:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Ťažká hlava z odľahčenej politiky

15.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 „La politica e bella (Politika je krásna.),“ šepká na smrteľnej posteli pastier Cicco Torrenu-evo. Celé kino sa hniezdi a pochechtáva. Pietna atmosféra dojímavého momentu vo filme Baaria je fuč. Režisér Giuseppe Tornatore, pochopiteľne, nerátal so slovenským publikom, ktoré predsa len berie tieto veci s istým nadhľadom. A svoj záujem, predovšetkým v letných mesiacoch, pochopiteľne, často delí najmä medzi zaváranie ovocia a last-minute zájazdy.
V slovenskej politike sa však uhorková sezóna nekoná. Zatiaľ čo topíme nakladačky v octo-vom náleve, prichádza odvodová (mini)reforma, schvaľovanie programového vyhlásenia vlády, idea privatizácie Carga... Všimne si to niekto popri detektívke okolo Ficovej busty a frmole pod bronzovým Svätoplukom?

Pseudopolitické tančeky a mediálne udalosti okolo monumentov zaváňajú čímsi maďarským. Nejde o to, že každá zo sôch s južnými susedmi nejakým spôsobom súvisí. (Spomeňme si na predvolebné hodené rukavice typu Cyril a Metod, Svätý Štefan či trianonský stĺpik na moste v Komárne. Alebo na čerstvú „kauzu“ údajnej heraldickej príbuznosti Svätoplukovho dvojkríža s fašistickými symbolmi Slovenského štátu, horthyovského Maďarska a nacistického Nemec-ka.) Je to skôr účinný recept na odvádzanie pozornosti verejnosti k žabomyším vojnám, často s národnostným podtónom. Odkukaný možno práve od Maďarov.

Hry, ktoré zabavia občanov, aby si nevšímali, že im z vrecka mizne chlieb, sa totiž (aj) na juh od Dunaja úspešne hrajú už nejedno volebné obdobie.

Kým uprene sledujeme mlátenie demonštrantov (a prázdnej slamy populistických rečí) pod zdvihnutým mečom veľkomoravského kniežaťa, sotva sa zároveň pozeráme politikom na prsty. Pri zavádzaní nepopulárnych opatrení – pri vláde strán, ktorých ideovú ponuku väčšina voličov odmietla, ťažko pôjde o niečo iné – je to v podstate podmienka udržania moci.

A tí, čo prekukli zastieracie manévre? Ak zostanú v menšine, môžu mať z odľahčenej politiky akurát ťažkú hlavu. Aj v prípade, že nie je kovová a nemeria do pol chlapa ako Ficova.

 


Eva Blažeková
http://www.noveslovo.sk/clanok.asp?id=19255&cislo=33/2010

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|