:: www.prop.sk
:: ww.protiprudu.info

CITÁTY
 

Zišla katolícka cirkev z cesty?


17.01.2010

 

Uvádzame nekomentované vyjadrenia z tlače ohľadne nedávnej kauzy. Cieľom je diskusia, ktorá bola k článku priradená, v ktorej však nebudeme tolerovať akékoľvek vulgarizmy, osobné útoky a vyjadrenia mimo tému. Zaujíma nás názor propákov na situáciu v katolíckej cirkvi, najmä od II. vatikánskeho koncilu.
prop.sk

 

Takýto prípad Slovensko ešte nezažilo. Traja mladí kňazi vyzvali biskupov zrieknuť sa údajných bludov, ktoré vyznávajú. Tvrdo napadli aj mužské rehole a katolícke hnutie Fokoláre. Všetci traja boli v krátkom čase exkomunikovaní. O kauze je informovaná už aj Svätá stolica.

Arcibiskup Bratislavskej arcidiecézy Stanislav Zvolenský exkomunikoval kňazov Stanislava Cigánka a Martina Chlebeka za herézu. Obaja sú kňazmi Bratislavskej arcidiecézy od júna 2009, kedy boli vysvätení.

Stanislav Cigánek a Martin Chlebek, spolu s novokňazom Trnavskej arcidiecézy Martinom Jarabicom a diakonom Trnavskej arcidiecézy Petrom Mazúrom, sa 15. decembra 2009 obrátili na Zvolenského a na všetkých katolíckych biskupov Slovenska s výzvou, aby vyznali vieru podľa nimi stanoveného vierovyznania a zriekli sa nimi stanovených bludov a s heretickým tvrdením, že ak tak neurobia, stratia posvätnú moc.

„Dnes už vôbec nie je samozrejmé, že katolícky kňaz, biskup alebo kardinál vyznáva katolícku vieru,“ konštatujú kňazi a dodávajú: „Mnoho cirkevných hierarchov, predovšetkým vo Vatikáne, kvôli kariére spolupracuje so slobodomurármi, alebo s nimi tvorí duchovnú jednotu! Preto, otec biskup, my, katolícki kňazi, musíme jednoznačne vedieť, v koho alebo v čo Vy veríte.“

„Mnohí jezuiti už nie sú ani kresťanmi, prijali ducha antikrista a tohto ducha vnášajú s mimoriadne veľkou horlivosťou do celej cirkvi. (...) U dominikánov je to Sodoma-Gomora. (...) Čo sa týka františkánov a kapucínov, zamorujú kresťanskú mládež heavy-metalom a rockovou hudbou, ktorá má svoje korene v pohanskom kulte voodoo...“

Keď odmietol ich ultimátum, exkomunikovali ho po svojom z katolíckej cirkvi. Nakoniec z nej však vylúčili autorov výzvy – mladých kňazov Martina Chlebeka, Stanislava Cigáneka a Martina Jarabicu, vysvätených v júni 2009. Pridal sa k nim tiež diakon Peter Mazúr. Mladíci list poslali aj ostatným biskupom. Priložený formulár mali vyplniť a poslať späť do Vianoc, aby dokázali pravosť svojej viery.

Zriecť sa mali okrem tolerancie homosexuality aj učenia Jána Pavla II., historicko-kritickej teológie, slobodomurárskych názorov a „skrytých foriem mágie ako homeopatia“. V liste označili za heretikov biskupov z Nemecka, Indie, Česka či Írska.

„Ak odmietnete vyznať základné pravdy kresťanskej viery, už viac nie ste pastierom Kristovho stáda,“ vyhrážali sa kňazi v liste.

„Dnes sa rehole stali semeniskom ducha New Age, rozkladu katolíckej cirkvi,“ píšu bývalí kňazi na svojom webe. Dominikánsky rád označili za Sodomu-Gomoru, saleziánov obvinili z výchovy kacírov, františkánov a kapucínov zo zamorenia kresťanskej mládeže heavy-metalom a rockovou hudbou, ktorá má vraj korene v pohanskom woodoo. Žiadajú, aby bol Ján Pavol II. posmrtne exkomunikovaný z cirkvi.

Vyjadrenie kňazov:

 

 

 


http://www.societasbm.sk/sk/actual/article/?article=497

http://www.sme.sk/c/5191875/slovenska-cirkev-sa-cisti-od-kacirov-exkomunikovala-rebelov.html

http://tvnoviny.sk/spravy/domace/zvolensky-slovenskych-knazov-exkomunikovali-za-kacirstvo_comment_p7_a77.html?&page=7&p_all_items=77

http://spravy.pravda.sk/katolicka-cirkev-exkomunikovala-za-herezu-az-troch-knazov-a-diakona-11s-/sk_domace.asp?c=A100114_105007_sk_domace_p12

http://www.postoy.sk/kauza_exkomunikovani+knazi

Diskusia:

 

© 2003 - 2006 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku| Optimalizované pre rozlíšenie 1024×768|