:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Rusko a jeho vlastný operačný systém

07.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

 


Prečítal som si na niekoľkých slovenských a českých weboch zopár článkov na tému Rusko a jeho nový OS. Najprv som chcel týmto príspevkom len odpovedať jednému z diskutujúcich, potom sa mi to však nejako rozrástlo, a tak som si povedal, že to skúsim niekde uverejniť. Ospravedlňujem sa za obsah, je možné, že to je trochu nesúrodé, ale ešte nikdy som nič neuverejnil a sú to poznámky skôr technika ako politológa :)

Z následných diskusií pod týmito článkami (ale čiastočne aj z formy, akou je správa uvádzaná) mám dojem, že slovo Rusko pôsobí na dnešnú mladú generáciu odchovanú na mediálnej antiruskej hystérii ako červené súkno na býka. Veľmi rád by som týmto ľuďom odporučil, aby čítali aj iné zdroje ako mainstreamové médiá a hlavne si naštudovali históriu, filozofiu, ba aj tie vysmievané "konšpiračné teórie". Z toho si potom môžu urobiť vlastné závery. Napríklad aj pomocou môjho obľúbeného qui bono (v koho prospech). Verím, že takýmto rozšírením obzorov si každý súdny a nezaujatý človek uvedomí, že veci nie sú len čierno-biele, a ľahko zistí, akými klamstvami a manipuláciami nás kŕmia oficiálne médiá.

To by som im rád povedal, ale - pravdu povediac - nemám chuť čítať v následných reakciách výsmech a urážky. Od otázok na tabletky, odporúčaní na psychiatriu alebo emigráciu na Kubu či Severnú Kóreu, až po nálepkovanie typu boľševik, komunista, antisemita a nácek. Osobne som presvedčený, že Rusko nie je o nič totalitnejšie ako napr. USA; človek, ktorý sa zaujíma o život bežného amerického občana, vidí, akými rafinovanými spôsobmi je americký občan manipulovaný a obmedzovaný.

Bohužiaľ jednostranné masírovanie verejnej mienky a neskutočný „brainwashing“ už prinášajú ovocie v podobe extrémne hysterických antiruských diskutérov. Rusko je obrovská kra-jina s veľkým potenciálom a nerastným bohatstvom a to, že sa pomaly zviecha a osamostatňuje, istých ľudí, povedzme, hnevá.

Na margo vlastného operačného systému (v zmysle národného alebo úradného, pretože technicky je to Linux) - prečo by mali platiť obrovské peniaze zahraničnému výrobcovi (u ktorého navyše nie je istota, že nie je napojený na nejakú tajnú službu), keď sú v takej pozícii, že si môžu dovoliť investovať do svojho vlastného systému? Systému, ktorý bude plne pod ich kontrolou a pri ktorom budú mať istotu, že im doňho nik nepovolaný nevlezie zadnými vrát-kami? Samozrejme, že to nebude zadarmo, bude potrebné zaškolenie, inštalácia, administrácia etc. Ale zato budú platiť vlastným ľuďom, resp. firmám a peniaze ostanú doma. Odborníkov na to majú. Náklady čiastočne pokryje aj suma ušetrená za nákup MS licencií; predpokladám, že nejaké prepočty si už urobili. Microsoft by nasadením takéhoto OS samozrejme prišiel o dosť veľkú zákazku, preto je jasné, že bude bojovať všetkými dostupnými zbraňami. Mediálne prostitútky už boli zrejme patrične inštruované a jedným z výsledkov sú aj vyššie spomínané články na rôznych stránkach a následné diskusie, z ktorých ide až strach, ako ľudia dokážu byť zaslepení a zblbnutí. Očakávam ešte kvílenie nejakých mimovládok, že odstráne-ním MS z úradov sa ohrozí demokracia.

Na záver sa priznám, že Rusom celkom závidím, že si môžu také niečo dovoliť - my v našom skorumpovanom štátnom systéme môžeme o takých veciach len snívať. Niežeby v Rusku korupcia nebola, tá tam určite je, ale toto vyzerá na niečo, čomu sa hovorí tuším štátny alebo vyšší záujem. A keďže v Rusku nie sú na najvyšších postoch nesvojprávne bábky, je dosť veľká šanca, že tento nový OS skutočne vznikne a zavedie sa do praxe. Ako dlhoročný užívateľ a fanúšik Linuxu verím, že je to dobrý krok a že nový systém sa ujme a bude prospešný pre všetkých. Držím im palce.
Ian Harrison


čp

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|