:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

Teraz už zdania aj vzduch, čo dýchame?

04.10.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

 
Americký pokrokový básnik Edward Estlin Cummings v roku 1962 predvídal, že prirodzený poriadok sa zmení, čo bude pre životné prostredie a pre ľudstvo predstavovať katastrofu.  A mal pravdu: nový výskum prezrádza, že planéta Zem stráca kyslík a to veľmi rýchlo.  

Daň za plyn sa zajtra rozrastie aj na daň za vodu a eventuálne, áno, aj na zdanenie vzduchu, ktorý dýchame.  V básni "Keď hady žiadajú o právo zvíjať sa" predpovedal svet, v ktorom "hady žiadajú o právo zvíjať sa, kde "slnko zasahuje Zem, aby sa nadobudlo existenčné minimum" a "každá vlna sa podpisuje na vybodkovanú čiarku, inak sa oceán zruší", končiac tvrdením, že keď ľudstvo začne nadobúdať kontrolu nad prírodou, konečne budeme môcť uveriť, že človek už prestal byť zvieraťom.  

Žiaľ, zdá sa, že k tomuto už došlo - ani nie 50 rokov, odkedy Cumming napísal tieto slová.  Nový americký výskum Terrencea Ayma (http://www.helium.com/items/1965918-keeling-curve-co2-and-loss-of-atmospheric-oxygen) prichádza s údajmi, ktoré poukazujú na alarmujúci trend: na Zemi sa stráca kyslík.

Aymov článok "Ohromení vedci varujú, že vo svete sa môže stratiť vzduch, vhodný na dýchanie" poukazuje okrem iných hodnoverných vedeckých údajov aj na výsledky výskumu prof. Ralpha Keelinga zo Scrippsovho inštitútu, ktorý prišiel s metódou "Keeling Curve", ktorou merajú trendy meniaceho sa množstva kyslíka v atmosfére.  Pravdou je, že množstvo tohto pre život dôležitého plynu sa teraz znižuje.  

V článku sa tvrdí, že kyslík, o ktorý kedysi nebola núdza, predstavoval predtým tretinu atmosféry (teraz len 19 až 21 %) a ktorý bol zodpovedný za to, že niektoré druhy zvierat boli veľmi veľké, teraz dosahuje také nízke hodnoty, že sa vo svete vytvárajú mŕtve zóny, kde už kyslík nemôže podporovať život; také zóny boli objavené v oceánoch a medzitým sa rozrástili na 4,5 miliónov kilometrov štvorcových, čo je polovica Spojených štátov amerických.  Výskum Terrencea Aysa ukazuje, že mŕtve zóny
sa rozširujú a že to môže v blízkej budúcnosti viesť ku zníženiu hladiny kyslíka o 20 %.  

 


(krátené)  
Timothy Bancroft-Hinchey, Pravda: "Now they will start taxing the air we breathe?"  
http://english.pravda.ru/science/earth/29-09-2010/115123.oxygen_disappering-0

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.|