:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Wikileaks - 90.000 tajných dokumentov odhaľuje alarmujúci stav v afgánskej vojne

01.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 

 

 

Po skoro deviatich rokoch vojny v Afganistane strácajú USA a ich spojenci, podľa tajných vojenských správ, dramaticky pôdu voči  Talibanu. Bezpečnostná situácia je, podľa informácií z viacej, ako 90.000 zväčša tajných dokumentov  pre medzinárodné ochranné jednotky ISAF, prekérna. Zverejnenie týchto dokumentov na internetovej platforme Wikileaks odhalilo početné tajné procesy v afghánskom nasadení. Informácie pochádzajú z amerických vojenských databánk a dokladujú, že v tajných operáciách bolo veľa nezdarov.

Podávajú aj vysvetlenie k doteraz neznámym prípadom mylných usmrtení civilistov pri akciách amerických kománd. Podľa želania medzinárodného spoločenstva, malo by vedenie Afganistanu od konca 2014 samé zabezpečovať bezpečnosť krajiny.

Reakcie: USA rozhorčené, Nemecko chce preskúmať, Briti správu bagatelizujú
Podklady boli najprv prihraté internetovej platforme Internetplattform Wikileaks. Wikileaks zbierala tajné oficiálne dokumenty z anonymných zdrojov, aby neprístojnosti zverejnila. Poradca pre národnú bezpečnosť prezidenta Baracka Obamu, James Jones, je rozhorčený. "USA čo najostrejšie odsudzujú zverejnenie tajných informácií jednotlivcami a organizáciami, pre ktoré je život Američanov a ich spojencov ohrozený a ohrozená je aj národná bezpečnosť."Podľa informácií AP nie je si vláda USA istá, odkiaľ dokumenty pochádzajú.

 „Najrozsiahlejší opis vojny"
Der "Spiegel" oznámil, že podklady ukazujú vojnu z bezprostredného pohľadu amerických vojakov. Ide napríklad o nasadenie Task Force 373, elitnej jednotky. Táto je špecializovaná na to, cielene eliminovať vrcholných Talibancov. Dokumenty dávajú aj odpovede o obetiach medzi civilistami pri týchto komando-akciách. Mnoho týchto prípadov neúmyselných usmrtení civilistov boli doteraz utajovaných, píše londýnsky "Guardian".

Zakladateľ Wikileaks, Julian Assange povedal pre "Spiegel": "Tento materiál vrhá ostré svetlo na každodennú brutalitu a biedu vojny. Zmení to verejnú mienku, aj mienku ľudí s politickým a diplomatickým vplyvom." Celkove zatieňuje materiál doteraz všetko, čo bolo o vojne v Afganistane povedané. "Tieto dáta sú najrozsiahlejším opisom vojny, ktorý kedy existoval v priebehu bežiaceho ozbrojeného konfliktu (...)." Assange ubezpečil, že celý materiál bol pred zverejnením preskúšaný na možné ohrozenie vojakov v nasadení.

Podľa "Spiegelu" robí elitná jednotka menom Task Force 373 v Afganistane cielene poľovačku na údajných Talibancov a iných povstalcov. "Veľmi často sa prenecháva na lovcov, či cieľovú osobu zadržia, alebo usmrtia", píše spravodajský magazín na svojej internetovej stránke. Stále znova dochádza  ku katastrofálnym omylom. Tak sa napríklad píše v jednej správe z júna 2007, že pri jednom raketovom útoku na školu Koránu, bolo namiesto hľadaného funkcionára Al-Kaidy, zabitých sedem detí. 300 vojakov tejto Task Force 373 sú ubytovaní v nemeckom tábore v Mazar-i-Sharif. Špeciálna jednotka stojí pod priamym velením ministerstva obrany USA. Podľa "Spiegelu" je situácia nemeckých vojakov na doposial skôr kľudnom severe hrozivá, pretože počet bojových stretov a útokov drasticky narástol.  

Pakistanská tajná služba podporuje Taliban
Zverejnené tajné dokumenty ukazujú, že pakistanská tajná služba ISI je "zrejme najdôležitejší mimoafghánsky pomocník Talibanu". Jeho agenti sú pritom, keď sa povstalci stretajú pri vojnovej porade a dokonca prideľujú rozkazy na vraždy, napríklad proti afghánskemu prezidentovi Hamidovi Karzaiovi.

Táto Inter-Services Intelligence (ISI) je pakistanská najmocnejšia tajná služba. Formálne je podriadená predsedovi vlády, de facto funguje pod vedením pakistanských ozbrojených síl ako štát v štáte. Od  septembra 2008 stojí na špici vojenskej tajnej služby generál Ahmed Shuja Pasha, ktorému je pripisovaná centrálna moc nad osudmi 167 miliónov obyvateľov tejto atómovej mocnosti.
Západ ISI viackrát vyčítal, že hrá dvojakú hru a podporuje Taliban v Afganistane – hoci je Pakistan jasným spojencom USA vo vojne proti teroru a ISI pomáhala pri zatknutí  Khalida Sheikha Mohammeda, ktorý sa sám označil za osnovateľa útokov z 11. septembra. 

ISI však pomáhala aj v 80-rokoch, s americkými peniazmi dodávať islamských bojovníkov do Afganistanu, ktorí nakoniec vyhnali sovietske jednotky; ISI podporovala Taliban, keď od 1996 až 2001 vládol v Afganistane a poskytoval úkryt pre Osamu bin Ladena.
V jednej štúdii London School of Economics (LSE) z polovice júna sa píše, že ISI dodáva Talibanu peniaze, zbrane, ako aj výcvik a poskytuje mu ochranu. Vykonáva "rozsiahly vplyv" na strategické rozhodnutia a nasadenia povstalcov. Tak afghánska vláda, ako aj jednotky NATO v Hindukuši sú na stratenej varte, pokiaľ Pakistan zásadne nezmení svoj postoj k povstalcom.


Wikileaks-Veröffentlichung - 90.000 Geheimpapiere enthüllen alarmierende Lage im Afghanistan-Krieg 
  http://derstandard.at/1277338912488/Wikileaks-Veroeffentlichung-90000-Geheimpapiere-enthuellen-alarmierende-Lage-im-Afghanistan-Krieg

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|