:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

 


Tlač - september 2010

 

Tajemství technologie stealth na prodej
V Indii narozený americký občan Noshir S. Gowadia byl nedávno usvědčen z výzvědné činnosti ve prospěch Číny. Gowadia totiž asi za 110 000 dolarů (v přepočtu okolo 2 miliónů korun) prodal Číně detailní informace o konstrukci, provozu a použitých technologiích výstupních trysek motorů sofistikovaného amerického strategického bombardéru B-2 Spirit. Zrovna tyto technologie způsobují, že bombardér B-2 je velice nesnadné zjistit, určit jeho polohu a sledovat během letu infračervenými senzory protivníka a použít proti němu proti-letadlové řízené střely s infračervenou naváděcí soustavou, které detekují horké výstupní plyny motorů letounu B-2. A to je tím hlavním důvodem, proč tyto informace o letounu B-2 patří právě k těm nejutajovanějším.
Technické informace, které poskytl Gowadia, by mohly Číně umožnit přizpůsobit a vyladit naváděcí soustavy svých protiletadlových řízených střel a získat tak větší šanci zasáhnout letoun B-2 ve vzduchu. Gowadia zřejmě také pomohl čínským specialistům využít tyto technologie v konstrukci řízené střely s plochou dráhou letu kategorie stealth (neviditelná), která by tak snáze mohla překonat americkou protivzdušnou obranu.
Nyní šestašedesátiletý Gowadia prováděl tuto špionážní činnost od roku 1999 a v souvislosti s tím uskutečnil šest tajných cest do Číny. Gowadia pracoval na projektu bombardéru stealth B-2 v letech 1968 až 1986, jako jeden z návrhářů pohonné jednotky. Za poskytnutí informací Číně byl zatčen před pěti lety a pokud bude souzen, mohl by dostat trest doživotního vězení. Gowadiovi právníci u soudu argumentovali, že konstruktér Číňanům sice poskytl některé plány a technické popisy, ale údajně šlo o veřejně informace, běžně dostupné např. na internetu.
http://www.atmonline.cz/news/2010/srpen/260810b.htm

 

Kandidát na starostu požaduje koncentračné tábory pre Romov v Maďarsku
Ostrými protestmi reagovali politici socialistickej opozičnej strany MSZP na vyjadrenia kandidáta na starostu pravicovo-extremistickej strany Jobbik v Miškolci pri komunálnych voľbách 3.októbra. Márton Szegedi požadoval, "recidivistom romského pôvodu odobrať štátne občianstvo a vstrčiť ich do táborov mimo miest". Spomenul pritom „osvedčené“ príklady zo „Slovenska, Francúzska, Talianska a Fínska“, kde takéto zdisciplinovanie už bolo použité. Hovorca strany MSZP vyzval tak politika, ako aj jeho stranu, aby sa dôrazne dištancovali od týchto vyjadrení, ktorí vidia v tom výzvu na vytvorenie koncentračných táborov na národnosocialistický vzor. Miesto pre recidivistu je aj v Maďarsku jedine a len väzenie, hovorí hovorca MSZP Nyako, ktorý očakáva aj silné slovo od premiéra Orbána, ktorý vysvetlil, že tých cca 500.000 maďarských Romov bude chrániť pred exstrémistickými výčinmi.
 Bürgermeister-Kandidat fordert KZ für Roma in Ungarn          http://www.pesterlloyd.net/2010_35/35jobbikkandidat/35jobbikkandidat.html

 

Putinov postoj nezmenený: Rusko bolo Západom podvedené

Der russische Premier Wladimir Putin

MOSKVA, 30. august (RIA Novosti).
Vladimír Putin trvá naďalej na tézach svojho mníchovského prejavu z 10. februára 2007 ktorý mnohí pozorovatelia na Západe považovali za návrat do Studenej vojny.

„Ja si myslím, že tento prejav bol užitočný. Ja som vlastne povedal pravdu… Potom, čo sa sovietske jednotky stiahli z Európy, povedal generálny tajomník NATO, že NATO sa nebude rozširovať za vtedajšie hranice. No a ?.. boli sme podvedení najprimitívnejším spôsobom“, povedal ruský šéf vlády v jednom interview pre pondelňajšie vydanie denníka „Kommersant“.

V rusko-amerických pomeroch existujú naďalej problémy. Napríklad je Gruzínsko znovu vyzbrojované. Ďalším sporným bodom je protiraketový systém: „Dohodli sme sa, že v Poľsku nebudú umiestnené žiadne stíhacie rakety . . . výborne ! Prakticky hneď nám bolo ale povedané, že takéto plány existujú pre iné európske krajiny. Kde zostáva ten sľubovaný Nový začiatok? My ho v tomto smere nevidíme“.

Napriek tomu chce Putin veriť na tento americkým prezidentom ohlásený nový začiatok s Ruskom: „Chcel by som vidieť, či sa mu to podarí. On to chce. Ja cítim, že je to jeho úprimný postoj.“
Putins Haltung unverändert: Russland vom Westen betrogen              http://de.rian.ru/politics/20100830/257186597.html

Putin ostro kritizuje Západ, že Rusko podviedli  
Ruský premiér Vladimír Putin obvinil západné krajiny, že používajú neférové
politické metódy, vrátane podvodu a nedoržiavania sľubov, čo zabraňuje obnoveniu správnych vzťahov medzi Ruskom a Západom.  
Putin v rozhovore pre denník Kommersant povedal, že jeho prejav v roku 2007 na mníchovskej bezpečnostnej konferencii, ktorý mnohí západní politici označili za deklaráciu ožívenia studenej vojny, stále platí, keďže mnohé západné krajiny nie sú férové vo vzťahoch s Ruskom.  "V čase stiahnutia vojsk z Východnej Európy prisľúbil generálny tajomník NATO Sovietskemu zväzu, že si môžeme byť istí, že aliancia sa nebude rozširovať za vtedajšie hranice.  A kde je dnes?  Spýtal som sa ich (predstaviteľov NATO) na to.  Nič nepovedali.  Podviedli nás tým najneslušnejším spôsobom", povedal.  
Rusko-americké vzťahy čelia mnohým problémom, povedal ďalej.  "Práve sme sa dohodli, že v Poľsku nebudú žiadne rakety...  ale zrazu oznámujú, že ten istý obranný raketový systém sa plánuje aj pre iné európske krajiny.  Nazdávam sa, že (mníchovský prejav) bol osožný.  Pretože som povedal pravdu.  Oni (západné krajiny) nám povedali jedno, ale urobili druhé.  Podviedli nás v pravom zmysle tohto slova."  
Putin uviedol ako príklad prípad Konstantína Jarošenka, ruského pilota, zatknutého v Libérii a obvineného z pašovania drog, ktorého v máji 2010 vydali do Spojených štátov.  "Jeho právnik to charakterizoval presne: ruského občana v africkej krajine obvinili z pašovanuia drog.  Ako do toho obrazu zapadajú americké štátne záujmy?  To nik nemôže presne povedať!  Zobrali zahraničného občana a v tajnosti ho vyviezli (z krajiny).  Čo to má znamenať?  V tomto zmysle platí všetko to, čo som povedal v Mníchove.", povedal.  ...  
Ria Novosti: "Putin slams West for deceiving Russia"
http://en.rian.ru/russia/20100830/160392617.html 

 

