomír Feldek vysloví čarovné slovko: Ľutujem, prepáčte Slováci!

Čakal som krok od režiséra Juraja Jakubiska, ktorý vlasť opustil v čase, keď prežívala zápas o slobodný osud. Čakal som, že slovko ospravedlnenia vyjde z úst Porubjaka, Janovica, či Štrassera.. Ale aj od ďalších, ktorí celé týždne strašili slovenskú verejnosť, písali petície a osočovali nás za slobodný výber pre sebaurčenie! Správali sa podľa čudesnej morálky: veľvyslancami štátu, Slovenskej republiky, ktorú sami nechceli, sa im byť nehnusilo (Bútora, Vášáryová)!

Vydali o sebe svedectvo v Kultúrnom živote z 23. septembra 1991 – petíciu nazvanú K demokraticky zmýšľajúcim občanom Za spoločný štát. Už v prvom vyhlásení tejto skupinky osamelých intelektuálov je založená tendencia vyčleňovania sa zo slovenskej spoločnosti. Apelovali na „demokraticky zmýšľajúcich občanov“, lebo kritériá, kto je „demokratický“ určovali oni sami. Vzápätí na Námestí SNP vyvesili heslo „Ľudskosť, slušnosť, znášanlivosť“.

Či je človek „slušný“ musí ako hodnotiaci súd o ňom vysloviť niekto druhý; „Slušnosť“ nevzniká vtedy, ak si toto označenie vylepím na čelo a v tom okamihu sa stávam slušný!
Keby títo talentovaní ľudia všetku negatívnu energiu, ktorou plytvajú na zákulisné ťahy, či intrigy, na špekulatívne konštrukcie, venovali tvorivej práci pre Slovenskú republiku, potom by vo vlastných dušiach našli pokoj aj zmierenie. Stačí, ak by konečne prijali Slovenskú republiku za svoj štát! Tým, že sa bratislavskí intelektuáli neustále vymedzujú voči ostatnému Slovensku, ničia obraz hlavného mesta v očiach slovenského vidieka, rozkladajú duchovnú integráciu Slovenska.

Publikujeme zoznam mien tých, ktorí sa postavili proti vzniku nezávislej SR. Dobre si ho odložte. Lebo mená piatej kolóny, poľahky nájdete neomylne vždy tam, kde sa zrodí nejaká protislovenská iniciatíva!                                 

 


Drahoslav Machala

Diskusia:

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.|