:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

Povinná Angličtina

29.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 Som síce z Bratislavy, ale skoro 30 rokov som žil v USA a v Anglicku - a jedného času som vedel po anglicky podstatne lepšie než po slovensky.

Napriek tomu si myslím, že zavádzanie angličtiny ako povinného predmetu, nie je dobrý nápad. Áno, treba ju vyučovať, ale určite nie pred desiatym rokom dieťaťa. Zdá sa, že niekto si pletie pojmy s dojmami, pretože mať hodiny v cudzom jazyku 2-3 krát do týždňa nie je to isté ako žiť v prostredí, kde sa obidva jazyky používajú súčasne a prirodzene.

Nielenže to celé zaváňa nepremysleným konaním a totalitným „usmerňovaním“, ale mnohí naši mladí dnes nevedia poriadne už ani po slovensky. A o politikoch ani nehovorím.

V snahe dokázať akí sú svetobežníci, chrlia výrazy, ktorým sami nerozumejú. Občas, ako dôkaz, že skutočne nevedia čo hovoria, použijú aj cudzie aj slovenské slovo toho istého významu (napr. „akceptujem a prijímam...“). Navyše, na všetky tie výrazy a skomoleniny, ktoré sa zle skloňujú a vo vete sú ako tŕň v oku, máme ľúbozvučné slovenské slová. Ľudia vnímajú cudzie slová len povrchne – ich podstata nikdy neprenikne hlbšie do vedomia – a práve takýmito inotajmi sa rôzni predstavitelia snažia zakryť, čo vlastne s našim štátom vyvádzajú.

Druhý problém je, že naši učitelia majú horšie platy než bežná sekretárka, a keby ešte mali začať hladať schopných angličtinárov (a verte, že takých je na Slovensku až bolestne málo), netuším ako by ich zaplatili, teda prilákali do zamestnania v školách.

 


F. N.

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.|