:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Sú lepšie sochy ako Svätoplukova

17.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

 ...ako už vieme, náš milovaný vysokovzdelaný "predseda parlamentu" tuho uvažuje o likvidácii sochy kráľa Svätopluka z Hradu. Z jeho  vysokointelektuálnych výrokov o tejto soche aj najsprostejší facebooker pochopí, že socha nevyjadruje vlastne nič iné ako prepojenie Svätopluka s Ficom, Gašparovičom a Paškom.

Ba ešte horšie - spojenie Svätopluka s Hlinkovou gardou. A to sa ešte nevyjadril k tomu, kto sochu Svätopluka spáchal. Ba ani k faktu, o ktorom tento náš slovenský Cicero bol v jednej rakúskej reštike Rakúšanov poučiť, že Svätopluk vlastne písal latinkou a v cyrilike iba škaredo nadával (a dokonca im povedal ako).

Takže sa mu skrátka Svätopluk nepáči teda "Svätopluk esse delendam!" (musí byť zničený). A preto už zostavil komisiu, ktorá nám sprostejším všetko polopate vysvetlí.

No a tak Svätopluk pravdepodobne poputuje z Hradu do depozitu pod Hradom ku Stalinovi, Gottwaldovi, kde sa nachádzajú aj ostatné bratislavské sochy. Ale nebol by to náš prenikavým rozumom obdarený predseda parlamentu keby s týmto skončil. Do análov sa náš obdivovaný Ríšo určite zapíše tým, že Svätopluka vraj  čoskoro nahradí sochou "Hrdina našich čias" alebo "Príbeh ozajstného človeka".

Pozor, ale nie v komunistickom ale v modernom ponímaní! A to: ako figurálne stvárnenie mladého muža z bronzu, ktorý v ošúchaných rifliach sedí uprostred asi 20 miliónov eur a už z diaľky na ňom zreteľne vidno, ako veľmi z nich nechce ani cent. Ide o vskutku
geniálne rozhodnutie, lebo socha bude mladých ľudí dojemne povzbudzovať k nekorupčnému správaniu. 

Ale možno by sa to dalo ešte vylepšiť napr. nejakou "dúhovou" postavou nežného holiča, najlepšie súčasne konzumenta marihuany. Tu treba rázne odmietnuť - ako celkom neprijateľné a priam provokatívne návrhy KDHákov o súsoší heterosexuálnej rodiny. No fuj!

Nie je zlý ani návrh Ferinka Šebeja (t.č. z Hídu) na sochu "Neznámeho zamatového revolucionára s jarmulkou".  No mohol by to byť problém,  pretože všetci títo zamatoví revolucionári sú dnes už dobre známi. 

Ako kompromisný návrh by mohlo zožať mohutný úspech súsošie "Známa celebrita", stvárnená ako TV-moderátorka so zástupom tisícky jej intímnych partnerov na spôsob čínskej terakotovej armády.

V samotnom meste by zostala iba socha neškodného blázna Schone Náciho,  o ktorom doteraz nikomu nedošlo, že už podľa mena musel byť nacista, tak ako náš milovaný Ríšo jasnozrivo usúdil, že Svätopluk je podozrivý z členstva v Hlinkovej garde ...

 


čp

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|