:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Prečo som opustil judaizmus

15.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 


Vyrastanie po židovsky bola pre mňa smutná udalosť. Vždy som cítil, že niečo tomu chýba.
Moji rodičia, obaja Židia, ma zapísali do sobotnej školy, keď som mal 6 rokov. Keď som mal 7, zapísali ma do hebrejskej školy, ktorá sa konala každú stredu poobede.

Vyučovanie v našej sobotnej škole, ktorá bola od 1 do 10 triedy, sa sústreďovalo na štúdium celého Starého zákona, častí Talmudu a židovskú históriu. Tiež zahrňovalo návštevu sobotných bohoslužieb, ktoré začínali v piatok večer a pokračovali v sobotu ráno. Na výučbu k Bar Mitzve sme študovali „Komparatívne náboženstvá“.  Ale nemali sme dovolené študovať kresťanstvo. K tomu poviem viac neskôr.

Spomínam si, ako ma moji rodičia vzali na bratrancovu Bar Mitzvu do vzdialenejšej časti mesta Pittsburgh, kde som vyrastal. Vstúpili sme do starej, stuchnuto páchnucej synagógy, ktorá mala židovskú hviezdu Dávida všade.

Po iba 10 minútach vnútri, sa som sa začal cítiť zle a chcel som vracať. Synagóga sa zdala mať na sebe smrteľnú truhlu. A nemohol som zniesť pozerať sa na židovskú hviezdu, ktorá bol všade. Neskôr som zistil, že Dávidova hviezda je okultný symbol, ktorý spopularizovali kabalisti v 13.storočí v Európe. Bolo to vtedy, keď som mal 8 rokov, skrze moju skúsenosť v tej starej, stuchnuto páchnucej synagóge, keď som zistil, že judaizmus je náboženstvo smrti.

Štvrť, kde som vyrastal, sa skladala zo židov, katolíkov a protestantov. Každý rok na Vianoce v 1950-tych rokoch, všetci nežidovskí susedia dávali scénu narodenia na svoje trávniky. Ja som jednoducho miloval pozerať sa na scénu narodenia! A chcel som vedieť viac o Ježišovi Kristovi. Ale mali sme zakázané čo i len spomenúť meno Ježiša Krista, iba ak sme ho použili ako nadávku.
Môj kamarát, ktorý sa volal Ricky Rago bol rímsky katolík. Jedno popoludnie potom, ako sme hrali basebal, Ricky Rago ma pozval do ich domu a išli sme sa do jeho izby hrať monopoly.

Všade na stenách mal obrázky 12 staníc krížovej cesty. Mal som 10 rokov v tom čase a tieto obrázky Kristových utrpení zanechali na mňa hlboký dojem. Sľúbil som si, že jedného dňa si zistím, čo znamenajú tieto utrpenia Ježiša Krista.

Sľúbil som vám povedať, ako nám v našej triede Bar Mitzvy nebolo dovolené študovať kresťanstvo. Učiteľ, (nikdy nezabudnem na tú scénu pokiaľ budem žiť), pán Schecter, ktorý bol stavaný ako buldog, vstal pred triedu a povedal:

-„Teraz deti. Študovali sme budhizmus, hinduizmus a islam. Ale nebudeme študovať kresťanstvo. Vidíte deti, kresťanstvo si vymyslel mánio-depresívny človek menom Saul z Tarzu, ktorý chcel obviniť židovský ľud z ukrižovania kriminálnika menom Ježiš Kristus. A Saul z Tarzu, mali by ste vedieť, bol „sebanenávidiaci“ Žid. Nenávidel, že bol Žid tak veľmi, že si aj zmenil meno na „Pavol“.
Teraz, drahé deti, sa stalo, že 500 rokov potom, ako bol Ježiš Kristus ukrižovaný, Rímskokatolícka cirkev vzala bláznivé spisy Saula z Tarzu a spravila z nich náboženstvo. Nazvali to náboženstvo „kresťanstvom“. Preto sa ani nebudeme unúvať študovať toto falošné a nenáviť-šíriace náboženstvo.“-

Bol som veľmi sklamaný a povedal som si, „Ako mohlo tak veľa ľudí počas 1700 rokov založiť svoje životy čnostného razenia, (ako som to videl), na ´bláznivých spisoch´ človeka?“

Keď som prišiel domov, opýtal som sa otca, čo si myslí o Saulovi z Tarzu. Môj otec odpovedal, „Saul z Tarzu sa snažil presvedčiť Židov, aby boli kresťanmi. Ale my sme sa narodili ako Židia a my by sme mali zomrieť ako Židia.“

Nakoniec som opustil domov a synagógu, aby som odišiel na vysokú školu do Los Angeles v roku 1968. Ale na svoj sľub som zabudol. Nebolo to až do roku 1970, keď jeden z Ježišových bláznov , ktorí boli vtedy populárni, mi dal Nový zákon. Otvoril som ho a začal čítať Evanjelium Sv.Matúša. Bol som zaskočený „židovstvom“ spisu. A čoskoro som sa našiel uchvátení osobou Ježiša Krista!

On bol muž, ktorý si obtieral plecia s obyčajnými ľuďmi. On bol muž, ktorý učil ľudí na základe každodennej skúsenosti zo života. A čo som mal najviac na Ňom rád, bolo, čo povedal náboženským vodcom, „Prostitútky a daňový vyberači vás predbiehajú do nebeského kráľovstva.“ Takmer som mohol vidieť, ako to hovorí pánovi Schecterovi, ktorý Ho nazval „kriminálnikom“. Jednoducho som sa zamiloval do Ježiša Krista!

Zhltol som celý Nový zákon od začiatku do konca a nemohol som ho odložiť. Čítal som o utrpeniach Ježiša Krista a to ma rozplakalo. Čítal som ´bláznivé spisy´ Sv.Pavla a vedel som, že tam nie je nič ´bláznivé´ na tom všetkom – ale boli to slová nádeje a zmysluplné. Povedal som si, „Judaizmus zbankrotoval. Ale kresťanské posolstvo je plné sľubu a života.“

Keď som skončil s poslednou kapitolou Zjavenia, teraz ako 21-ročný, som si kľakol na kolená, plakal a prosil som Ježiša Krista, aby mi odpustil všetky moje hriechy a bol môj Spasiteľ.
Čoskoro potom som stretol starú zbožnú ženu na cirkevom zhromaždení, ktorá podišla ku mne a povedala, „Boh má toľko pre vás a toľko pre vás k práci.“ Ako záhadná predpoveď, dlho čakajúca svoj príchod, teraz iba začínam, 37 rokov neskôr, vidieť, že proroctvo sa naplňuje.

 


Brother  Nathanael Kapner
http://www.realzionistnews.com/?p=180

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|