:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

V najhlbšom jazere na svete sa našlo stratené cárske zlato

05.09.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

Objavitelia už dlho hľadajú stratené cárske poklady z čias bolševickej revolúcie, keď sily, verné zvrhnutej kráľovskej rodine utekali pred postupujúcou Červenou armádou.  Podľa legendy sa vtedy stratilo 1600 ton zlata - ktoré by dnes stálo miliardy libier šterlingov - keď sa vlak anti-komunistického admirála Alexandra
Kolčaka zrútil do jazera Bajkal - najstrašieho a najhlbšieho sladkovodného jazera na svete.  Vlani sa v ňom našli úlomky vlaku a krabice s muníciou.  

V posledných dňoch však ponorka Mir-2 na diaľkové ovládanie objavila pri myse Tolstoj v hĺbke 1200 stôp "lesklé kovové predmety".  "Hĺbkovodné plavidlá našli kovovo sa lesknúce obdĺžnikové kvádre, ktoré vyzerajú ako zlato", informoval zdroj.

Objavitelia sa pokúšali jeden z nich zachytiť pohyblivým ramenom plavidla, ale nepodarilo sa im to kvôli nepevnému štrku na dne jazera.  Ale zdroje hovoria, že chystajú novú výpravu, aby sa určilo, či ide skutočne o zlato.  

Moskovský nezávislý denník včera uverejnil správu o náleze pod titulkom: "Stratené zlato Bielych nájdené v Bajkale".  V článku zlato popisujú ako "jednu z najväčších záhad" Ruskej revolúcie.  
Kolčak, ktorého v roku 2008 zobrazili v ruskom filme "Admirál". bol hrdinom I. svetovej vojny.  Neskôr, po Októbrovej revolúcii v roku 1917, viedol pro-cársku Bielu armádu proti bolševikom.  Spočiatku mal úspechy, ale Leninovi nohsledi ho eventuálne zatkli.  V januári 1920 ho zastrelila popravčia čata, čím porušili sľub vydať ho britskej vojenskej misii v Irkutsku.  Revolúcionári schovali jeho telo pod
ľad rieky Angara, ktorá vyteká z jazera.  

Keby sa mu vtedy bolo podarilo utiecť, pravdepodobne by sa uchádzal o azyl v Londýne a bol by so sebou zobral aj zlato.  Ak sa teraz poklad našiel, to môže vyvolať škaredé nedorozumenie medzi ruským štátom a potomkami posledného cára Nikolaja II. a dokonca aj krajinami - možno vrátane Británie -ktoré môžu argumentovať tým, že zvrhnutý romanovský trón im bol značne zadĺžený.  
Výskumný tím, ktorý momentálne mapuje dno jazera, nepovedal, kedy má v úmysle vrátiť sa na scénu.  

Will Stewart, Expres: "Lost Gold of Tsars `Found in the World`s Deepest Lake`"  
http://www.express.co.uk/posts/view/196784/Lost-gold-of-Tsars-found-in-the-world-s-deepest-lake- 

 

Rusi hľadajú v Bajkalskom jazere cárske zlato
Ruskí výskumníci sú na stope jedného mýtu: V Bajkalskom jazere mali byť pred 90 rokmi potopené vagóny plné zlata posledného cára. Teraz objavili vedci v ľadových hĺbkach indíciu na tento poklad.
Keď Bair Zyrenov na palube "Miru" pomaly stúpal pozdĺž podvodného svahu v Bajkalskom jazere, blyšťalo sa 400 metrov pod hladinou vody zlato v svetle reflektorov. Najprv objavila trojčlenná posádka ponorky „oceľové nosníky, ktoré sa podobali železničnému mostu". Potom narazil "Mir" dokonca na "prúty s charakteristickým zlatým leskom", informuje výskumník Zyrenov z Fondu pre ochranu Bajkalského jazera.

