:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Prezident Basescu stretol prvý raz maďarského premiéra  

01.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

„Dôležitejšie ako etnické a konfesionálne rozdiely sú spoločné hodnoty"
Bukurešť - Rumunský prezident Traian Basescu a maďarský premiér Viktor Orbán mali koncom týždňa v sedmohradskom Baile Tusnad (Tusnádfürdö) v rámci letnej univerzity "Tusvanyos 21" prejavy k téme "Stredná Európa – Centrum Európy?"

 Je to prvé stretnutie medzi Basescom a Orbánom od jeho nástupu do úradu šéfa maďarskej vlády. S výpoveďou, že to bola chyba, veriť, že sa dá región budovať na základe geografie, na „nepríjemných historických udalostiach“, na etniku a na konfesijných rozdieloch, vzbudil rumunský prezident pozornosť. "Nie je to náboženstvo, nie etnicita, nie geografia, nie história, ktoré konsolidujú dôležitosť regiónu, ale hodnoty", dodal k tomu Basescu.

Týmto reagoval rumunský prezident na včerajšie výpovede viceprezidenta Európskeho parlamentu Laszlo Tökesa, ktorý v rámci rovnakého podujatia vyjadril svoju podporu pre požiadavky autonómie pre väčšinovo Maďarmi obývaných regiónov v strednom Rumunsku:  "Keď dosiahlo Kosovo svoju nezávislosť, môže aj Sikulsko dosiahnuť autonómiu", hovorí Tökes. V sobotu Tökes vyhlásil, že "rumunskí nacionalisti robia chybu, ak tvrdia, že im chceme zobrať Sedmohradsko".

"Pilier konsolidácie strednej Európy"
Zatiaľ čo Orban vyhlasoval, že "medzi mnou a prezidentom Basescom vládne priateľský vzťah" a "vzťahy medzi Rumunskom a Maďarskom sú lepšie ako predtým", zdôraznil Basescu, že "že rumunsko-maďarské zmierenie predstavuje jeden pilier konsolidácie strednej Európy". Basescu naviac povedal, že hospodárska kríza ukázala slabiny ekonomického systému európskych krajín. Podľa Orbána sa stal kapitalizmus "špekulatívnym". "Západný kapitalizmus sa nachádza v kríze, aj keď to politici a obchodníci neradi priznávajú". "Teraz už viac nevieme, akú by sme mali štátu pripísať väčšiu úlohu", povedal Orbán a zdôraznil, že "západné hospodárstvo bolo pred katastrofou zachránené práve vládami".
Basescu poďakoval rumunským Maďarom za "mimoriadnu podporu", ktorú mu prejavili pri posledných prezidentských voľbách – v druhom volebnom kole hlasovalo 75 % maďarskej menšiny za Basesca.

 


(APA)

Präsident Basescu traf erstmals ungarischen Premier                  http://derstandard.at/1277338848816/Praesident-Basescu-traf-erstmals-ungarischen-Premier

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|