Pakistanskí dôstojníci prerušili svoju návštevu v USA kvôli „ponižovaniu“
Kvôli škandálu na letisku, prerušila vysokopostavená vojenská delegácia z Pakistanu svoju návštevu v USA.
Ako v stredu informoval pakistanský vysielač AAJ TV, priletela v utorok na Dulles International Airport deväťčlenná pakistanská vojenská delegácia. Vysokopostavení dôstojníci prišli na pozvanie US Central Command a museli vo Washingtone prestupovať.
Na letisku boli, podľa pakistanského vojenského hovorcu podrobení „dlhému a ponižujúcemu výsluchu“. Je možné, že sa to odvodzuje od jednej neuváženej poznámky v lietadle. Jeden generál, ktorý bol zrejme veľmi ustatý z dlhého letu z Islamabadu, mal povedať: „Dúfam, že je to môj posledný let“. To znepokojilo posádku.
Ako sa hovorí ďalej, nebolo dôstojníkom počas výsluchu povolené, zavolať pakistanské veľvyslanectvo, alebo príslušné US-vojenské veliteľstvo. Nato sa rozhorčení Pakistanci rozhodli, svoju návštevu ukončiť.
 Podľa pakistanských médií Pentagon vyslovil k incidentu svoje „hlboké poľutovanie“.
Pakistanische Militärs brechen USA-Besuch wegen „Erniedrigung
http://de.rian.ru/politics/20100901/257200936.html

 

Hahn atakuje Dzurindu
Komisár pre regionálnu politiku: nedostatok solidarity s EÚ
Alpbach - "Solidarita je spolupôsobenie a to by malo byť v Únii nedeliteľné. Nemožno si vyberať len hrozienka." Jasnými slovami kritizoval komisár EÚ pre regionálnu politiku Johannes Hahn na úvod "Politického sympózia" na Fóre Alpbach postoj Slovenska pri pomoci Grécku. Práve "záchranný dáždnik" euro-partnerov a štátov EÚ, ktoré nepatria k menovej únii ukázal, že Európa má "zdravé jadro“ a je silnejšia, ako sa mnohí obávali. Bez rýchlej pomoci pre Grécko by možno došlo k "roztaveniu jadra Eura" a následne v Európe k ťažkej hospodárskej skaze.
A Hahn pokračuje: "Naši noví priatelia mali prvý raz tú možnosť, prejaviť solidaritu voči jednej starej členskej krajine EÚ." Bez toho, že by menoval Slovensko menom, mieril tým na výpovede slovenského ministra zahraničia Dzurindu pri jeho návšteve vo Viedni, pred jedným týždňom. Pritom tento vysvetľoval, že Slovensko ako jediná krajina neposkytne žiadnu pomoc Grécku, pretože to "len nabáda populistov, aby utrácali peniaze". Komisár EÚ pre regióny zdôraznil smerom k novým krajinám, že nejde len o investičný fond , ale o "rovnocenné partnerstvo". Téma Fóra znela "Návrh a skutočnosť". Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho slovenská kolegyňa Iveta Radičová svoju účasť odriekli. (Thomas Mayer/DER STANDARD, Printausgabe, 30.8.2010)
Hahn attackiert Dzurinda                                                       http://derstandard.at/1282978438603/Hahn-attackiert-Dzurinda

 

Castro: umiestnenie rakiet v r. 1962
Havana – Zo spojenectva skoro atómová vojna: kubánsky revolučný vodca Fidel Castro súhlasil v 1962 s umiestnením sovietskych atómových rakiet na Kube zo socialistickej solidarity. Povedal to Castro pri stretnutí s vedcami v Havane. Bolo to "veľmi tvrdé" rozhodnutie, vysvetľoval Castro, ktorý už mesiace varuje pred vypuknutím atómovej vojny na Blízkom a Strednom Východe. Počas tzv. Kubánskej krízy na začiatku 1960-tych rokov  sa pokúsil, medzitým zaniknutý Sovietsky zväz za Nikitu Chruščova, inštalovať na Kube v bezprostrednej blízkosti Floridy atómové rakety, aby mohol vystaviť USA tlaku.    
Vtedy stál svet na okraji atómovej vojny. Tomuto bolo v poslednom momente zabránené, pretože Moskva bola prinútená upustiť od umiestnenia rakiet.  "My sme nemali žiadny záujem, mať tu u nás rakety", povedal Castro podľa kubánskych médií z utorka. "Pre nás to bolo vtedy vecou internacionalizmu", vysvetľoval vtedajší postoj. "Keď sme očakávali, že sa Tábor socializmu bude pre nás obetovať a bojovať, tak sme tiež museli byť pripravení, obetovať sa pre nich", dodáva k tomu. Castro považuje za možné, že  sporom USA s Iránom sa môže vytvoriť zrovnateľne nebezpečná situácia, ako 1962. Ak by USA podľa sankcií OSN prepadli iránsku obchodnú loď, vypukne konflikt, myslí si dlhoročný kubánsky prezident. Atómovej vojne môže zabrániť len US-prezident Obama.

Castro: Raketenstationierung 1962 war "Opfer" http://derstandard.at/1282273520675/Castro-Raketenstationierung-1962-war-Opfer
Pozn. prekladatela: Bolo to celkom jednoduché .. USA mali začiatkom 60-tych rokov vážny problém. Sovieti mali nasadenia schopnú interkontinentálnu raketu R7, zatiaľ čo oni samotní takú mali až v 65-tych rokoch. Preto USA miestnili v apríli 1962 v Turecku rakety Jupiter, ako jedinú možnosť čo mali, proti Sovietskému zväzu ( USA boli tí dobrí, tí to smeli). To samozrejme Sovieti vedeli a umiestnili rakety na Kube a vytvorili tak možnosť, že rakety Jupiter budú z Turecka stiahnuté. Rusi žiadali, aby USA stiahli svoje turecké rakety a nenapadli Kubu, čo títo aj urobili. Na tento prísľub stiahli aj Rusi svoje rakety. To divadlo na mori bol len marketingový ťah USA. Časťou dohody totiž bolo, že odsun rakiet z Turecka sa nesmie zverejniť. Celá záležitosť bol jeden obrovský bluff s jediným cieľom, ktorý bol dosiahnutý !

 

Všetci Maďari pod jednou strechou 

Nastávajúci boj za zjednotenie „maďarstva“ v okolitých štátoch pomocou dvojitého štátneho občianstva má rôzne výstrelky. Zasluhujú sa o ne aj premotivovaní funkcionári v komunálnej sfére, ako ukazuje príklad z Miskolca. Reálne odhady naznačujú, že toto opatrenie Orbánovej vlády a Parlamentu sa môže minúť v krajinách s najväčším podielom zahraničných Maďarov (Rumunsko a Slovensko) účinkom. Možná blamáž Maďarska v tomto smere teda nie je vylúčená.

