ProtiPrúdu
Nezávislý internetový spravodaj

V časoch všeobecnej lži je hovorenie pravdy revolučným činom. G. Orwell  
www.prop.skŠpióni, ktorí pretlačili vojnu

 

GUARDIAN.co.uk
Podľa bývalých predstaviteľov Bushovej vlády všetky spravodajské a obranné zdroje, vysoko postavené osoby vytvorili tieňovú agentúru pentagónskych analytikov, v ktorej sa nachádzali predovšetkým ideologickí amatéri, ktorých cieľom bolo sekundárne overovať CIA a jej vojenskú odnož DIA. (Defence Intelligence Adency)
Agentúra, ktorá sa volala Úrad pre zvláštne (špeciálne )plány (Office of Special Plans - OSP) založil minister obrany Donald Rumsfeld a fungovala pod patronátom tvrdej línie neokonzervatívcov na vrcholných priečkach vlády.

Táto ideologicky poháňaná sieť fungovala ako tieňová vláda, bola mimo oficiálne výdavky a mimo kongresovú kontrolu. Ukázala sa však byť dostatočne silná na to, aby vyhrala nad ministerstvom obrany a CIA v snahe pretlačiť vojnu.
Po 11. sa septembri Rumsfeld a jeho zástupca Wolfowitz pokúšali zahrnúť Irak ako súčasť vojny proti terorizmu. Keď založená agentúra (OSP) nezistila nič, bolo jej povedané, aby sa viac snažila.

OSP mala prístup k obrovskej databáze prvotných ("surových") výzvedných správ. OSP tiež prijala množstvo rád od Irackého národného kongresu a iných opozičných skupín, na ktoré sa pozerala CIA a ministerstvo zahraničia so značným skepticizmom.
Boli to hory dokumentácie, cez ktoré bolo nutné prejsť. OSP mala menej ako 10 pracovníkov na plný úväzok a tak boli najatí ďalší členovia - prechodní "konzultanti." Boli medzi nimi právnici, úradníci a ľudia z rôznych pravicových "think - tankov". Len málo z nich malo skúsenosti v spravodajských službách.

John Pike , analytik z think - tanku globalsecurity.org povedal, že zmluvy sú vlastne "spôsobom ako naplniť izbu svojimi priateľmi."
"Prechádzali cez informácie a vybrali si z nich tie, ktoré sa im páčili," vraví Gregory Thielmann, predstaviteľ spravodajských služieb ministerstva zahraničia. "Celá vec bola bizardná. Minister obrany mal celú obrovskú spravodajskú agentúru a on ju obišiel."

V skutočnosti bola práca OSP pre DIA a Pentagon úplným tajomstvom.
"Dobrou analógiou je ľadovec," povedal vysoko postavený úradník, ktorý viedol plánovania irackej vojny. "Nikto z vojska o nich nepočul, nikto s nimi nič nediskutoval alebo ich nevidel."

Civilné agentúry mali podobný dojem. "Ich prítomnosť bola zahalená," vraví Thielmann. "Za normálnych okolností keď zozbierate dôkazy, zídu sa všetky agentúry a konzultujú ich. OSP sa nikdy takýchto stretnutí nezúčastnila."

Kongresman demokratickej strany David Obey, ktorý vyšetruje OSP povedal: "Úrad bol obvinený zo zbierania správ mimo normálny spravodajský aparát. V skutočnosti sa o niektoré informácie, ktoré dostali vôbec nepodelili so spravodajskými službami a v mnohých prípadoch boli predané priamo Úradu pre národnú bezpečnosť a prezidentovi."
OSP bola otvorená a mala napojenie nielen na irackú opozíciu, ale mala tiež blízke putá so Šaronom v Izraeli.

"Nikto, kto prišiel do Pentagonu z Izraela neprešiel normálnou procedúrou," povedal jeden zdroj, ktorý má na starosti návštevy. Namiesto toho dostali oprávnenie od pána Feitha bez toho, aby museli vyplniť všetky formuláre.

Výmena informácií utužovala dlhotrvajúce priateľstvo medzi pánom Feithom, washingtonskými neokonzervatívcami a izraelskou stranou Likud.
V roku 1996 Richard Perle, dnes významná postava v Pentagone, slúžil ako poradca predstaviteľa strany Likud Benjamina Netanyauha. Vo svoje správe nazvanej A Clean Break: A New Strategy for Securing the Realm vtedy uviedol, že Sadám musí byť zničený a režimy Sýrie, Libanonu, Saudskej Arábie a Iránu musia byť zhodené alebo destabilizované kvôli bezpečnosti Izraela.

Vplyv Izraela bol najzreteľnejšie vyjadrený v správe v americkej tlači, ktorá tvrdila, že zakázané zbrane sa nenašli v Iraku preto, lebo boli prepašované do Sýrie. Spravodajské zdroje potvrdili, že táto správa vyšla z úradu ministerského predsedu Izraela.
S prípravou Busha na voľby je pravdepodobné, že si zvolí možnosť ospravedlňovania namiesto toho, aby potvrdil vážnosť problému a vyhodil týchto lojalistov. V tom prípade bude však veľmi ťažké získať znovu dôveru v spravodajské služby, na ktorých Biely dom založil svoje rozhodnutia a svetová veľmoc bude riskovať pohyb vpred poloslepo, neschopná rozlíšiť skutočné hrozby od preludov.

GUARDIAN - The spies who pushed for war
http://www.guardian.co.uk/Iraq/Story/0,2763,999737,00.html´

Súvisiace články: (len mainstreasmové médiá)
Similar articles:
(only maintream media)

 

Späť na hlavnú stránku