:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Tiché pohyby - samovraždy v americkej armáde

23.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

 
Deje sa to v izolácii a v tajnosti, medzi tými vojakmi, ktorí bojujú alebo ktorí bojovali vo vojnách Georgea W. Busha a Baracka Obamu.  Jún bol najkrutejším mesiacom.  32 vojakov sa zastrelilo - väčší počet, než v hocijakom mesiaci počas vojny vo Vietname. 

Jedenásť už nebolo v aktívnej službe a sedem slúžilo v Iraku alebo v Afganistane.  Toto sú oficiálne údaje (http://www.defense.gov,  07/10/1915).  245 vojakov sa sami pripravili o život a toto číslo sa toho roku značne zvýši.  145 spáchalo samovraždu v prvom polroku a 1713 sa o to neúspešne pokúsilo.  Ten počet je oveľa vyšší, než počet samovrážd v americkej civilnej populácii.  

Hovorca armády Tim Embree 25. februára vypovedal pred kongresovým výborom pre záležitosti veteránov.  V mene 180 000 amerických veteránov a vojakov slúžiacich v Iraku a v Afganistane (IAVA) konštatoval, že ich vyslali bojovať dvojaký boj.  "Vlani vlastnými rukami zahynul väčší počet vojakov, než koľko padlo v Afganistane v boji", povedal.  A ten počet pritom nezahŕňa tých, čo už zo služby stihli vystúpiť. 

Takí sa už nachádzajú mimo systému a ich smrť sa často opomína.  Akoby ani neboli ľudskými bytosťami, ale len materiálom, ktorý možno po použití odhodiť.  Americkí vojaci sa vracajú do krajiny, kde stúpa nezamestnanosť a podľa prieskumu IAVA, 14,7 % z nich nemá zamestnanie, čo je o 5 % viac, než v civilnej populácii a je tu čoraz väčší počet takých, ktorí stratili dom.  Podľa správy Národnej koalície pre osoby bez domova, 33 % žije na ulici a pol miliónu hrozí bezdomovectvo vďaka nedostatku oficiálnej pomoci. (http://www.nchv.org,  September 2009).  

Paradoxne, prezident Obama v pondelok povedal na stretnutí invalidných veteránov v Atlante, že jeho vláda robí všemožné, pokiaľ ide o prevenciu samovrážd a iných neduhov v súvislosti so službou v armáde, čo pozostalí tých, ktorí zomreli v dôsledku samovraždy, pokladajú za číre pokrytectvo.  ...  

 


Juan Gelman, Pravda: "Silent Moves: Military Suicide"  
http://english.pravda.ru/hotspots/conflicts/114657-silent_moves_military_suicide-0  

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|