Starosta Monoku ponúka Maďarom zo zahraničia Košútov rodný dom ako prihlasovaciu adresu 
Jeden mimoriadne agilný patriot, starosta severomaďarského mesta Monok, ponúkol všetkým zahraničným Maďarom, ktorí od budúceho roku chcú získat zjednodušené štátne občianstvo, získať v jeho meste prihlasovaciu adresu. Toto umožní tým, na papieri  domov navráteným etnickým Maďarom zo susedných krajín využívať výhodu volebného práva a sociálnych výkonov, ktoré by im bez pevného bydliska v Maďarsku neprináležali. Ako schránkovú adresu ponúkol starosta Zsolt Szepessy všetkým záujemcom rodný dom národného hrdinu Lajosa Kossutha, ktorý stojí v jeho obci. Kossuth je hrdina maďarského boja za nezávislosť proti Habsburgovcom 1848/49. Po porážke sa musel uchýliť do exilu, mimo iného aj v USA a nachádzal sa až do svojej smrti v Turíne v trvalej politickej roztržke s tými zástupcami, ktorí v 1867 vyjednali „vyrovnanie“ s Habsburgovcami.
Aj keď je nová vláda sama najhorlivejšia hlásatelka nacionálneho symbolizmu výklad centrálnych zákonov jej ide potom predsa len trocha priďaleko. Tamás Wetzel, vládny komisár pre realizáciu nového štátnoobčianského zákonodárstva vyhlásil návrh monockého starostu za „ilegálny“. Žiadny starosta a ani obecná rada nemá právo prijať takéto rozhodnutie. Myšlienka, že by potom tisíce občanov boli prihlásení pod jedinou adresou a ešte k tomu v jednom múzeu, označil Wetzel ako "absurdné".
Alle Ungarn unter einem Dach                                                             http://www.pesterlloyd.net/2010_35/35monokkossuth/35monokkossuth.html

 

Propaguje vláda rasizmus?
Súčasná Radičovej vláda sa chystá odškodniť obete cigánskej rodiny, ktorých príbuzní zahynuli v Devínskej Novej Vsi. Vcelku pekný počin, keby nemal rasistickú a diskriminačnú  príchuť.

Dlhoročné neplatičky, vypovedané z nájmu, pred vysťahovaním,   opakovane zadržané políciou, , ...a títo dostanú odškodné??? a štátny smútok?  Pracoval vôbec niekto z nich?

Ak sa naši zákonodárci rozhodli odškodňovať obete súčasného násilia, prečo tak neurobili pri obetiach násilí minulých? Z parlamentného pléna vtedy žiadny podobný návrh neodznel.
Ak je to len tým, že obete boli cigáni, tak zaváňa to nielen rasizmom, ale i diskrimináciou majority. Neviem však prečo ma to pri premiérke, ktorá bola šéfkou Sorosovej nadácie nijako neprekvapuje.
Vratko
http://tvnoviny.sk/spravy/krimi/rodina-ktoru-vyvrazdili-v-devinskej-novej-vsi-bola-udajne-problemova.html#video

 

Stretnutie pod hradom
V stredu 1. septembra 2010 zvolalo občianske združenie Kongres slovenskej
inteligencie na Čestné nádvorie Bratislavského hradu stretnutie občanov, ktorých prišlo takmer 200. Ako napísal smetiarsky denník perom známeho Vagona Vagonoviča, vraj tam bolo 50 postarších ľudí. Presvedčte sa na fotke. napokon bolo ti vidno aj zo záberov STV 1. septembra 2010 v Tv novinách.
čp

 

MMF chce vytvoriť globálnu menu "bankor"
V posledných rokoch sa veľa hovorí o úmysle vytvoriť globálnu menu, ale ťažké bolo dostať sa k dôkazom, že takú menu naozaj plánujú.  Ale to už teraz neplatí.  V dokumente pod názvom "Reserve Accumulation and International Monetary Stability", ktorý vypracoval Department MMF pre stratégiu, politiku a prehľad sa odporúča, aby svet prijal globálnu menu "bankor" a aby sa ustanovila globálna centrálna banka, ktorá by ju administrovala.  Dokument je datovaný 13. apríla 2010 a celý text si
možno prečítať cez link v pôvodnom článku.   S názvom "bankor" prišiel kedysi John Maynard Keyes, svetoznámy britský ekonóm, ktorý šéfoval Komisii pre svetové bankovníctvo, ktorá neskôr, počas vyjednávaní v Breton Woods, vytvorila Medzinárodný menový fond.  MMF si teraz tento názov osvojil
na jeho počesť.  ...  
Blog: "Bancor: The Name Of The Global Currency That A Shoking IMF Report Is Proposing"  
http://theeconomiccollapseblog.com/archives/bancor-the-name-of-the-global-currency-a-sh...

 

BRIC čoskoro zavŕši svoju virtuálnu éru  
Organizácia, do ktorej patrí Brazília, Rusko, India a Čína (BRIC) čoskoro zmení
názov, keďže sa chystá prijať ďalšieho člena - Juhoafrickú republiku, najviac
rozvinutú krajinu na africkej pevnine.  Organizácia dostala žiadosť od juhoafrického prezidenta Jakuba Zumu a predpokladá sa, že odpoveď bude pozitívna.  Ruský prezident Dmitrij Medvedev počas návštevy Jakuba Zumu v Moskve povedal, že bude možné rozvíjať vzťahy s Južnou Afrikou prostredníctvom organizácie BRIC.  
Názov BRIC vymyslel v roku 2001 ekonóm Goldman Sachs Inc. Jim O`Neil.  Tento odborník predvídal, že do roku 2050 ekonomiky krajín BRIC prevýšia ekonomiky popredných západných krajín a Japonska (skupina siedmich - G-7).   Organizácia krajín BRIC naposledy zasadala v Brazílii.  Budúce stretnutie sa má uskutočniť v Číne.  Nevylučuje sa, že na toto stretnutie pozvú aj Južnú Afriku.  Medzinárodní ekonómovia sú presvedčení, že aj Mexiko a Južná Kórea majú šancu pridať sa k tejto organizácii.  
Sergej Balmasov, Pravda: "BRIC To Finally End Its Virtual Era"  
http://english.pravda.ru/world/asia/114776-BRIC-0  

 

Blairovci kupujú svojej 22-ročnej dcére-študentke v Londýne miliónový átriový dom   
Cherie Blairová zaplatila takmer 1 milión libier šterlingov za dom pre svoju dcéru.  Trojspálňové sídlo v strede londýna je už ôsmym domom, ktoré si Blairovci v poslednom čase kúpili.  Podľa dokumentov pozemkového úradu zaň zaplatili v hotovosti a je napísaný na pani Blairovú a ich 22-ročnú dcéru Kathryn.   Verejnosť sa o kúpe dozvedela pár dní  pred publikáciou spomienok Tonyho Blaira.  Kniha má vyniesť 5 miliónov libier šterlingov pre "Royal British Legion", keďže bývalý premiér oznámil, že zisk hodlá poukázať na dobré dielo.  Je však jasné, že k tomu rozhodnutiu nedošli Blairovci, ktorým by chýbali peniaze.  Každé z ich troch starších detí dnes vlastní miliónový dom v strede Londýna a dostali sa k nemu s podstatnou pomocou svojich rodičov.  Kathryn a jej starší bratia Euan (26) a Nicky (24) žijú v blízkosti sídla svojich rodičov na námestí Connaught v hopdnote 3,7 milióna libier šterlingov.  Odkedy sa Tony Blair v roku 1997 nasťahoval do premiérskeho úradu na Downing Street, Blairovci nadobudli nehnuteľnosti v celkovej hodnote 15 miliónov.  
Za byt pre slečnu Blairovú, ktorá donedávna študovala európske právo v Starsbourgu a dostávala štipendium, zaplatila pani Blairová.  Dcéra pretým študovala na Sorbonne v Paríži.  
Odkedy pán Blair v roku 2007 odišiel z premiérskeho kresla, zarobil na prednáškach a rôznych lukratívnych konzultáciách 25 milión libier šterlingov.  
Vanessa Allen, Daily Mail: "Blairs buy 1m London townhouse in cash for their
daughter, 22"  
http://www.dailymail.co.uk/news/article-1306879/Blairs-buy-1m-London-townhouse-cash-daughter-22.html

 

 

Joav Galant nový šéf generálneho štábu
Vláda v Jeruzaleme zrejme dobre vedela, koho vyberá na post šéfa armády. Veď najlepšie odporučenie je 1.400 palestínskych obetí (vrátane žien a detí) v ofenzíve „Liate olovo“. Generál armády, ktorá sa prehlasuje za „vysoko etickú“, si odskúšal proti civilistom použitie bieleho fosforu a inej špeciálnej munície. A ako ostrieľaný mazák isto nedopustí, aby sa niektorý veliteľ, alebo vojak dostal za to pred súd.

