:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

Schizofrénia slovenskej diplomacie pokračuje!

07.06.2010

 

 

Ako sa dočítame na stránke „Aktuality“ Ministerstva zahraničia Slovenskej republiky : „MZV SR je znepokojené incidentom, ku ktorému došlo v pondelok 31. mája pri násilnom obsadení konvoja lodí smerujúcich do Gazy s humanitárnou pomocou izraelskými námornými jednotkami a vyjadruje hlbokú ľútosť nad všetkými ľudskými obeťami a zranenými. Vyslovujeme úprimnú sústrasť všetkým pozostalým. Zdôrazňujeme potrebu čo najskoršieho riadneho vyšetrenia okolností tohto tragického incidentu . . . „

Počas hlasovania v Rade OSN pre ľudské práva o rezolúcii, podľa ktorej vytvoria špeciálnu nezávislú vyšetrovaciu komisiu incidentu, sa Bratislava zdržala hlasovania (!!). Rovnako ako napríklad Maďarsko, alebo Ukrajina. Napriek tomu dokument schválili 32 hlasmi z celkových 47 v Rade.

To, že Maďarsko nehlasovalo za rezolúciu Rady OSN pre ľudské práva neprekvapuje. Veď ako povedal izraelský veľvyslanec v Budapešti Aliza Bin-Noun, pri príležitosti novej maďarskej parlamentnej sezóny, ktorá sa na deň presne zhoduje s 62.výročím založenia štátu Izrael:  "Izrael ostane úzkym priateľom Maďarska, pretože národy oboch krajín majú rovnaké hodnoty a záujmy“ (!!). V tejto súvislosti sa vyjadrenia niektorých maďarských politikov o riešení problému maďarských menšín v okolitých krajinách „kosovskou cestou“, alebo „na izraelský spôsob – územie za mier !“ javia v celkom inom svetle.

Keď má Slovensko na čele MZV kariérneho diplomata, má to svoje nevýhody, aj výhody. Nevýhodou pre Slovensko v takomto prípade je zásadný dôraz na „kariérny“, čo spravidla značí, že sa uprednostňujú postoje, ktoré by nemali byť možnou závadou ďalšej medzinárodnej diplomatickej kariéry takéhoto ministra, najčastejšie na lukratívnych postoch OSN, OECD, EÚ a podobne.

Preto si tak dobre rozumel (ako sám tvrdil), bývalý minister Kubiš so „strapatou paňou“spoza Dunaja. Edko od Flinstonovcov mal zasa „antény“ presne nasmerované ponad Atlantik a s dáždnikom chodil podľa toho, či vo Washingtone pršalo. Užitočný zvyk, ktorý si zrejme voľakedy osvojili absolventi moskovského MGIMO. Presne ako jeho šéf, ktorý mal vo svojej premiérskej  kancelárii, nad replikou krbu z Bieleho domu, obraz prezidenta Busha ml. Čo možno očakávať od predsedu KDH Jána Figeľa, ktorý ešte vo funkcii eurokomisára, zaslal pozdravné posolstvo bratislavskej demonštrácii na podporu izraelskej vojny v Gaze, kde bolo zavraždených cca 1400 Palestínčanov, vrátane žien a detí.

Bolo by naivné domnievať sa, že po prípadnej povolebnej „zmene“, by došlo  k nejakej závažnejšej pozitívnej obmene obhajovania národnoštátnych záujmov Slovenska.

Skôr naopak. Potenciálna pravicová koalícia má po straníckej línii šéfstvo v EPP (Európska ľudová strana) s jej podpredsedom Viktorom Orbánom (!). V tejto súvislosti treba pripomenúť aj to, že za predsedom európskych ľudovcov Martensom do Bruselu sa 18.mája spoločne vydali: „tátokrajinská“ Ivetka, so svojim šéfom Dzurindom, aby na TA3 tvrdili, že elegantným a európskym spôsobom ochránia Slovensko pred účinkami maďarského zákona o dvojitom občianstve. Po návrate z Bruselu nám však „zabudli“ povedať, že predseda Martens ich informoval, že sa už predtým dohodol s premiérom Orbánom, že „prípadné rozhovory“ k tejto téme, budú možné až po slovenských parlamentných voľbách! Teda dávno po prijatí kontroverzného zákona v maďarskom parlamente.

Nedávne aprílové výjazdové rokovanie grémia Európskych ľudovcov v Košiciach sa nieslo v znamení, že by bolo treba na Slovensku zopakovať rok 1998. Túto tézu si osvojil aj prítomný šéf ľudoveckej frakcie v EP, Joseph Daul. Že slovenské pravicové strany túto podporu aj konkrétne dostali, netreba pochybovať !

Otázkou je len, čo za to?
Aktívna maďarská loby vo svete dlhodobo používa proti Slovensku veľmi jednoduchú a účinnú repliku:
„Slováci nám upierajú to, čo sami žiadali od Čechov !“  Pri úrovni a rozsahu našej „diplomatickej ofenzívy“ v Európe a vo svete, môžeme ťažko očakávať pozitívne reakcie v náš prospech.

 


Juraj Borský

 

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.|