:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

USA sa vyhrážajú Rakúsku vízovou povinnosťou  

03.10.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

Ako charakterizuje priložený článok z rakúskej tlače, suverénne štáty zvažujú kroky, ktoré by mohli nejakým spôsobom poškodiť ich občanov. Je to tak aj v prípade poskytovania citlivých údajov o občanoch, aj keď sa na prvý pohľad zdá, že ide o reciprocitu. Aj my sme s veľkou slávou zvestovali zrušenie vízovej povinnosti pre našich občanov pri cestách do USA. Nikde ale nebola zmienka o tom, čo za to! Na rozdiel od Rakúska a iných štátov EÚ, naša vládna reprezentácia vzorne akceptovala všetky požiadavky americkej strany (veď ako ináč!) o únikoch tlači ani nehovoriac!

 

Rokovania a ultimátum: Washington si želá prístup do rakúskych policajných počítačov. V internom liste stanovili Američania „deadline“ do 31. decembra 2010.

Viedeň. Kto chce cestovať do USA, musí vyplniť dotazník a zaplatiť poplatok 14 dolárov v hotovosti. Ak to nedopadne dobre, môžu byť prípravy na cestu do Spojených štátov od 1. januára 2011 výrazne drahšie: hrozí znovuzavedenie vízovej povinnosti pre rakúskych štátnych občanov. Podľa druhu víza pritom  vzniknú náklady medzi 140 a 390 US dolárov.

Dôvodom je želanie Washingtonu, získať prístup k rakúskym policajným počítačom. Ak by sa Viedeň vzpieral, visí vo vzduchu vylúčenie z programu Visa Waiver Programm (VWP).
Prvý raz informovala v marci 2009 „Die Presse“ o tejto hádke. Veľvyslanectvo USA označilo vtedy tento prípevok v liste všetkým redakciám ako „lživý“ a „nesprávny“, a zvolalo na „vysvetlenie“ tlačovú konferenciu.

Úrad rakúskeho kancelára to však vidí zásadne inak. V jednej aktuálnej odpovedi na parlamentárnu otázku Zelených napísal Werner Faymann, že „účasť na  ,Visa Waiver‘-programe USA (,bezvízový vstup‘) je prepojený z dodatočnými požiadavkami na informačnú výmenu“.

Problém právna bezpečnosť

Američania nazývajú túto požiadavku skratkou PCSC, ktorá predstavuje program menom „Preventing and Combating Serious Crime“. Tento vznikol ešte za éry Bushovej vlády ako reakcia na 9/11. VWP-partnerské krajiny USA majú poskytovať prístup k databankám DNA, databázam odtlačkov prstov a v ďalšom identity podozrivých a odsúdených previnilcov. V praxi chcú US-úrady zasielať „online“ dopyty do Rakúska, či sú tu registrované profily DNA, alebo na mieste činu nájdené odtlačky prstov. Pri kladnom výsledku by v druhom kroku boli odovzdané meno a identita podozrivého.

Je to nástroj, ktorý vysokopostavení úradníci v Spolkovom kriminálnom ústave považujú za „fundamentálne dôležitý“, pretože aj Rakúsko obdrží prístup k US-dátam. Len keby tu neboli problémy s ochranou údajov. Štandardy v Rakúsku sú totiž vyšie, ako tie v USA. Minimálne to tak vidí Rakúsko.

Osoby, ktoré by sa v Rakúsku neprávom dostali do policajnej databanky, majú právo na vymazanie svojej registrácie. Ak sa raz dáta dostanú do USA, stráca sa tu v krajine právnou cestou realizovať tento nárok. Američania síce zdôrazňujú, že sa o takúto záležitosť postará špeciálny „privacy officer“, tento je ale de facto vládny úradník, ktorý môže, ale nemusí výmaz, alebo korektúru urobiť. Právny nárok neexistuje.

Justičný hovorca Zelených Albert Steinhauser preto dúfa na odvážne vystupovanie Rakušanov. „Dobrá spolupráca polície je dôležitá. Ak by sa to ale stavalo na náklady bezúhonných, bolo by znovuzavedenie vízových povinností pre cestujúcich do USA menším zlom.“

„Agresívny tón“ USA

Existujú totiž krajiny, ktoré sa USA postavili. Minimálne sa o tom píše v internej analýze Ministerstva zahraničia, ktorú ma „Die Presse“ k dispozícii. Pre Holandsko je zmluvný text PCSC v súčasnej forme „neakcepovateľný“, v Nemecku blokuje tento proces Spolková rada a Spolková krajina Hamburg. Francúzsko sa dokonca sťažovalo na „agresívny tón“ Američanov a vyslovilo členským štátom EÚ jasné odporúčanie, „v žiadnom prípade unáhlene pristupovať na US-požiadavku“.

Tlak na Rakúsko je veľký. V jednom liste republike (ktorý má „Presse“k dispozícii) je  možné jednoznačne čítať: „The deadline for Austria for compliance with the information sharing requirements is Dec. 31, 2010.“ Ministersto zahraničia potvrdilo na dopyt tento časový rámec, nechalo sa však počuť, že tento termín nie je vytesaný do kameňa, ak okolo konca roku bude aktuálny dobrý výsledok rokovania.

Zámerom USA bolo, utajiť rokovania s Rakúskom. Mala byť zamedzená verejná debata o rokovacích metódach. To vyplýva s jedného ďalšieho dokumentu týchto aktov. 8. júna 2010 informoval  rakúsky veľvyslanec vo Washingtone, Christian Prosl, Viedeň o tom, že Štátny Department očakáva rokovania, pri ktorých nebudú žiadne „úniky na tlač“.

Veľvyslanectvo USA vo Viedni nechcelo odpovedať na otázky k znovuzavedeniu vízovej povinnosti a podalo nasledujúce stanovisko: „Rozhovory prebiehajú veľmi produktívne a robíme pokroky. Pevne veríme, že prebiehajúce rozhovory budú úspešné a tieto nebudeme viac charakterizovať.“

 


Andreas Wetz (Die Presse)
USA drohen Österreich mit Visapflicht 
http://diepresse.com/home/panorama/welt/597921/print.do

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.|