Artikelbild: Yoav Galant mit Verteidigungsminister Ehud Barak - Foto: APA/EPA/Hermoni
Yoav Galant s ministrom obrany Ehudom Barakom

Velil kontroverznej vojenskej ofenzíve v pásme Gazy s viacej ako 1. 400 mŕtvymi – súhlas kabinetu je potrebný

Jeruzalem – Izraelská vláda odsúhlasila v nedeľu menovanie Joava Galanta za nového šéfa generálneho štábu. Izraelské média informovali, že generál, ktorý bol doteraz zodpovedný za južný úsek krajiny má byť 20. hlavným izraelským veliteľom ozbrojených síl. Tento 51 ročný syn otca, ktorý prežil holocaust, viedol vo vojne proti Gaze na rozhraní rokov 2008/2009 izraelské jednotky. Naproti svojmu predchodcovi vo funkcii, Gabi Aškenáziovi je považovaný za ostrielaného mazáka. Okolo menovania Galanta, ktorý má nastúpiť na svoj nový post asi za pol roka, došlo k veľkým napätiam. Existovala kritika, že generálmajor sa pokúšal svojich rivalov o najvyšší armádny post odstaviť očierňujúcou kampaňou. Polícia ešte stále vyšetruje v tzv.“ afére Galant". (APA/dpa)
Joav Galant neuer Generalstabschef                       http://derstandard.at/1282273351976/Joav-Galant-neuer-Generalstabschef

 

 

Záhada okolo mŕtveho ruského generála  
Záhadná nehoda, kedy na tureckej pláži našli telo jedného z najmocnejších ruských špiónov, vyvoláva špekulácie, že tohto zástupca náčelníka ruskej vojenskej rozviedky zavraždili.   
Podľa tureckej tlače telo Jurija Ivanova vyplavilo minulý mesiac more už v pokročilom štádiu rozkladu a našli ho tureckí dedinčania na pobreží v provincii
Hataj.  Podľa správ ho následne v tichosti pochovali v Moskve. Ivanov mal naposledy na starosti previerku vojenských inštalácií v Sýrii, keďže Kremeľ sa pokúša obnoviť svoj vplyv na Blízkom východe.  Ruský denník Červená hviezda v krátkom nekrológu potvrdil jeho úmrtie.  Ale ruské ministerstvo obrany sa
k jeho smrti odmietlo vyjadriť.  Neskôr však ruské médiá začali spochybňovať
oficiálnu verziu jeho smrti - že zomrel po dlhom plávaní - poukazujúc na to, že ako vysokého funkcionára by ho všade doprevádzala telesná stráž.   Spravodajský portál Svobodnaja Pressa spomenul aj skutočnosť, že ide už o druhého popredného agenta ruskej špeciálnej jednotky vojenskej rozviedky GRU, ktorý zahynul za nevysvetlených okolností.  Jurij Gasev zomrel v roku 1992 pri "autonehode".  Jeho kolegovia neskôr tvrdili, že ho zavraždili, uvádza denník dodávajúc: "Špióni v takom postavení sú zvyčajne veľmi dobre chránení.  Takí spravidla nezomierajú náhodne."  
Generála naposledy videli počas návštevy staveniska novej ruskej základne v sýrskom pobrežnom meste Tartus, ktorú rozširujú ako základňu pre ruskú Čiernomorskú flotilu.  Po návšteve sa pobral na stretnutie s agentami sýrskej spravodajskej služby.  A potom sa stratil., píšu turecké njoviny Vatan.  ...  
Luke Harding, Guardian: "Mystery over Russian general found dead on Turkish beach"  
http://www.guardian.co.uk/world/2010/sep/01/russian-general-yuri-ivanov  

 

Obavy z rozpadnutia Belgicka  
Keďže predchádzajúcim zástupcom belgických politických strán sa dosiaľ nepodarilo vytvoriť vládu, kráľ Albert II. bol nútený výmenovať nových vyjednávačov.  Predseda Socialistickej strany Elio Di Rupo nedokázal uzavrieť pakt s najväčšou Flámskou stranou N-VA, ktorá je za nezávislosť, ani sedem týždňov po voľbách.   Poslankyňa za Socialistickú stranu Laurette Onkelinxová, o ktorej sa hovorí, že bude novou belgickou premiérkou, v tejto súvislosti povedala denníku La Deniere Heure, aby sa občania pripravili na rozpad Belgicka: "Dúfajme, že k tomu nedôjde, pretože ak sa rozdelíme, ten najslabší na to najviac doplatí.  Ale na druhej strane, už naďalej nemôžeme ignorovať, že veľká časť flámskej populácie si toto želá.  Takže áno, pripravme sa na rozpad Belgicka.  Keď si prezerám lidty čo dostávam, veľké
množstvo ľudí sa nazdáva, že je to možné."  ...  
Martin Banks, Telegraph: "Fears over `break up` of Belgium"  
http://www.telegraph.co.uk/world/news/europe/belgium/7982892/Fears-over-break-up...  

 

Bohatí pakistanskí vlastníci pôdy "presmerovali záplavové vody, aby si uchránili vlastnú zem"  
Popredný pakistanský diíplomat obvinil "mocných", že presmerovali záplavové vody na nechránené územia, aby tak zachránili svoju vlastnú pôdu.  Abduláh Husajn Harún, pakistanský vyslanec v OSN, vyzval k vyšetrovaniu "niekoľkých" prípadov, kedy vplvní presmerovali vody tak, aby zachránili seba, čo malo za následok katastrofu, pri ktorej zahynulo viac než 1600 osôb.  Zároveň však povedal, že incidenty narušenia hrádz niekoľkými vplyvnými jednotlivcami by nemali predstavovať prekážku, pokiaľ ide o medzinárodnú pomoc pre postihnutých záplavami.  ...  
Omar Waraich, Independent: "Pakistan`s rich `diverted floods to save their land`"  
http://www.independent.co.uk/news/world/asia/pakistans-rich-diverted-floods-to-save-their...

 

Briti sa nazdávajú, že výpomoc pre chudobné krajiny sa premárňuje  
Podľa prieskumu verejnej mienky sa viac než polovica Britov nazdáva, že s pomocou sa zbytočne mrhá, preto nepodporujú politiku koaličnej vlády ohľadom výpomoci rozvojovým krajinám.  V prieskumumnej štúdii, ktorú zverejnil Inštitút rozvojových štúdií (IDS) v Brightone, sa odporúča, aby skupiny pre rozvoj zvolili nový prístup v komunikácii s verejnosťou a informovali ju ako a kedy výpomoc funguje, aby nemala dojem, že výpomoc sa zbytočne premárňuje.  ...  
Mark Tran, Guardian: "Britons think development aid for poor countries is wasted"  
http://www.guardian.co.uk/society/2010/sep/08/british-want-to-cut-aid  

 

Prof. Kučera o soche Svätopluka
Hosťom televíznej debaty TA3 bol aj profesor Kučera, ktorý sa vyjadril k snahám o odstránenie sochy Svätopluka.

