:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Turecko vytvorí vlastnú vyšetrovaciu komisiu - Ankara reaguje na izraelský postup

15.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 


Ankara – Turecko zriadilo, tak isto ako Izrael, vlastnú vyšetrovaciu komisiu ku krvavému útoku izraelskej armády koncom mája na pomocnú flotilu pre Gazu.

Táto "národná vyšetrovacia a rešeršná komisia", ktorá je podriadená úradu predsedu vlády Recep Tayyip Erdoganovi, má predložiť správu vyšetrovaciemu grémiu vytvorenému generálnym tajomníkom OSN Ban Ki-moonom, vyhlásilo turecké ministerstvo zahraničia vo štvrtok v Ankare. Príslušníci izraelskej elitnej jednotky "Shayetet 13" usmrtili pri operácii komanda 31. mája, v medzinárodných vodách, na palube lode „Mavi Marmara“ 8 tureckých aktivistov solidarity s Palestíncami a jedného americko-tureckého občana s dvojitým občianstvom.

K tureckej komisii patria zástupcovia ministerstiev zahraničia, justície, vnútra a námorníctva. Turecko žiadalo medzinárodné vyšetrovanie Spojenými národmi, odvolalo svojho veľvyslanca z Izraela a uzavrelo svoj vzdušný priestor pre izraelské vojenské letectvo. Turecká vláda žiada ospravedlnenie Izraela, ako aj odškodňovacie platby pre pozostalých obetí útoku.

Hrozba bojkotu komisie OSN
Šéf izraelskej vlády Benjamin Netanyahu hrozí bojkotom komisie OSN, ktorá je vedená novozélandským ex-premiérom Geoffrey Palmerom. Jeho krajina nepripustí, aby vyšetrovatelia OSN vypočúvali izraelských vojakov. Aj Rada pre ľudské práva OSN necháva vyšetriť útok na flotilu, ktorá mala palestínskemu obyvateľstvu žijúcemu v Izraelom uzavretom pásme, humanitárnu pomoc.

Izrael sám vytvoril komisiu, ktorá je vedená bývalým sudcom najvyššieho súdneho dvora Jaakovom Tirkelom. Ako "medzinárodní pozorovatelia" boli prizvaní severoírsky politik a nositeľ Nobelovej ceny mieru David Trimble a kanadský právnik a ex-vojenský prokurátor Ken Watkin. Päťčlenná komisia nemá žiadne oprávnenia vysloviť akékoľvek sankcie.

Netanyahu v pondelok vypovedal pred komisiou zriadenou jeho vládou a pritom vyjadril podozrenie, že Turecko mohlo tento konflikt s Izraelom hľadať. Izrael sa pokúšal primäť vládu v Ankare, aby zabránila vyplávaniu pomocnej flotily. Avšak ako sa blížil termín, ukázalo sa, že diplomatické snahy nebudú mať úspech. Zrejme Turecko nepovažovalo potenciálne zrážky medzi aktivistami a izraelskou armádou za protichodné svojim záujmom, tvrdil Netanyahu. (APA)

 


Türkei bildet eigene Untersuchungskommission Ankara reagiert auf israelische Vorgehens-weise
http://derstandard.at/1280984569659/Tuerkei-bildet-eigene-Untersuchungskommission

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|