:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

Prosba obyčajného mladého človeka...

19.09.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

 

 

Vážení priatelia a čitatelia prop-u!

Nemyslím si o sebe, že mám patent na pravdu...
Pravdupovediac, „tečie mi ešte mlieko po brade“ - som mladý, 22 ročný študent TU v Košiciach, no udalosti posledného mesiaca ma nenechávajú pokojne spávať, a preto by som sa chcel prostredníctvom tohoto krátkeho článku prihovoriť hlavne mladým ľuďom, ako som aj ja.

Chcem Vám všetkým povedať len jedno, prosím, ako mladí ľudia, ktorí si, ak prozreteľnosť dá, budeme spravovať v budúcnosti našu krajinu, ktorým sú dostupné informácie z mnohorakých zdrojov, ktorým je dostupný internet doslova na každom kroku, ktorí majú mnoho možností dozvedieť sa informácie, ktoré chcú, prosím, NENECHAJME SA KLAMAŤ A ZAVÁDZAŤ V NIČOM!

Máme ten dar, že si môžeme čokoľvek overiť a posúdiť to vlastným rozumom. My sa nepotrebujeme dať poučovať od kadejakých naslovovzatých odborníkov z novín. My nepotrebujeme pozerať TV, aby sme vedeli posúdiť, či máme byť hrdý na Svätopluka alebo nie. Pochopte ma správne, ja nechcem podsúvať nikomu názor, ja by som si len želal, aby sme si ten názor urobili na základe faktov, a nie nehoráznych klamstiev v súkromných médiách, či už sú to noviny alebo televízia...

Začnime sa trošku zaujímať o našu bohatú a mnohými národmi závideniahodnú históriu poznačenú nielen trápeniami, ale hlavne našimi predkami, na ktorých právom môžeme byť hrdí! Nehovorím to v duchu „image“ hrdého národovca, hovorím to na základe skutočnosti, faktov, ktoré sa dajú nájsť, a ani nie s veľkou námahou, len ich treba hľadať.

Verte mi, milí priatelia, že k tomu stačí málo. Stačí otvoriť knihu... Ja som sa o to doteraz tiež príliš nezaujímal, no keď som začal čítať, s úžasom postupne zisťujem, že minulosť starých Slovákov mi dáva silu a mnohokrát ponaučenie pre dnešné dni. Nie, nepomýlil som sa, na základe faktov mnohých našich vedcov opakujem: minulosť STARÝCH SLOVÁKOV, ktorých potomkami sme aj My!

Zanedlho prichádza čas Vianoc. Darujte svojim blížnym a kamarátom namiesto DVDčka alebo podobného darčeka knihu o našej histórii. V porovnaní s ostatnými vecami nie sú také drahé, dokonca mnohí sme študentami, môžeme využiť zľavy na ISIC. Ja Vám garantujem, že keď sa začítate, tak právom, bez akýchkoľvek „vzorov“ ako sú extrémisti či politické osobnosti, začnete byť hrdí na seba, že ste súčasťou nášho malého – no históriou veľkého Slovenska.

Mňa osobne veľmi oslovili knihy, hlavne od autorov ako je Matúš Kučera, Milan S. Ďurica, Richard Marsina a mnohí iní NAŠI slovenskí vedci svetového formátu.
Úžasné je však začítať sa aj do našich krásnych rozprávok od Dobšinského, do povestí a zvykov nášho ľudu. Je toho toľko nového, čo sme ani netušili, čo je objavovať, no nesmieme čakať, že nás k týmto prameňom a pokladom našej literatúry a histórie dovedú usmievaví „dobrodinci“ slovenského národa našich čias, ktorí sa nám ukazujú na obrazovkách TV.

Ich cieľom je pravý opak, nie pokora spojená s odvekou múdrosťou, pracovitosť, vnútorná nezlomnosť charakteru i napriek vonkajšiemu utláčaniu, ochota pomáhať a láska k blížnemu, odveké cnosti nášho národa, ktorými sme boli známi. Nie, ich cieľom je čo najlepší zisk, predaj, sledovanosť a konzum. Nie Pravda!

Chcel by som sa rozlúčiť jedným citátom, ktorí je aktuálny hlavne v dnešných časoch, a na úplný záver pripájam link na krátke minútové video, ktoré je naozaj úžasné...

"Čím národ nižšie stojí, čím hlbšie v živote telesnom je ponorený, tým menej vážnosti má sám k sebe a tým ľahšie si dá so sebou zahrávať a svoje si odnímať, ako i jednotlivý človek v bahne telesného života zaviaznutý je bez vážnosti k sebe samému a ľahko sa ... za úžitok telesný nielen s telom, ale aj s dušou zapredá."
(Život národou. In: Orol tatránski, 1846, roč. 2, č. 41, s. 323)

http://www.youtube.com/watch?v=aBNu8ahMowQ&feature=player_embedded

Želám Vám veľa krásnych zážitkov z objavovania a hlavne ODVAHU, aby ste sa nebáli pozrieť napriek posmechu a neprávosti pravde do očí... Pretože tá RAZ vyjde na povrch!

 


DB

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.|