 

 

Praha chce legalizovať prostitúciu
Pražská mestská rada chce legalizovať prostitúciu v Čechách.
Prostitútky budú v budúcnosti potrebovať povolenie na svoju činnosť, ktoré dostanú po predložení potvrdení o zaplatení dane a poistenia, ako aj o pravidelných lekárskych prehliadkach. Ako oznámil vice-primátor Prahy Rudolf Blažek, bude sa o tom čoskoro hlasovať v Parlamente.
Podľa návrhu zákona budú môcť toto povolenie dostať len osoby staršie ako 18 rokov, ktoré budú pracovať v bordeloch, vo vlastných štyroch stenách, alebo u zákazníka. Návrh zákona pritom zakáže verejnú propagandu sexu. Pri previneniach voči týmto pravidlám sa predpokladá trest až do výšky 100 000 dolárov.
Podľa Pražskej mestskej rady, prekvitá v českom hlavnom meste v súčasnosti cca 70 ilegálnych bordelov.
Prag will Prostitution legalisieren
http://de.rian.ru/politics/20100912/257264946.html

 

Udělali jste z Osvětimi atrakci a la Disneyland
Kontroverzní britský historik David Irving (72), který se chce vydat po nacistických táborech smrti v Polsku, obvinil polské úřady, že z Osvětim přeměnily na turistickou atrakci ve stylu Disneylandu.
V rozhovoru pro list Daily Mail Irving, kterého uvěznilo v roce 2006 Rakousko za popírání holocaustu, řekl, že Polsko udělalo z Osvětimi „stroj na výrobu peněz doplněnou falešnými strážnými věžemi“.
„Jsem historik už 40 let a poznám falzifikát, když ho uvidím. Když se podíváte na staré fotografie z Osvětimi, věže tam nejsou," upozornil.
Irving se pod palbu kritiky dostal poté, co vyšlo najevo, že za 1500 liber (asi 45 tisíc Kč) organizuje týdenní zájezd do bývalého Hitlerova hlavního stanu Vlčí doupě, do Treblinky a do Varšavského ghetta. Kritici označují tento zájezd za „nacistické cestování".
„Mám vyprodáno. Chci cestu opakovat každé dva roky,“ sdělil Irving.
Irvinga potrestala rakouská justice za výroky při vystoupeních z roku 1989, kdy řekl, že většinu obětí z koncentračních táborů nezavraždili nacisté, ale podlehli nemocem, např. tyfu.
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/211213-udelali-jste-z-osvetimi-atrakci-a-la-disneyland-spila-historik-polsku.html

 

Púť k Svätoplukovi: Kotleba označil sionistov za nepriateľov všetkého slovenského
BRATISLAVA 18. septembra (SITA) - Druhá národná púť k soche kráľa Svätopluka sa v sobotu skončila bez toho, aby sa sympatizanti Ľudovej strany - Naše Slovensko, Slovenskej pospolitosti a niekoľko desiatok ďalších pravicových extrémistov dostalo na nádvorie Bratislavského hradu, k soche Svätopluka. Účastníci prišli len po parčík pod budovou NR SR. Pod dohľadom mestských policajtov vystúpilo niekoľko rečníkov z radov demonštrantov. Rečnil aj organizátor Marián Mišún, ako aj šéf ĽS-NS Marián Kotleba. Ten kritizoval súčasných vládnych predstaviteľov za postoj, aký majú k soche Svätopluka. Tiež avizoval, že v akciách podobného charakteru bude pokračovať a medzi nimi spomenul aj "veľkú akciu". Budete sa to môcť včas dozvedieť a garantujem vám, že to bude stáť za to, uviedol Kotleba. "To, že sme sa dnes nedostali na nádvorie hradu k soche kráľa Svätopluka, neznamená vôbec nič, pretože o týždeň je ďalšia sobota, a o týždeň ďalšia," povedal a dodal, že verí tomu, že sa v niektorú sobotu k soche dostanú a "bude to ešte skôr, ako skončí Sulík v Národnej rade." Kotleba verí, že účasť na podobných akciách bude stále väčšia. V sobotu sa na akcii zúčastnilo asi 100 demonštrantov. "Nepriatelia všetkého slovenského, a to sú sionisti, ktorí sa snažia zotročiť a zničiť Slovenov, Slovanov, Slovákov, chcú dosiahnuť to, aby sme sa ich báli, a to aby sme boli ľahostajní a aby sme vo svojich domovoch držali hubu a krok," rečnil Kotleba. Šéf ĽS-NS vyzval prítomných, aby sa zúčastnili na komunálnych voľbách a podporili jeho stranu. Tiež vyzval na účasť v referende, lebo jedna z otázok je aj zníženie počtu poslancov v parlamente, čo je podľa Kotlebu aj jeden z programových bodov jeho strany.
Areál Národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad bol v sobotu zatvorený podľa vyjadrenia hovorkyne NR SR "v záujme ochrany majetku štátu." Národná rada SR, v ktorej správe sa areál nachádza, to ďalej v ozname zdôvodnila tým, že tak urobila preto, aby zamedzila ohrozeniu zdravia a bezpečnosti osôb. Ako uviedol pre agentúru SITA krátko po ukončení akcie hovorca krajského riaditeľstva bratislavskej polície František Peczár, polícia nezaznamenala v súvislosti s touto akciou nijaké narušenie verejného poriadku a nijakú osobu nemuseli predviesť. Na akciu dohliadalo niekoľko desiatok mestských i štátnych policajtov. V priľahlých uličkách neďaleko parčíka pred parlamentom boli v autách pripravení kukláči a policajti so psami.
Prvýkrát sa Kotleba so svojimi prívržencami pokúsili dostať k soche Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu 7. augusta. Približne 80 účastníkov vtedy pochodovalo zo Župného námestia na Zámockú ulicu, ďalej ich policajti nepustili. Niekoľko desiatok pravicových extrémistov sa pokúsilo dostať do hradného areálu, v čom im zabránili policajní ťažkoodenci s podporou mestskej polície. Polícia vtedy zadržala desať osôb, medzi nimi i Kotlebu. Niekoľkí účastníci pochodu boli zranení. Na políciu ich predviedli pre neuposlúchnutie výzvy na rozídenie sa počas nepovoleného zhromaždenia pravicových extrémistov. V ten deň sa uskutočnil v komornej atmosfére pred Národnou radou SR v Bratislave aj protest proti násiliu, šíreniu myšlienok smerujúcich k potláčaniu ľudských práv a slobôd, proti šíreniu myšlienok fašizmu a neonacizmu i šíreniu propagandy a populizmu v spoločnosti. Za jeho organizáciou bola iniciatíva UM! podporená organizáciami Ľudia proti rasizmu, Človek v ohrození a Iniciatíva za Transparentnú Demokraciu a Inteligenciu.
http://www.extraplus.sk/content/page/spravy/64/-put-k-svatoplukovi-kotleba-oznacil-sionistov-za-nepriatelov-vsetkeho-slovenskeho-

 

Šesťdesiat percent Kanaďanov žije len od výplaty do výplaty
Recesia môže byť oficiálne prekonaná, ale šesť Kanaďanov z desiatich prežíva len od výplaty do výplaty. Podľa prieskumu OECD na vzorke 2766 osôb, 59 % kanadských pracujúcich hovorí, že by sa ocitli vo veľkých finančných ťažkostiach, keby ich výplata meškala čo i len týždeň - čo je rovnaké percento ako vlani, kedy sa ekonomika stále nachádzala v ťažkostiach. Aj správa kanadského štatistického úradu potvrdzuje, že rodinný príjem sa v 2. štvrťroku znížil o 0,6 %. Kanada stále patrí medzi krajiny dlhu. Osem z desiatich Kanaďanov sa v prieskume vyjadrilo, že keby v lotérii vyhrali milión, prvou priritou by bolo zaplatiť svoje dlhy, čo je o 11 % viac ako vlani. Zvlášť mladší zamestnanci ťažko vychádzajú z príjmu a mali by veľké problémy splniť svoje finančné záväzky, keby meškala čo i len jedna výplata. ...
Tavia Grant: "Six in 10 live pay to pay"
http://www.theglobeandmail.com/report-on-business/economy/six-in-10-live-pay-to-pay/arti...