Bol by to neobyčaný objav, ktorý urobili vedci začiatkom týždňa. Už dva roky premeriavajú dve ponorky "Mir" Bajkalské jazero na Sibíri, inak sú tieto zariadenia nasadzované v Atlantiku a v Indickom oceáne. Tieto mini-ponorky skúmali aj vrak Titaniku.
Vlastne mala misia na Bajkalskom jazere už skoro končiť. Avšak teraz je "Mir" na stope jedného mýtu: zlatému pokladu posledného cára, strateného už 90 rokov – a legende o jeho potopení do hlbín sibírskych vôd.

Ruskí experti a novinári veria, že teraz objavené kúsky nálezu by mohli patriť ku zlatu admirála Alexandra Kolčaka, ktoré sa považuje od nepokojov Ruskej občianskej vojny za stratené. Vo veľkoofenzíve prekročili 1919 "Bielogvardejci" pod vrchným velením Kolčaka Ural. Vyhnali bolševikov aj z východne od Moskvy ležiaceho mesta Kazaň – a ukoristili tam väčšiu časť zlatých rezerv Ruska.

Stopy zlata sa strácajú v diaľkach Sibíri
Cár Nikolaj II. nechal 500 ton zlata zo St. Peterburgu roky predtým dopraviť do Kazane, zo strachu pred postupujúcimi nemeckými jednotkami v Prvej svetovej vojne 5000 debien naplnil údajne cársky poklad a 1700 vriec, ako aj 40 železničných vagónov potrebovali "Bieli", aby mohli odtransportovať tento majetok s vtedajšou hodnotou okolo 650 miliónov rubľov.

Avšak veľa šťastia vítazi po úspechu nemali. Admirál Kolčak, dôstojník cárskeho námorníctva so zubatým krátkym strihom vlasov, bojoval pre "vítazstvo nad bolševizmom", dosiahol však len autoritársku diktatúru na území svojej vlády. Po protiofenzíve "Červených" padol do rúk Sovietov a bol zastrelený.

Zlato v hodnote 410 miliónov rublov vydali „Československé jednotky“ bojujúce na Kolčakovej strane vláde v Moskve po porážke, ako protiťah za slobodný odchod do vlasti, ako sa hovorí. Avšak čo sa stalo so zostatkom? Stopy zlata sa strácajú v dialavách Sibíri.
"Bielogvardejci", ako hovorí legenda, sa pokúšali v zime prekonať ľad Bajkalského jazera, avšak tie ťažké železničné vagóny stiahli všetko do hlbín a zlato sa potopilo. Skutočne sa ešte stále využíva v zime zamrznuté Bajkalské jazero ako dopravná cesta. Počas rusko-japonskej vojny boli na metre hrubý ľad položené koľajnice.

Sám Putin sa ponoril
Teraz dúfa veľa pozorovateľov v senzačný nález. V minulom roku už narazil "Mir" pri svojom potápaní na fragmenty železničného vagóna na dne jazera, mimo to na debny s muníciou z dôb Občianskej vojny.
Historici zároveň ohlasujú pochybnosti: poklad sa údajne nepotopil, skôr ho samotní "Bielogvardejci" vyviezli z krajiny a deponovali v bankách vo Veľkej Británii a Japonsku. Jedna ďalšia verzia znie: odsúvajúci sa Češi ho skasírovali a svojej domovine v dvadsiatych rokoch si nadelili neočakávaný blahobyt.

"V súčasnosti sa dá ťažko povedať, či to je skutočne Kolčakove zlato", povedal výskumník Bajkalu Bair Zyrenov pre SPIEGEL ONLINE. "Bohužiaľ sa nám nepodarilo tie prúty vyzdvihnúť", informuje jeho kolega Roman Afonin. Trčia hlboko v štrku.
Tajomstvo okolo cárskeho zlata chcú Bair Zyrenov a jeho kolega teraz vyriešiť, sú pevne odhodlaní. Výskumníci pripravujú ďalšie ponory. Avšak jedno, čo už sa z toho stane, hovorí Afonin, "legenda žije".

Autor: Benjamin Bidder, Moskva
Russen suchen Zarengold im Baikalsee http://www.spiegel.de/wissenschaft/mensch/0,1518,715064,00.html

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.|