:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Záchrana Grécka: Slovensko neplatí, bude Nemecko vyrovnávať?

15.08.2010
www.prop.sk
www.protiprudu.info

 


Ako doteraz jediná krajina Eurozóny odmietlo Slovensko finančnú pomoc pre Grécko. Komisia EÚ hovorí o „porušení solidarity“. Merkelová si chce s predsedníčkou vlády Radičovou osobne „pohovoriť“.  

Spolková kancelárka Angela Merkelová chce osobne rozprávať so slovenskou predsedníčkou vlády, Ivetou Radičovou o odmietnutí úverovej pomoci pre Grécko. Rozhodnutie slovenského Parlamentu bude témou pri Radičovej nástupnej návšteve 25. augusta v Berlíne, povedal hovorca vlády Steffen Seibert pre Financial Times Deutschland (piatkové vydanie).

Spolkovej vláde je veľmi ľúto, že sa Slovensko nechce držať svojich uzatvorených povinností voči iným štátom s Eurom. „Každý musí vedieť, že aj on môže byť niekedy odkázaný na solidaritu iných“, povedal Seibert. Účasť Slovenska na fonde stability finančného trhu (EFSF) bolo naproti tomu veľmi privítané.

Parlament v Bratislave rozhodol v stredu, so 79 z 150 hlasov, že sa nezúčastní na núdzových úveroch pre Atény. Tým nasledovali poslanci novú predsedníčku vlády Ivetu Radičovú, ktorá sa rozhodla ináč, ako predchádzajúca vláda, teda proti pomoci. Podiel Slovenska na celkove 110 miliardovom pomocnom balíku mal predstavovať 800 miliónov Euro.

Kritici sa teraz obávajú, že aj iné krajiny môžu nasledovať príklad Slovenska a svoje prijaté povinnosti vo veci záchrany Grécka nedodržia. To by znamenalo, že automaticky stúpne podiel Nemecka.

Naviac sa v návrhu zákona o Gréckom-Bailout píše, že krajiny eurozóny sú oslobodené od dávky solidarity, ak sa samé už nevedia tak výhodne refinancovať, ako poslali svoje úvery do Atén, (teda k 5 %).

Tým je úplne jasné, že v budúcnosti môžu vypadnúť aj ďalšie krajiny, ako napríklad Írsko, Portugalsko, - pravdepodobne aj Španielsko, Taliansko a eventuálne nakoniec aj Francúzsko. Ako bude Nemecko reagovať na tento Worst Case, je úplne nejasné. Jednoznačne je jasné, že ľudia nie sú ochotní, financovať hlavný podiel na záchrane hocakej Euro-krajiny.

 


GR-Rettung: Slowakei zahlt nicht, Deutschland gleicht aus?
http://www.mmnews.de/index.php/wirtschaft/6202-gr-rettung-slowakei-zahlt-nicht-deutschland-gleicht-aus

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|