 

Osudová chyba Ruperta Murdocha  
Už sme mali možnosť vidieť, že nápad Ruperta Murdocha, aby internetoví čitatelia povinne platili za vstup na stránku britského denníka Times a Sunday Times, bol totálnym zlyhaním, keďže ľudia začali denníky jednoducho ignorovať, ale ako sa vynára širšia informácia o tom, ako ten nápad funguje v praxi, je jasné, že je to čoraz horšie a horšie.  Pretože okrem toho, že len veľmi málo osôb je ochotných za vstup platiť, tento krok nahneval aj tých, čo si v novinách platia reklamy; tí už nechcú platiť denníkom s takou malou návštevnosťou.  A teraz aj popredné osobnosti a publicisti začínajú odmietať poskytovať informácie alebo rozhovory redaktorom Times tvrdiac, že ich radšej dajú k dispozícii organizáciám s väčšou pôsobnosťou, kde sa k
nim ľudia naisto dostanú, nie aby boli uzamknuté za Murdochovou stenou povinného platenia.  Takže ani redaktorov Times toto rozhodnutie neteší.  
Ale Murdoch a jeho stúpenci sa silou-mocou snažia vzbudiť u verejnosti pozitívny dojem a vraj čoskoro chcú predložiť podporné oficiálne údaje, ale súdiac podľa toho, čo sa deje, namiesto aby takýmto spôsobom zachránil svoje noviny, rozhodnutie platiť za vstup ešte viac urýchli problémy, ktorým čelia.  ...  
Mike Massnick, Techdirt: "Rupert Murdoch Paywall Disaster"  
http://www.techdirt.com/articles/20100903/16545310903.shtml  
http://www.thetruseeker.co.uk/article.asp?ID=13409

 

BBC nútená stiahnuť dopisovateľov zo zahraničia  
Poprední predstavitelia BBC momentálne rokujú s britským ministerstvom zahraničia ohľadom budúcich rozpočtov, pretože toto ministerstvo finančne zabezpečuje World Service BBC postredníctvom ročného grantu v hodnote 272 miliónov libier šterlingov.  Ministerstvo údajne povedalo popredným šéfom BBC, aby sa od apríla budúceho roku pripravili na zníženie rozpočtu o jednu štvrtinu.  
"BBC World Service `faces having to pull out of cientries`"  
http://www.telegraph.co.uk/culture/tvandradio/bbc/7988269/BBC-World-Service-faces-hav...

 

Americký farmár tvrdí, že kukuričné zrná v poli vybuchujú  
Farmár z okresu Hardin v Kentucky Patrick Preston hovorí, že kukuričné zrná na niektorých klasoch vybuchujú, čo je nevídaný jav.  Odborníci hovoria, že  je to dôsledok nepravidelného pršania a vysokých teplôt.  
Preston poslal univerzity v Kentucky fotografické zábery vybuchnutých zŕn, ktoré vyzerajú ako nedostatočne vypukané kukuričné pukance.  Pracovník špeciálneho oddelenia univerzity pre koperáciu Doug Shepherd povedal, že nikdy predtým nevidel také vybuchnuté zrná.  Podľa neho môže po oplodnení vonkajší obal zrna vybuchnúť v dôsledku horúčav.  Na kukuričnom poli môže byť o desať stupňov vyššia teplota, než v okolí a to  vďaka tomu, že rastliny produkujú energiu.  Podľa jeho prognózy vynesú kukuričné polia toho roku oveľa menšiu úrodu.  
Gusrdian: "Ky. farmer claims some corn popped on the stalk"  
http://www.guardian.co.uk/world/feedarticle/9254925  

 

Schopných vedcov vo svete umlčiavajú  
Kanadskí vedci hovoria, že vláda sa snaží "dať im náhubok na ústa" a kontrolovať , čo hovoria a komu poskytujú rozhovor.  
Podľa Postmedia News, vedci, pracujúci pre Natural Resources Canada tvrdia, že na jar im dali na vedomie, že si budú musieť vybaviť povolenie od ministra pre prírodné zdroje Christiana Paradisa, keď budú chcieť poskytnúť rozhovor kanadským alebo zahraničným novinárom.  
Podľa dokumentov tieto pravidlá neplatia len pre sporné oblasti, ale aj iné,
napríklad záplavy, ku ktorým došlo pred 13 000 rokmi alebo znečistenie rieky Athabasca ortuťou.  A platí to predovšetkým pre "vysoko profilové" témy ako klimatické zmeny alebo ropné nálezisko v Alberte (oilsands) a keď ide o reportéra, pracujúceho pre domácu alebo zahraničnú mediálnu organizáciu.
"To je orwelovské", hovorí Andrew Weaver, klimatológ z univerzity vo Viktórii. 
"Smutnou realitou je, že títo chlapíci v Ottawe sa nazdávajú, že federálni vedci pracujú pre nich.  Lenže to vôbec nie je pravda; pracujú pre obyvateľov Kanady", povedal.  "Tu ide o vedu, ktorú financuje Kanada pre prospech verejnosti.  Nie o vedu, financovanú preto, aby ministrom dodávala správy, keď si želajú, aby ich v nasledujúcej federálnej volebnej kampani zvolili."
"Canadian scientists claim `muzzling`"  
http://www.upi.cfom/Science_News/2010/09/13/Canadian-scientists-claim-muzzling/UPI-95...
Viď takisto:
Dr. Henry Makow: "Intelligent Scientists `Expelled` by Illuninati"  
http://www.henrymakow.com/expelled.html

 

Predstaviteľ Vatikánu vyjadril obavu, že Európa v blízkej budúcnosti sa stane moslimskou
    Predstaviteľ Vatikánu, kňaz Piero Gheddo z Pápežského ústavu zahraničných misií sa obáva, že v blízkej budúcnosti v Európe dôjde k skutočnej islamizácii, uvádzajú noviny Daily Telegraph (7.9. 2010).
     Podľa názoru otca Piera, mimoriadne nízka pôrodnosť pôvodných obyvateľov Európy a neobyčajne silná vlna moslimských prisťahovalcov s veľkými rodinami do Európy môžu viesť k tomu, že za niekoľko desiatok rokov veľkú časť európskeho obyvateľstva budú predstavovať moslimovia.
    Kňaz ako príklad uviedol, že každý rok sa pôvodné obyvateľstvo Talianska
zmenšuje o 120 000- 130 000 osôb kvôli početným potratom a rozvodom. Zároveň do tejto krajiny každý rok prichádza približne 200 000 prisťahovalcov, väčšinou moslimov, ktorých počet nezadržateľne rastie.
    Podľa otca Piera "noviny a televízne programy o tom nikdy nehovoria", no napriek tomu túto výzvu islamu "treba brať vážne."     Podľa názoru kňaza, kresťania v Európe prestali žiť podľa svojej viery, čím sa vytvorilo "duchovné prázdno", ktoré moslimovia "nebudú zapĺňať bez meškania."     Dadal, že "keď v kresťanskej Európe náboženský život prestane jestvovať a šíri sa ľahostajnosť, proti kresťanstvu a Cirkvi sa okamžite začína útočiť."
    Hovoriac o Taliansku, o. Piero poznamenal, že "ak sa pokladáme za kresťanskú krajinu, tak sa máme vrátiť ku kresťanskému životu." A to podľa jeho názoru, pomôže riešiť i demografický problém.
http://www.edrus.org/content/view/21738/53/

 

 

Mladičov dvojník zatknutý v Belgicku

U 67-ročného muža ide o belgického maliara
Belehrad/Sarajevo – Osoba podobná Ratkovi Mladičovi obžalovanému Haagským tribunálom, stále na úteku, bola podľa mediálnych správ zo štvrtka zo Sarajeva a Belehradu, zatknutá v Belgicku. Tomuto falošnému Mladičovi prišla na stopu belgická polícia na základe anonymného telefonátu v meste Sint-Truiden. V príprave na jeho skoré zatknutie bol 67 ročný muž niekoľko dní sledovaný políciou.
Tento bol neustále na uliciach zadržiavaný políciou a musel predkladať svoje preukazy, až bol dopravený na policajnú stanicu, citovali falošného Mladiča médiá. Až na policajnej stanici sa odhalil omyl.
Tento penzionovaný maliar nebol tak celkom bez akéhokoľvek kontaktu k priestoru bývalej Juhoslávie. Podľa jeho vlastných údajov žil pred 32 rokmi istý čas v Chorvátsku. Jeho priateľka je Srbka a on sám jazdí z času na čas jej autom so srbskou poznávacou značkou.
Pravý Mladič, ktorý bol Tribunálom OSN pre vojnové zločiny obžalovaný za genocídu v Srebrenici sa pravdepodobne skrýva v Srbsku. (APA)
Mladic-Doppelgänger in Belgien verhaftet              http://derstandard.at/1285199057525/Mladic-Doppelgaenger-in-Belgien-verhaftet

 

Antisemitský  = pravdivý ?
O škandál sa vo štvrtok na pôde OSN v New Yorku postaral iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád, keď vo svojom prejave na zasadnutí Valného zhromaždenia zmienil špekulácie, že za útokmi na USA z 11. septembra 2001 údajne stoja sami Američania a že ich cieľom vraj bolo pokúsiť sa zachrániť Izrael. Americké obete týchto útokov potom Ahmadínedžád prirovnal k obetiam irackej vojny.
Delegácia USA a niektorch ďalších okupovaných štátov, vrátane Slovenska, v reakcii na tieto tvrdenia podľa BBC okamžite opustili rokovaciu miestnosť. Spojené štáty vzápätí označili Ahmadínedžádove výroky za "hanebné".
Väčšina ľudí sa domnieva, že zodpovednosť za útoky z 11. septembra 2001 niesla americká vláda, povedal Ahmadínedžád podľa agentúry Reuters. Názor, že za samovražednými únosmi lietadiel, ktoré zasiahli obe veže newyorského Svetového obchodného centra a budovu Pentagonu, stála teroristická skupina, zastávali podľa Ahmadínedžáda väčšinou americkí vládni činitelia.
"Ten útok zorganizovali isté sily vnútri americkej vlády s cieľom pomôcť upadajúcej americkej ekonomike a s cieľom obnoviť kontrolu USA nad Blízkym východom v záujme záchrany sionistického režimu," povedal Ahmadínedžád. "Väčšina Američanov rovnako ako väčšina národov a politikov z celého sveta zdieľa tento názor," tvrdil iránsky prezident.
Okamžite po útokoch sa podľa Ahmadínedžáda naplno rozbehla propagandistická mašinéria; a vyvodil sa záver, že celý svet je vystavený obrovskému riziku - terorizmu - a že jedinou cestou k záchrane sveta bude rozmiestniť sily v Afganistane. Následne bol Afganistan okupovaný, a krátko na to aj Irak.
Všimnite si, prosím, povedal iránsky prezident: "Povedali, že 11. septembra zabili okolo troch tisíc ľudí, pre ktorých sme všetci veľmi smútili. Avšak v Afganistane a Iraku doteraz zabili státisíce ľudí a milióny ľudí zranili a vyhnali z domovov . A tento konflikt stále pokračuje a rozširuje sa. "
Spojené štáty Ahmadínedžádove výroky o útokoch z 11. septembra ostro odsúdili. "Namiesto toho, aby prezentoval snahy a dobrú vôľu iránskeho ľudu, rozhodol sa pán Ahmadínedžád opäť pre kecanie o podlých konšpiračných teóriách a pre antisemitské výpady, ktoré sú ohavné a šialené," zdôraznil podľa agentúry AFP hovorca americkej misie pri OSN Mark Kornblau.
Jeden z európskych diplomatov agentúre AFP povedal, že európske delegácie odišli z rokovacej sály na znamenie solidarity so Spojenými štátmi.
Hovoril aj o situácii Palestínčanov po 60 rokoch izraelskej "okupačné nadvlády". Palestínčanom podľa Ahmadínedžáda upierajú slobodu, bezpečnosť a právo na sebaurčenie, zatiaľ čo "okupanti sa tešia uznaniu". "Sionisti sa dopustili desivých zločinov na bezbranných ľuďoch počas vojen proti Libanonu a Gaze," tvrdil iránsky prezident a požadoval návrat palestínskych utečencov do ich niekdajších domovov.
Jednu pasáž svojho prejavu venoval Ahmadínedžád téme jadrovej energie, ktorá je predmetom sporov medzi Iránom a západnými štátmi. Tie podozrievajú Teherán, že pod pláštikom svojho údajne civilného jadrového programu sa snaží o výrobu atómovej zbrane, čo Teherán vytrvalo popiera.
Ahmadínedžád v prejave vyzdvihol jadrovú energiu ako čistú, lacnú a za dar z nebies, za jednu z najvhodnejších alternatív k obmedzeniu znečisťovania ovzdušia tuhými palivami. Jadrovú bombu potom označil za najhoršie nehumánnu zbraň, ktorú treba eliminovať. Navrhol v tejto súvislosti, aby bol rok 2011 vyhlásený rokom jadrového odzbrojenia.

Vratko a ...
http://spravy.pravda.sk/ahmadinedzad-spinil-na-usa-co-to-slo-aj-slovaci-na-protest-odisli-pxc-/sk_svet.asp?c=A100924_093429_sk_svet_p12

 

Nová ruská učebnica je vraj antisemitská  
Profesori moskovskej univerzity Alexander Barsenkov a Alexander Vdovin vypracovali novú učebnicu "Dejiny Ruska 1917-2009", kde sa pokúšajú ospravdelniť násilnú kolektivizáciu a hromadné zatýkania a popravy v 30-tych rokoch.  Stúpenci knihy hovoria, že je plná vlastenectva a lásky k domovine.  Ale kritici tvrdia, že učebnica ponúka pro-stalinské a antisemitské pohľady na sovietske a ruské dejiny.  
Autori uvádzajú, že za hromadnými zatýkaniami a popravami v 30-tych rokoch bol reálny strach z nepriateľov vo vnútri Sovietskeho zväzu. "Všetky tie milióny ľudí, ktorých sa nepríjemne dotkla politika sovietskej vrchnosti, predstavovali potenciál pre `piatu kolónu` a to neexistovalo len v predstavivosti", píšu.  Kniha sa takisto snaží rozumovo odôvodniť rozhodnutie Jozefa Stalina deportovať celé skupiny obyvateľstva, vrátane krymských Tatarov, Čečencov, Ingušov a Kalmykov na Sibír alebo do Strednej Ázie.  "Dôvodom pre ich premiestnenie bolo to, že boli nanajvýš hotoví kolaborovať s okupantmi alebo tu bolo podozrenie z takého úmyslu", tvrdí sa v knihe.  Západní historici a aj niektorí ruskí odborníci však túto teóriu zväčša
odmietajú.  
V knihe sa mimoriadne zdôrazňuje počet Židov v mocenských pozíciách v sovietskej kultúre a v médiách.  Tvrdí sa tu, že sovietska vrchnosť po II. svetovej vojne zabránila Židom zastávať popredné miesta kvôli tomu, že osoby židovského pôvodu"čoraz väčšmi sympatizovali so Západom, čo zvyšovalo pravdepodobnosť, že ich zneužijú pre záujmy americkej stratégie".  ...  
Telegraph: "Stalin-era repressions `justified` clamis new `anti-Semitic` Russian
textbook"  
http://www.telegraph.co.uk/news/worldenews/europe/russia/8007234/Stalin-era-repressions...

 

Holandsko ruší túru izraelských starostov, pretože sú medzi nimi aj osídlenci
Holandsko v nedeľu zrušilo túru skupiny izraelských starostov, pretože sa v nej nachádzali aj zástupcovia osídlení na Západnom brehu Jordánu.  
Profesionálna delegácia, financovaná židovsko-americkou charitatívnou organizáciou (Joint Distribution Committee), mala na budúci mesiac odletieť do Holandska a študovať tam verejnú politiku a miestnu vládu.  Ale keď holandské ministerstvo zahraničia zistilo, že akcie sa majú zúčastniť aj šéfovia mestských rád z Judey a Samárie - vrátane predstaviteľov osídlení Efrat a Kirját Arba na Západnom brehu Jordánu - rozhodli sa túru zrušiť.  
Jonathan Lis, Haaretz: "Netherlands cancels tour by Israeli mayors over settlers` presence"  
http://www.haaretz.com/newsw/diplomacy-defense/netherlands-cancels-tour-by-israeli-mayor...

 

Hosní Mubaraka zahanbila pred svetom úprava oficiálnej fotografie v egyptskej tlači
Sú tu takí, čo vedú a potom tí, čo nasledujú a egyptský denník Al-Ahrám je jasne toho názoru, že prezident Hosní Mubarak patri do kategórie tých prvých.   Keď ho nedávno zachytili na fotografii s izraelským a palestínskym predstaviteľom Benjamínom Netanyuahom a Mahmúdom Abbásom, ktorí kráčali po červenom koberci v Bielom dome za Barackom Obamom, bolo ľahké Potoshopom upraviť to.  A tak v utorok štátom riadený denník Al-Ahrám uverejnil fotografiu zo začiatku blízkovýchodných mierových rokovaní - ale Mubaraka umiestnili na čelo procesie.  
Na prerobenú fotografiu upozornil egyptský bloger Wael Chálil.  Fotografia okamžite vyvolala odozvu vo vibrantnej internetovej sieti egyptských opozičných aktivistov.  Odvtedy sa stále objavujú iné upravené fotografie 82-ročného Mubaraka - ako napríklad pristáva na Mesiaci, ako prekonáva svetový rekord v behu na sto metrov alebo ako víťaz Svetového pohára, držiaci vysoko nad hlavou hlavnú cenu. Táto kontroverzia sa dostavuje v čase, keď sa vláda hotoví na parlamentné voľby a keď sa klebetí, že tento autoritatívny predstaviteľ, ktorý už vládne Egyptu takmer tri desaťročia, je vážne chorý.  
"Myslím, že významné je to, že denník Al-Ahrám, hlásna trúba režimu, je veľmi
citlivý, akým spôsobom sa Mubarak v súčasnom ovzduší ukazuje na verejnosti", hovorí Wael Chálil.  Ľudia na tú fotografiu tak živo zareagovali preto, lebo to dobre vystihuje, ako v Egypte operuje vláda; kdekoľvek sa vynorí problém alebo nejaké zlyhania, jednoducho sa ich snažia zatušovať.  To môžete vidieť v tejto fotografii a na základe toho môžete vidieť, akým spôsobom riadia krajinu.  ...  
Jack Shenker a Haroon Siddique, Gurdian: "Hosni Mubarak left red faced over doctored red carpet photo"  
http://www.guardian.co.uk/world/2010/sep/16/mubarak-doctored-red-carpet-picture  

 

Hladinu západných ramien rieky Mississippi pokrýva hrubá vrstva mŕtvych rýb
Predstavitelia amerického mestečka Plaquemines Parish požiadali štátne orgány Louisiany , aby vyšetrili hromadné uhynutie v Bayou Chaland na západnom brehu rieky Mississippi.  Takisto žiadajú, aby príslušné orgány otestovali prostredie.  Ryby sa nachádzajú v oblasti, postihnutej ropnou katastrofou spoločnosti British Petroleum.V tlačovom vyhlásení prezidenta Plaquemines Parish Billa Nungessera sa uvádza, že "už sa nemôžu dívať na tie úhyny rýb".  Je potrebné uskutočniť ďalšie testy, aby sa zistilo, prečo ryby v toľkých počtoch umierajú.  Ak ide o nedostatok kyslíka, treba určiť príčinu.  Nedávny masívny úhyn rýb v St. Bernard totiž pripísali nedostatku kyslíka vo vode.  
Bob Warren, Fufor`s: "Huge fish kill reported in Plaquemines Parish"  
http://fufor.twoday.net/stories/8357085/  

 

Čilský teleskop vystreľuje laserový lúč "rovno do srdca Mliečnej dráhy"  
Veľmi veľký teleskop (VLT) Európskeho južného observatória vystrelil do kozmického priestoru laserový lúč, smerujúci rovno do srdca Mliečnej dráhy, aby vytvorili virtuálnu hviezdu, a tak mohli kompenzovať interferencie pozemskej atmosféry.  V skutočnosti však lúč vystrelili len do vzdialenosti 56 míľ.   Vďaka očnému klamu sa zdá, akoby sa novovzniknutá hviezda hviezda nachádzala v strede Mliečnej dráhy, ide však o bežne používanú techniku, ktorou posádka VLT prispôsobuje optický systém, pozostávajúci z nastaviteľných zrkadiel, kompenzujúcich rozostrenie, ktoré má na svedomí pozemská atmosféra.   Astronómovia používajú túto techniku, aby boli ich pozorovania ostrejšie.  Keď napríklad namieria teleskop do stredu Mliečnej dráhy, môžu lepšie monitorovať galaktické jadro, kde sa nachádza super-masívna čierna diera, obkolesená obiehajúcimi planétami, ktorá pohlcuje plyny a prach.   Space.com, io9: "A Chilean telescope fires into space to create a virtual star in the heart of the Milky Way"  
http://io9.com5640510/a-chilean-satellite-fires-a-laser-into-space-to-create-a-virtual-star-in...

 

Hľadá sa nebezbečný recidivista
Hľadá sa mimoriadne nebezečný recidivista za zločiny spáchané na slovenskom národe:

 



 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.|